Wschodni Express | Wystawa „Romski dom. Życie społeczności w Drohobyczu” – otwarcie wystawy | Wschód Kultury – Inne Brzmienia
PL EN UKR
a

Wschodni Express | Wystawa „Romski dom. Życie społeczności w Drohobyczu” – otwarcie wystawy

24.06.2021 | 14.00–15.00  Księgarnia Między Słowami, Rybna 4/5

Otwarcie wystawy fotograficznej portretującej drohobyckich Romów i spotkanie z reportażystką  Marianą Maksimową (pseud. artystyczny Eva Rayska)  

Wystawa zdjęć dokumentalnych reporterki z Drohobycza, która utrwala codzienne życie Romów, jest subtelnym przypomnieniem o sąsiadach, czasem niedostrzegalnych a żyjących blisko nas. Do początku XX w. Drohobycz był złożony z trzech części: ukraińskiej, polskiej i żydowskiej. Polski satyryk Marian Hemar wprowadził określenie Drohobycza jako „półtora miasta”, czyli w połowie polskiego, w połowie żydowskiego i w połowie ukraińskiego. Jednak w tym trójkącie kulturowym brakuje innej ważnej części – romskiej. W Drohobyczu społeczność romska liczy co najmniej 200 rodzin. Większość z nich zamieszkuje odległą dzielnicę Młynki. Początki zainteresowania autorki tematem romskim zaczęły się od jej spotkania z lokalnym Romem Arturem Lokatushem i jego skomplikowaną biografią: urodził się z porażeniem mózgowym, popadł w nałóg narkotykowy, z którego się potem wyleczył, dziś handluje kwiatami na lokalnym rynku. Dla społeczności romskiej pozostaje on w pewnym sensie obcym („gadjo”). Czarno-białe fotografie utrwalają życie dorosłych Romów oraz ich dzieci.
Mariana Maksimowa (pseud. artystyczny Eva Rayska) – ur. 1991 r. w Drohobyczu, reporterka, pisarka, tłumaczka, artystka. Kierowniczka Transgranicznego Festiwalu Literackiego Europy Środkowo-Wschodniej Miesiąc Czytań Autorskich we Lwowie.
Stypendystka programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Gaude Polonia (2021). Laureatka konkursu na reportaż artystyczny Mike’a Johansena „Widzący” (2021). Finalistka ukraińskiego Konkursu Honor Zawodu w nominacji Najlepszy Reportaż (2021). Pracuje głównie z gatunkami reportażu i eseju. Publikuje m.in. w Historii Lokalnej, Kulturze Enter, Media.Lab, Ukraińskiej Prawdzie, Tygodniu Ukraińskim, Zbrucz.eu.