PL EN UKR
a

Zamykamy program muzyczny Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2022

Do line-upu Innych Brzmień dołączają: 

Beardyman jeden z najlepszych beatboxerów na świecie, multiinstrumentalista i komik, wyjątkowy perkusista i perkusjonalista –Julian Sartorius, nadzieja gruzińskiej elektroniki – Anushka Chkheidze, multimedialny ukraiński duet Cluster Lizard, ukraińsko-polski projekt Kadabra Dyskety Kusaje oraz dwa składy białoruskie: taneczne trio Dlina Volny
i MaDMApper, który łączy syntezatorowe brzmienia z eksperymentami wizualnymi. Z artystami i artystkami spotkamy się w Lublinie w dniach 7–10 lipca, podczas 15. edycji Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku
i Rzeszowie.

Beardyman – pod tym pseudonimem ukrywa się Darren Alexander Foreman, pochodzący z Londynu beatboxer, wokalista, wielokrotnie nagradzany muzyk, multiinstrumentalista, przez wielu uważany za czołowego artystę
w swoim gatunku. Nie ma w tym żadnej przesady, Beardyman bowiem na scenie potrafi w pojedynkę wygenerować rzeczy absolutnie genialne. Opierając się przede wszystkim na swoim głosie, niezwykłych umiejętnościach wokalnych i technikach wydobywania dźwięku, artysta tworzy dla widowni niezapomniane show. Okrzyknięty przez BBC „Królem dźwięku, władcą bitów”, jest cyfrową supergwiazdą i jednym z pionierów zapętlania na żywo. Beardyman jest także muzycznym talentem komediowym uznanym przez takie postaci jak Tim Minchin i Jack Black. Z wielkim wyczuciem, ale też humorem, bawi się takimi gatunkami jak techno, dubstep, breakbeat czy drum’n’bass, zaś jego wyobraźnia i możliwości wydają się nie mieć granic.

Julian Sartorius – pochodzący ze Szwajcarii wybitny perkusista, perkusjonalista i mistrz instrumentów rytmicznych. Jego solowe występy to prawdziwa magia i pokaz tego, co zdolny artysta jest w stanie zrobić z perkusyjnym instrumentarium. Podczas Innych Brzmień Julian Sartorius, poza występem koncertowym, stworzy też autorski dźwiękowy spacer po centrum Lublina, pokazując jak można podchodzić do zagadnień dźwięku, ciszy, hałasu i muzyki w miastach. Na przestrzeni lat artysta przemierzył w zasadzie całą planetę, koncertując w wielu miejscach i dzieląc scenę m.in. z takimi legendami alternatywy jak Jaki Liebezeit, Arto Lindsay, Marc Ribot, Deerhoof czy Faust.

Anushka Chkheidze – pochodząca z Gruzji wschodząca gwiazda muzyki elektronicznej. Lata dzieciństwa spędziła w Kharagauli, gdzie uczęszczała do szkoły muzycznej i śpiewała pieśni ludowe w zespole młodzieżowym, a w wieku 11 lat zaczęła występować w małej wiejskiej kaplicy. W jej autorskiej muzyce czuć silny wpływ tamtych lat, ale równie mocno bawi się także ambientem i muzyką klasyczną. Realizuje się także jako twórczyni muzyki filmowej i teatralnej. Jej debiutancki album „Halfie” z 2020 r. zdobył „Tsinandali Prize” i był nominowany przez IMPALA do nagrody „European Independent Album of the Year 2020”. Chwilę później Anushka powróciła ze swoim drugim pandemicznym albumem „Move 20-21”, który sama opisuje jako podróż umysłu przez przestrzeń i czas, bez żadnego fizycznego ruchu.

Cluster Lizard – projekt na styku muzyki elektronicznej, sztuk wizualnych i grafiki komputerowej. Tworzą go uznani ukraińscy artyści – Dmytro Fedorenko (aka Kotra) oraz Kateryna Zavoloka, na co dzień działający w Berlinie i związani z labelem KVITNU. W swojej twórczości odwołują się do klasyki kina i literatury science fiction, ale także do malarstwa abstrakcyjnego, fotografii czy chociażby gier wideo i komiksu. Ich sety to błyskotliwe i pełne popkulturowych nawiązań wycieczki w świat ambitnej elektroniki. Jak mówią o sobie sami muzycy, Cluster Lizard tworzy dystopijną ścieżkę dźwiękową dla dziwnego filmu science fiction, który jeszcze nie został nakręcony.

Dlina Volny – pochodzące z Białorusi trio eksploruje takie gatunki jak zimna fala, post-punk czy synthwave. Z jednej strony muzycy w kreatywny sposób czerpią zarówno z tradycji tych nurtów, jak również z bogatej spuścizny alternatywnej i elektronicznej sceny wschodnioeuropejskiej. Z drugiej strony śmiało wybiegają w przyszłość, nadając swojej twórczości futurystyczny, a momentami oniryczny i odrealniony klimat. Dlina Volny to dziś jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych głosów na współczesnej scenie naszych wschodnich sąsiadów. Warto zapamiętać tę nazwę – można być pewnym, że jeszcze sporo dobrego przed nimi.

MaDMApper – Sergey Novitskiy to pochodzący z Mińska artysta dźwiękowy i wizualny (na koncie ma m.in. spektakularne wizualizacje dla białoruskiej alternatywnej supergrupy Serebryanaya Svadba), stojący na czele projektu łączącego w sobie nowoczesne, kreatywne podejście do obrazu wideo z szeroko rozumianą muzyką elektroniczną. Brzmienie oparte w dużej mierze na beat-maszynach, syntezatorach i przetwornikach w połączeniu z wizualnymi eksperymentami artysty daje bardzo interesujące efekty.

Kadabra Dyskety Kusaje – ukraińsko-polski duet elektroniczny. Tworzą go Mariya Mavko – pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka oraz Michał Szczepaniec, wrocławski multiinstrumentalista i producent. Duet tworzy muzykę z pogranicza folku, dreampopu i eksperymentalnej elektroniki. Swoją pierwszą EP-kę, zatytułowaną „Simplex”, zespół wydał w 2019 roku nakładem Seszele Records. Był to minialbum koncepcyjny, bazujący na radzieckiej książce dla dzieci zatytułowanej „Byłem w komputerowym mieście”, opowiadającej o przygodach chłopca Aloszy, który trafił do miasta ukrytego w trzewiach komputera. W kwietniu tego roku ukazał się debiutancki album duetu zatytułowany „Slowa”.

Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: legendarny brytyjski duet Godflesh, punkjazzowa supergrupa Lean Left, gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher, nowe twarze sieci Keychange: NIMF, Bandit Bandit, Fågelle,polska reprezentacja w postaci zespołów: Pablopavo i Ludziki, Niemoc i Nanga, a w ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Wkrótce kolejne ogłoszenia, tym razem związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów
i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadają o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury