Yegor Zabelov | Wschód Kultury – Inne Brzmienia
PL EN UKR
a
banner

Yegor Zabelov

Yegor Zabelov – pochodzący z Mińska artysta, wirtuoz akordeonu guzikowego, znany w Polsce głównie za sprawą znakomitego duetu Gurzuf, z którym koncertował w całej Europie.

Od kilku lat prowadzi także Yegor Zabelov Trio, w unikalny sposób łączące wszystko to, co najlepsze w twórczości Gurzuf, dodatkowo wzbogacając instrumentarium o brzmienie kontrabasu.

W swojej twórczości artysta nieustannie poszukuje nowych rozwiązań muzycznych, łącząc punkową energię z nowoczesną elektroniką, specyficzny białoruski folklor z muzyką rockową czy wreszcie muzykę klasyczną z brzmieniami jazzowymi.

Stworzył muzykę do legendarnego, niemego filmu „Golem” z 1920 roku, w reżyserii Paula Wegnera oraz do klasycznego obrazu „Menilmontant” Dimitri Kirsanoffa.

Zabelov ma na koncie również bogaty dorobek z obszaru muzyki teatralnej, tworzył m. in. dla teatru w Magdeburgu czy do spektakli „Moby Dick” i „Pinokio” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Komponował także dla teatrów w Holandii oraz Słowenii. Ostatnio zaś pracował dla teatru w rodzinnym Mińsku przy tamtejszej realizacji „Hamleta”.

Od dwóch lat koncertuje i pracuje nad wspólnym materiałem z legendą polskiej sceny niezależnej Włodkiem Kiniorem Kiniorskim (m. in. Izrael, Kinor Sky Orchestra). Niebawem ukaże się płyta podsumowująca spotkanie obu artystów.

Na Festiwalu Inne Brzmienia artysta wystąpi we wspólnym, międzynarodowym projekcie z muzykami grupy Lao Che.

www.yegorzabelov.com
https://www.facebook.com/egor.zabelov
https://www.youtube.com/channel/UCJBpEb7BrtXpHdQEI-X6sNQ
http://www.lastfm.ru/music/Yegor+Zabelov

Zobacz wideo:
1. Yegor Zabelov triohttp://youtu.be/5bZZ00D9zSY
2. Gurzuf http://youtu.be/F1AHUnYtc0M 
3. The Golem (1920) / music by Yegor Zabelov Trio http://youtu.be/ec_NsvC0l-M


Data publikacji: 29 maja 2014