PL EN UKR
a

Wystawy 2019

27–30.06 | wystawa plenerowa bez ograniczeń godzinowych | „Z niepewności w niepewność: uchodźcy wojenni na Litwie podczas ii wojny światowej” | Zaułek Hartwigów

Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku Litwę zalały tłumy uchodźców – ludności cywilnej oraz internowanych żołnierzy polskich. Nieco później, w październiku 1939 roku, przybyli też mieszkańcy Niemiec i Związku Sowieckiego, zmuszeni przez tamtejsze władze do opuszczenia swoich krajów.

W Dziale Fototeki i Dokumentacji Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa znajduje się unikalna kolekcja 76 fotografii, dokumentujących opisane wydarzenia. W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na ten fakt muzeum przygotowało wystawę zatytułowaną „Z niepewności w niepewność: uchodźcy wojenni na Litwie podczas II wojny światowej”, prezentującą codzienność ówczesnych uchodźców, silnie naznaczoną piętnem skomplikowanych stosunków międzypaństwowych, których echa pobrzmiewają do dziś.

Wystawa zrealizowana została dzięki uprzejmości Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie.

27–30.06 | 10.00–20.00 | Litewskie stare miasta – wystawa fotografii Romualdasa Požerskisa | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – parter  

Romualdas Požerskis (ur. 1951 w Wilnie) to jeden z najbardziej znanych litewskich fotografików, słynący z wyjątkowej wrażliwości w postrzeganiu i dokumentowaniu rzeczywistości. Mieszka i tworzy w Kownie, gdzie od 1993 roku wykłada także historię i estetykę fotografii na Uniwersytecie Vytautas Magnus. Od 1976 roku Požerskis jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografów.

Romualdas Požerskis nie podąża za globalną kulturą wizualną. Jego fotografia istnieje jako swego rodzaju przeciwwaga dla nowej estetyki fotograficznej, zdominowanej przez „fajny” styl dokumentalny, w którym człowiek nie jest już najważniejszym elementem i istnieje tylko jako fotografowany obiekt. Osobliwością dzieł Požerskisa jest bowiem bardzo szczególna empatia, jaką czuje do swoich bohaterów: dzieci zamieszkujących wszystkie jego cykle („Szpital Dziecięcy”, 1976–1982), osób starszych w serii „Ostatni dom” (1983–1990), czy też dla tych, którzy mają mniej szczęścia, są niesprawiedliwie odrzucani przez społeczeństwo (seria „Radości i troski małego Alfonsa”, 1992–2005). Za to wyjątkowe podejście Požerskisa szybko doceniono na świecie, wyróżniając go wieloma prestiżowymi nagrodami. W 1990 roku został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, najwyższego na Litwie odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 1994 roku mianowano go Artystą FIAP (Federacja Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii). W 2004 roku Požerskis otrzymał nagrodę im. Alfreda Toepfera, mecenasa sztuki z Hamburga, za wkład w rozwój i popularyzację kulturowego dziedzictwa Centralnej i Wschodniej Europy.

27–30.06 | 10.00–16.00 | Peekaboo / wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej współczesnej ilustracji dla dzieci | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7

Wystawa „Peekaboo” w Warsztatach Kultury w Lublinie to zaproszenie do magicznego świata ilustracji książkowej i niepowtarzalna okazja stania się jego częścią. W zakamarkach pięknej staromiejskiej kamienicy będzie można spotkać wielkoformatowych bohaterów, ukrytych na co dzień na niewielkich kartach książek. Będzie też okazja, by tworzyć własne zakończenia dobrze znanych historii, a dzięki nowoczesnym technologiom samodzielnie wejść do krainy literackiej i stać się jednym z jej bohaterów.

Wystawa zaprezentuje książki 15 polskich, 5 litewskich i 5 ukraińskich ilustratorów. Wybrane tytułu pokazują innowacyjność formy, artystyczną ekspresję, różnorodność i pomysłowość artystów, a angażująca do wspólnych działań aranżacja wystawy, inspirowana stronami książki, bez wątpienia zachęci do zainteresowania literaturą kolejne rzesze młodych czytelników.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.