PL EN UKR
a

Wydarzenia online na Innych Brzmieniach

Jeśli nie uda Ci się obejrzeć koncertów, uczestniczyć w spotkaniach artystycznych i literackich podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, mamy niespodziankę!Zespoły Javva, 1984 oraz MU zagrają specjalne koncerty online, a spotkania literackie będziemy transmitować. To wszystko na stronie internetowej innebrzmienia.eu oraz na Facebooku.


KONCERTY ONLINE / https://www.innebrzmienia.eu/koncerty-online

 

JAVVA – zespół złożony z uznanych muzyków polskiej sceny jazzowej i alternatywnej związanych dotąd z formacjami: Contemporary Noise Sextet, Alameda, Duży Jack, Hokei, Something Like Elvis, Opla czy Xenony. W Javvie artyści postanowili w autorski sposób zmierzyć się z tematem muzyki tanecznej, nie odcinając się przy okazji od swoich awangardowych korzeni. Efekt jest znakomity, łączący w sobie rytmy afrykańskie i orientalne z avant rockiem, muzyką psychodeliczną czy noisem. Ich debiutancka płyta „Balance of Decay” stała się jednym z muzycznych wydarzeń ubiegłego roku w Polsce

Kiedy: 4 września (piątek), godz. 17.00

 

1984 – wywodząca się z Rzeszowa legenda polskiej nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów – Piotr „Mizerny” Liszcz, a sama formacja, po latach obfitujących w liczne zawirowania i zmiany w składzie, ma się dziś dobrze jak nigdy. Ich koncerty to energetyczne, chwytające za gardło sety, przywodzące na myśl skojarzenia z takimi wykonawcami jak Swans czy No Means No z ich najlepszych lat. Mimo iż od słynnego debiutu kapeli na dużej scenie festiwalu w Jarocinie w 1985 roku upłynęło już trochę czasu, zespół wciąż konsekwentnie kroczy swoją ścieżką i za chwilę ukaże się jego kolejny album, wydany oczywiście nakładem Anteny Krzyku.

Kiedy: 5 września (sobota), godz. 17.00

 

MU – Tymon Tymański to w świecie polskiej kultury alternatywnej prawdziwy człowiek instytucja. Muzyk, kompozytor i producent, pisarz, felietonista, filmowiec, człowiek obdarzony artystycznym ADHD. Artysta ma na koncie m.in. Polską Nagrodę Filmową Orły za muzykę do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego oraz nagrodę publiczności dla filmu „Polskie gówno” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współtworzył głośne zjawiska muzyczno-artystyczne jak Totart czy yass oraz dowodził niezliczonej ilości zespołów, wśród których wymienić trzeba choćby Miłość czy Kury. W 2015 roku, na specjalne zamówienie festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, jako Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra premierowo wykonał w Lublinie koncert-manifest antywojenny „Wojna to przeżytek”. Teraz wraca z nowym, ambitnym i enigmatycznym zespołem pod nazwą MU. MU to fuzja post-rocka, jazzu, synth popu i elektroniki, a do tego niezwykłego składu Tymon zaprosił swojego stałego gitarzystę i współproducenta Marcina Gałązkę oraz największe talenty trójmiejskiej sceny współczesnej, w osobach Michała Wandzilaka, Jacka Próścińskiego oraz Michała Jana Ciesielskiego.

Kiedy: 6 września (niedziela), godz. 17.00


SPOTKANIA / Transmisja online na Facebooku Innych Brzmień

Spotkanie z wytwórnią Antena Krzyku (Polska)

Ważną część tegorocznego programu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowi prezentacja Anteny Krzyku – wytwórni powołanej do życia w 1984 roku przez Arka Marczyńskiego, skupionej wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej. Na przestrzeni ostatnich 35 lat Antena stała się oficyną kultową, zyskując renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Ta międzynarodowość jest zresztą jednym z kluczowych elementów w działalności labelu, a poza wydawaniem szeregu ważnych artystów z krajowej alternatywy, katalog Anteny pełen jest głośnych nazwisk ze sceny europejskiej oraz północnoamerykańskiej. Główne gatunki w jakich porusza się Antena Krzyku to punk, post-punk, awangarda, post-rock, elektronika, noise, a czasem także jazz. W swojej długiej i wielowątkowej historii wytwórnia wydawała też własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe.

W ramach prezentacji tej wyjątkowej oficyny odbędzie się spotkanie z jej twórcami oraz ze związanymi z nią artystami, a także wystawa plakatów i okładek płytowych. Muzycznie zaprezentuje się natomiast szerokie spektrum artystów skupionych pod szyldem wytwórni.

Więcej: https://www.innebrzmienia.eu/spotkanie-z-wytwornia-antena-krzyku-polska

Kiedy: 3 września, godz. 18.00


Wschodni Express: Prezentacja książki Artema Czecha „Dzielnica D” / Uwaga! Transmisja online na Facebooku Wschodniego Expressu.

W spotkaniu wezmą udział: Artem Czech – autor (udział on-line), Marek S. Zadura – tłumacz, Bożena Dudko – prowadząca, Ołeksandr Bojczenko – autor wstępu (nagranie)
Spotkanie odbędzie się w językach polskim, ukraińskim i w PJM.

Kiedy: 3 września, godz. 18.00


Artem Czech „Dzielnica D”, tłum. Marek S. Zadura

Projekt okładki: Ewelina Kruszewska

„Wiedząc, że «Dzielnica D» jest w znacznej mierze książką autobiograficzną, szukałem w niej początków Artema jako człowieka i jako pisarza. W jakiej atmosferze i w jakim środowisku się wychowywał? Jacy ludzie i jakie wydarzenia miały na niego wpływ? Wszystko to znalazłem. Raz z humorem, raz ze smutkiem autor maluje nam zbiorowy portret kilkudziesięciu mieszkańców swojej, jak już wspomniałem, nie najładniejszej, to znaczy beznadziejnej, to znaczy całkiem zwyczajnej i typowej dzielnicy w tak samo zwyczajnym i typowym mieście ukraińskim”. Ołeksandr Bojczenko (ze Wstępu)

Artem Czech (właśc. Artem Czerednyk, ur. 1985 w Czerkasach) – ukraiński pisarz, z wykształcenia socjolog. Autor takich książek prozą jak: „Tego nie znajdziecie w Yandex” (2007), „Kynia” (2007), „Atlas anatomiczny. Ciężko być żabą” (2008), „Plastyk” (2008), „Doc 1” (2009), „Niebieskie drzwi po lewej” (2009), „Różowe syropy”(2012) oraz non-fiction: „Historia motosportu na Ukrainie”(2013), „Awesome Ukraine. Interesting Things You Need To Know” (2017, we współautorstwie z Tamarą Krawchenkoi Iryną Tsilyk). Redaktor naczelny projektów „94 dni. Euromajdan oczami TSN” (2014) oraz „Wojna oczami TSN” (2015). W okresie od maja 2015 do lipca 2016 roku pełnił służbę w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Jego pierwszą książką przetłumaczoną na język polski był „Punkt zerowy”(2019), który znalazł się wśród 5 najlepszych reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki w 2020 roku.


Wschodni Express: Prezentacja książki Siarhieja Pryłuckiego „Patriotyzm dla opornych”.

W spotkaniu wezmą udział: Siarhiej Pryłucki – autor (udział on-line), Bohdan Zadura – tłumacz, Laurynas Vaiciunas – prowadzący (Próba Cafe, Grodzka 5a – patio).
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i w PJM

Kim Chun Ho alias Siarhiej Pryłucki „Patriotyzm dla opornych” (tłum. Bohdan Zadura)
Projekt okładki: Ewelina Kruszewska

Przed wami „Patriotyzm dla opornych” Kim Chun Ho, zbiór wierszy przetłumaczonych z języka północnokoreańskiego przez Siarhieja Pryłuckiego. Do końca nie wiadomo, czy Kim Chun Ho to prawdziwe imię i nazwisko autora, czy pseudonim. Co więcej, nikt nie wie, jak poeta wygląda, gdzie się urodził i wychował. Tłumacz twierdzi, że został skazany przez władze KRLD na śmierć. Siarhiej Pryłucki wciela się w północnokoreańskiego poetę na zasadzie performance’u. Prawda i fikcja mają wspólny mianownik i jest nim postać autora.

Siarhiej Pryłucki (ur. 1980 w Brześciu) – białoruski poeta, prozaik i tłumacz (z angielskiego, polskiego i ukraińskiego – tłumaczył m.in. W. H. Audena, Wisławę Szymborską, Andrzeja Bursę, Irenę Karpę). Stypendysta Homines Urbani w krakowskiej Willi Decjusza (2007) i Gaude Polonia (2013). Autor tomów wierszy „Dziewięćdziesiąte forever” (2008), „Bohater epoki stabilizacji” (2014), „Patriotyzm dla opornych” (2016). Trzykrotny finalista konkursu dla młodych pisarzy organizowanego przez Białoruski PEN Club; tom prozy „Degeneratywny słownik” (2014), wydanej pod pseudonimem Siroszka Pistonczyk, nominowany był do Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

Kiedy: 5 września, godz. 16.00


Wschodni Express: Prezentacja książki Ołeha Sencowa „Marketer”

W spotkaniu wezmą udział: Bohdan Zadura – tłumacz, Tomasz Sikora – prowadzący, Ołeh Sencow – autor (nagranie)
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i w PJM.

Ołeh Sencow „Marketer” (tłum. Bohdan Zadura)
Projekt okładki: Ewelina Kruszewska

Zbiór autobiograficznych opowiadań „Marketer” jest chronologiczną kontynuacją wydanych przez Warsztaty Kultury „Żywotów” Ołeha Sencowa (2019). 11 opowiadań, które złożyły się na ten tom, powstało w ciągu 11 dni w zakładzie karnym za kołem podbiegunowym, gdzie autor był więziony przez putinowski reżim. W tych opowieściach ukraiński filmowiec wraca do czasu młodości i studiów, opowiada o kształtowaniu wartości i hartowaniu charakteru, wiernie oddając realia społeczno-obyczajowe na rodzimym Krymie w pierwszej dekadzie ukraińskiej niepodległości.

Ołeh Sencow (ur. 1976 w Symferopolu) – ukraiński reżyser filmowy, prozaik, pisarz, miłośnik gier komputerowych, aktywista społeczny, uczestnik Rewolucji Godności. Studiował ekonomię i reżyserię filmową w Moskwie. W 2012 r. debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem „Gaamer”. Od 2014 r. więzień polityczny, bezprawnie skazany (2015) na dwadzieścia lat łagru przez rządy kremlowskie. W obozie odosobnienia podjął strajk głodowy. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji na Ukrainie, w Polsce i na całym świecie. W 2018 r. odznaczony m.in. Nagrodą Sacharowa. W 2019 r., po ponad 5 latach więzienia za rzekomą działalność terrorystyczną został uwolniony.

Kiedy: 5 września, godz. 18.30


Wschodni Express: Prezentacja książki Marka Liwina „Riki i drogi”

W spotkaniu wezmą udział: Mark Liwin – autor (udział on-line), Maciej Wodziński – autor posłowia, prowadzący oraz Aleksandra Zińczuk z Wydawnictwa Warsztaty Kultury (Próba Cafe, Grodzka 5a – patio)
Spotkanie odbędzie się w językach polskim, ukraińskim i w PJM.

Mark Liwin „Riki i drogi” (tłum. Olga Świncicka)
Projekt okładki: Ewelina Kruszewska

„Riki i drogi” to opowieść o czternastoletnim chłopcu, który ma zdiagnozowany zespół Aspergera (całościowe zaburzenie rozwoju, mieszczące się w spektrum autyzmu). Główny bohater ucieka do lasu, żeby znaleźć „siebie”. W 2019 roku książka została wyróżniona przez szwajcarską Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych jako jedna z najlepszych powieści o dzieciach o wyjątkowych potrzebach.  „Książka jest w dużej mierze biograficzna, musiałem wrócić do trudnych momentów w mojej relacji  z matką i wybaczyć jej i sobie wiele trudnych rzeczy. Ta książka jest dedykowana jej”. Mark Liwin

Mark Liwin (właśc. Wałerij Kateruszyn, ur. 1988 w Iwano-Frankiwsku) – współczesny pisarz ukraiński, dziennikarz. Były dyrektor ds. marketingu telewizji Hromadske.ua. Wydawca magazynów internetowych „The Village Ukraine” oraz „Inspired”. Uczestnik konferencji TED-x. Laureat konkursów literackich „Smołoskyp” i „Koronacja Słowa”. Autor powieści „Życie oraz inna chemia” oraz książek dla dzieci.

Kiedy: 6 września, godz. 16.00


Po co nam dziś festiwale? – Dyskusja

W obliczu zmian jakie zachodzą z dużą intensywnością w branży kultury – nie tylko z powodu pandemii, ale też ze względu na konteksty polityczne czy społeczne, a przede wszystkim z racji nowych oczekiwań publiczności – chcielibyśmy zastanowić się nad współczesną rolą festiwali i ich znaczeniem dla rozwoju i recepcji kultury. Porozmawiamy o tym, czy wciąż istotny jest program wydarzenia i czy dalej chodzi o kulturę. Rozważymy ile odpowiedzialności społecznej jest w stanie udźwignąć festiwalowy format, na ile tego rodzaju wydarzenia powinny być wyraziste politycznie czy światopoglądowo oraz jak mądrze dostosowywać się do zmieniającego się świata.

W dyskusji udział wezmą: Tamara Kamińska (Wicedyrektorka Music Export Poland), Olga Brzezińska (Dyrektor Programowa Festiwalu Miłosza), Jędrzej Słodkowski (dziennikarz Gazety Wyborczej), Radek Chudzio (Fource Entertainment). Moderatorzy: Agnieszka Wojciechowska (Dyrektor Programowa Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia), Rafał Chwała (Dyrektor Artystyczny Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia).

Kiedy: 6 września, godz. 17.30


Wschodni Express: Prezentacja książki „Wszystkie ptaki, co we mnie” – antologia współczesnej poezji łotewskiej

W spotkaniu wezmą udział: Olga Wiewióra – tłumaczka, Andrzej Niewiadomski – prowadzący, Marians Rižijs – autor posłowia (udział on-line), Ingmāra Balode – autorka (udział on-line)
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i w PJM.

Prezentujemy antologię poezji łotewskiej – wyboru wierszy i tłumaczenia dokonała Olga Wiewióra. W skład antologii wchodzą wiersze jedenastu wspaniałych poetów różnych pokoleń. Wśród autorów znaleźli się: Knuts Skujenieks, Jānis Rokpelnis, Leons Briedis, Māra Zālīte, Edvīns Raups, Kārlis Vērdiņš, Ingmāra Balode, Juris Kronbergs, Uldis Bērziņš, Inese Zandre, Liāna Langa. „Czy poezja łotewska może być interesująca dla polskich czytelników? Raczej jako tak zwane «rozpoznawanie obcego». Rozpoznawalne tu będą ogólnoludzkie tematy tak stare jak świat. Rozpoznawalny jest również wspólny dla Europy Środkowej los – urodzić się na ruinach starego imperium, doświadczyć 20 lat niepodległości, następnie ponownie wpaść pomiędzy młyńskie kamienie władzy totalitarnej i wreszcie odzyskać suwerenność – u jednych władzy politycznej (w krajach bloku socjalistycznego), u drugich także w sensie przynależenia do Związku Sowieckiego (Sowiecka Socjalistyczna Republika)”. Marians Rižijs. (ze Wstępu)

„Można odnieść wrażenie, że poeci łotewscy starszych pokoleń bardzo ostrożnie dotykają materii wiersza, operują też mową ezopową, obracają się w kręgu zwątpień mocno zaznaczających się w całej poezji Europy Wschodniej. Ich słowa zostały „zranione” relatywizmem albo fałszem języka totalitaryzmu i trzeba raz jeszcze sprawdzać ich nośność”. Andrzej Niewiadomski (z Posłowia).

Kiedy: 6 września, godz. 18.30