PL EN UKR
a

Wschodni Express | W 50. rocznicę śmierci Jakuba Glatsztejna. Spotkanie wokół nowej serii wydawniczej „Zakotwiczone”.

27.06.2021 16.00–17.00, Próba Cafe – patio, Grodzka 5a

Transmisja online na Facebooku Wschodniego Expressu i Warsztatów Kultury

W spotkaniu wezmą udział: Monika Adamczyk-Garbowska, Bella Szwarcman-Czarnota, Bogusław Wróblewski, Aleksandra Zińczuk – prowadzenie.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i w PJM.

tlumacz-jezyka-migowego-300x300


Spotkanie w 50. rocznicę śmierci Jakuba Glatsztejna, polsko-żydowsko-amerykańskiego poety i prozaika, urodzonego w Lublinie.

Spotkanie jest zapowiedzią pierwszego polskiego wyboru poezji Glatsztejna z języka jidisz, którego publikacja planowana jest jesienią (premiera druku w rocznicę śmierci pisarza 19 listopada).

Jankew (Jakub) Glatsztejn (1896–1971) – żydowski poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta tworzący w języku jidysz. Urodził się w Lublinie. W 1914 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie był współredaktorem pierwszej antologii poezji poruszającej temat Holokaustu. Jego poezja modernistyczna, introspektywna, następnie zaangażowana i podejmująca trud utrwalenia Zagłady i świata wschodnioeuropejskich Żydów ze względów językowych jest niezwykle trudna do tłumaczenia. W planowanym zbiorze znajdą się wiersze z różnego okresu i tomów m.in. „Gedenklider”, „Sztralndike Jidn” i „Dem tatns szotn” czy „A Jid fun Lublin” („Żyd z Lublina”), za który w 1967 r. został uhonorowany nagrodą Kovner Award. Pośmiertnie przyznano mu The Jewish Heritage Award za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie literatury.

Seria „Zakotwiczone” ma na celu przypominanie poetów i pisarzy z różnych kręgów kulturowych, zapomnianych lub z różnych powodów nieobecnych w popularnym dyskursie literackim czy wydawniczym.