PL EN UKR
a

Wschodni Express: Premiera książki: Lena Kudajewa, Polina Położencewa, Oksana Sawczenko „Insekt”

W spotkaniu udział wezmą: Lena Kudajewa, Polina Położencewa, Oksana Sawczenko – autorki, Anna Korzeniowska-Bihun – tłumaczka oraz Paweł Passini – prowadzenie. Spotkanie w języku ukraińskim i polskim

„Insekt” stanowi efekt współpracy trzech instytucji kultury: Instytutu Ukraińskiego, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Warsztatów Kultury w Lublinie. W skład tomu wchodzą trzy dramaty, wyłonione w 2022 r. w ramach prowadzonego przez Instytut Ukraiński programu „transmission.UA: drama on the move” (Insekt, Oszczędzajcie prąd, Noc zakryje poranek), poświęconego promocji współczesnej ukraińskiej dramaturgii w krajach europejskich. Dwujęzyczna (polsko-ukraińska) publikacja otwiera cykl dramaturgiczny w ramach serii wydawniczej „Wschodni Express”, ukazującej się nakładem Warsztatów Kultury w Lublinie od 2014 roku. Współwydawcą publikacji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Ukraińska literatura, w tym dramaturgia, nigdy już nie będzie taka jak kiedyś. Doświadczenie wieloletniej wojny z różnymi jej fazami bez wątpienia przełożyło się na warsztat ukraińskich dramaturgów. Nauczyli się oni rozpoznawać i neutralizować ludzkie traumy. Posiedli rzadką umiejętność oddzielania ziaren od plew – tego, co jest naprawdę ważne, od tematów błahych i odrealnionych. Przywrócili sprawom właściwe proporcje. W połączeniu z wielkimi uniwersalnymi tematami bez wątpienia przełoży się to na potężną literaturę dramaturgiczną.  Anna Korzeniowska-Bihun (tłumaczka)

Lena Kudajewa (ur. 1977 r. w Doniecku) – żyła spokojnie w niepodległej Ukrainie aż do wybuchu wojny z Rosją w 2014 r. Po serii przeprowadzek ostatecznie osiadła w Kramatorsku i rozpoczęła nowe życie. W 2020 r. ukończyła psychologię. W lutym 2021 r. uczestniczyła w intensywnym kursie teatru dokumentalnego i napisała swój pierwszy utwór pt. 6,5. Na jego podstawie powstał spektakl, którego premiera miała miejsce 4 września 2021 r. w Chersońskim Obwodowym Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. M. Kulisza. Uczestniczka laboratorium dramatu DRAMLABNEO Week, inicjatywy wspieranej przez Ukraińską Fundację Kultury. Udział w projekcie zaowocował jej pierwszym utworem fabularnym – Pamiętnik prymuski, który znalazł się na długiej liście VIII Konkursu Sztuki Teatralnej Drama.UA. W październiku 2022 r. dwie z jej sztuk (Insekt i Jeden dzień) znalazły się w finale Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Ukraińskiej Lipcowy Miód. W listopadzie 2022 roku jej teksty Jeden dzień i Zły rok znalazły się na krótkiej liście 13. edycji konkursu Tydzień Sztuki Aktualnej.

Oksana Sawczenko (ur. 1975 r. w Kijowie) – scenarzystka, dramaturżka i dziennikarka. Jako scenarzystka współpracowała z kanałami telewizyjnymi TRK Ukraine, Inter oraz z firmą medialną FILM.UA. Uczestniczyła w festiwalu teatralnym Heidelberger Stückemarkt w Niemczech (2017 r.), międzynarodowym festiwalu Telpa Daugavpils w Łotwie (2014) oraz Tygodniu Sztuki Aktualnej w Kijowie. Współpracowała z Theater of Displaced People (Teatrem Ludzi Wysiedlonych) Georga Genoux i Natalii Worożbyt. W 2011 r. uczestniczyła w programie teatralnym dla dramaturgów ukraińskich londyńskiego Royal Court Theatre.

Polina Położencewa (ur. 1986 r. w Zaporożu) – ukraińska dramatopisarka. Mieszkała w Kijowie, Dnieprze i Zaporożu. Jej sztuki były wystawiane w m.in. Kijowie, Teatrze Dach oraz PostPlay, a także w Teatrze Nowego Dramatu w Zaporożu. Jej utwory są dostępne online na stronie ukraińskich dramaturgów UkrDramaHub. Wśród tych utworów znajdują się takie dramaty jak Czyjaś krew, Nie świruj, którego premiera miała miejsce w Teatrze Dzikim w styczniu 2022 r., oraz Babcia i dziadek uprawiają seks, jaki zadebiutował na deskach kijowskiego Teatru Dramaturgów w maju 2022 r. W lipcu 2022 r. jej sztuka Oszczędzajcie prąd miała premierę w Baron’s Court Theatre w Wielkiej Brytanii.

8 lipca 2023 | 10.00–11.30 | pub Bałagan – patio, Grodzka 5a