PL EN UKR
a

Wschodni Express: Natalka Śniadanko„Frau Müller nie zamierza płacić więcej” – czytanie performatywne / premiera książki oraz koncert Mariany Sadovskiej

18.30–20.00 (Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio)

Natalka Śniadanko (ur. 1973 we Lwowie) – znana ukraińska pisarka, tłumaczka literatury polskiej i niemieckojęzycznej, dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu we Fryburgu. Autorka książek: „Kolekcja namiętności czyli Przygody młodej Ukrainki” (2001, polskie wydanie 2005), „Sezonowa wyprzedaż blondynek” (2005), „Syndrom sterylności” (2006, polskie wydanie 2008 pod tytułem „Ahatanhel”), „Mleko z macierzanką” (2007), „Kraj zepsutych zabawek oraz inne podróże” (2008), „Owadzia huśtawka” (2009, polskie wydanie 2014 pod tytułem „Lubczyk na poddaszu”), „Herbarium kochanków” (2011), „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” (2013), „Schludne szlaczki arcyksięcia Wilhelma” (2017). Laureatka Nagrody im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Stypendystka Gaude Polonia w 2003 i 2012 r. Jej książki ukazały się w tłumaczeniach na język niemiecki, rosyjski oraz czeski. Mieszka we Lwowie.

Powieść „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” skupia jak w soczewce kilka kontekstów czasowych, geograficznych i problemowych. Bohaterki książki mieszkają i pracują we Lwowie i w Berlinie, ruszają z wypadami turystycznymi do Wenecji i Krakowa, eksplorują własną seksualność, zmieniając partnerów i partnerki, a także zgłębiają zakamarki swojej podświadomości, przerabiając traumy z dzieciństwa spędzonego w sowieckiej Ukrainie i we wschodnich Niemczech. Kontrapunktem dla opowieści o losach ukraińskich gastarbeiterek na tle współczesności jest rozwijana w tle saga rodzinna, ukazująca obraz polsko-ukraińskiej wsi w skali prawie całego XX wieku i na swój sposób przerabiająca traumy narodowe i społeczne. Opowiedziana autentycznym, językowo bezbłędnym wielogłosem powieść artykułuje problemy spychane na margines, kwestionuje stereotypy i mitologemy, prowokuje i pobudza do rozmyślań.

Mariana Sadovska – ukraińska piosenkarka, aktorka i kompozytorka, która w swojej twórczości dokonuje fuzji folku i awangardy. Tradycyjne zaśpiewy ludowe, pieśni weselne i pieśni emigranckie z odległych ukraińskich wiosek są przekształcane na współczesne dźwięki. Tworząc własne, innowacyjne kompozycje i aranżacje w dialogu z dawnymi tradycjami, Mariana podchodzi do każdego dzieła ze świeżą i wyjątkowo osobistą wizją. Jej siła głosu i skala skłoniły „New York Times” do porównania jej z gwiazdą rocka, PJ Harvey. Urodzona we Lwowie na Ukrainie, Mariana Sadovska kształciła się jako pianistka klasyczna w Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie, a następnie dołączyła do Teatru im. Łesia Kurbasa, jednej z wiodących ukraińskich grup teatralnych. W latach 1991–2001 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” jako aktorka, kompozytorka i dyrektor muzyczna. W 2012 roku, na zaproszenie Kronos Quartet, skomponowała utwór pt. „Czarnobyl. Żniwo”, oparty o jej głos i brzmienie kwartetu smyczkowego.