PL EN UKR
a

Wrekmeister Harmonies, Shalosh oraz We Will Fail kolejnymi artystami w line-up’ie Innych Brzmień

Awangardowy duet z Chicago, jazzowe trio z Izraela oraz nasza czołowa reprezentantka w nurcie eksperymentalnej elektroniki, czyli Wrekmeister Harmonies, Shalosh oraz We Will Fail odwiedzą w czerwcu Lublin. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 27-30 czerwca 2019.Wrekmeister Harmonies to zjawiskowy projekt muzyczny rodem z Chicago. Nazwa grupy wywodzi się wprost od pamiętnego filmu węgierskiego reżysera Béli Tarra. Na czele formacji stoi producent i kompozytor JR Robinson, a jego stałą i najbliższą współpracowniczką jest multiinstrumentalistka Esther Shaw. Duet oscyluje wokół ciężkich brzmień post-rockowych, doom metalowych, noise’u, muzyki minimalistycznej czy też drone. Sami wykonawcy definiują się jako „pastoral doom”. Ich spektrum artystycznych poszukiwań jest niezwykle szerokie, podobnie jak lista muzyków współpracujących z grupą na przestrzeni lat (m.in. Ken Vandermark czy David Yow). Wrekmeister Harmonies to bez wątpienia jedna z najoryginalniejszych formacji w rejonach mocnej, metalowej awangardy.

W programie Innych Brzmień nie mogło zabraknąć także jazzu, który reprezentować będzie tym razem m.in. izraelska formacja Shalosh. Trio wykorzystuje klasyczne jazzowe instrumentarium, czyli piano, kontrabas i bębny, jednak ich muzyczne wycieczki wychodzą daleko poza standardowe ramy gatunku. Pozostając w jazzowej konwencji, Shalosh sięga bowiem skutecznie po brzmienia afrykańskie oraz bliskowschodnie. Dużo w ich twórczości swobodnej improwizacji i zabawy formą. Słychać tu zarówno echa pustynnego bluesa, progresywnego rocka, jak i puszczenie oka do klasycznych hymnów popkultury, choćby w brawurowej interpretacji „You’ll never walk alone”. Wirtuozeria wykonania w połączeniu z szerokimi zainteresowaniami i „otwartymi głowami” artystów sprawiają, że Shalosh jest dziś jednym z najbardziej interesujących zespołów na niezwykle bogatej współczesnej scenie jazzowej Izraela.

Jeśli mowa o polskiej scenie współczesnej, a konkretnie o nurcie szeroko pojętej elektroniki, to jednym z czołowych nazwisk jest obecnie Aleksandra Grünholz, występująca i nagrywająca jako We Will Fail. Jej najnowsza płyta „Dancing” zbiera znakomite recenzje, a sama artystka w szybkim tempie zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Od niedawna, wraz z Jakubem Mikołajczykiem, stoi też na czele labelu Refined Productions, co powinno zaowocować niebawem kolejnymi nagraniami. Koncertowy set We Will Fail to mieszanka energicznego techno, awangardowej, „połamanej” elektroniki, ambientowych momentów wyciszenia czy też melodyjnej, okraszonej świetnym bitem przebojowości. Przy takim zestawie Innobrzmieniowa widownia z pewnością da się porwać do tańca.

Shalosh i Wrekmeister Harmonies wystąpią w Lublinie w niedzielę 30 czerwca, natomiast We Will Fail w piątek, 28 czerwca 2019. Koncerty odbędą się na Błoniach pod Zamkiem. Wstęp, podobnie jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2019. Po raz kolejny muzyka stanie się inspiracją i punktem wyjścia do swobodnej wymiany idei oraz dyskusji na temat dynamicznie zmieniającego się świata i poszukiwania w nim tego, co wspólne, odbierane zmysłowo na poziomie naturalnej ludzkiej wrażliwości. Inne Brzmienia to spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii, które łączą się w uniwersalnej dla wszystkich szerokości geograficznych potrzebie wyrażania siebie. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza naszej wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na unikalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat. Już wkrótce kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy w ostatnich dniach czerwca pojawią się w Lublinie.

Wschód Kultury to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Zobacz line-up festiwalu!

Dołącz do oficjalnego wydarzenia na Facebook’u