PL EN UKR
a

Warsztaty calligraffiti na Innych Brzmieniach 2017

Owca stworzona z tekstu piosenki Sheep zespołu Pink Floyd, latem 2016 w Dniepropietrowsku.Zapraszamy entuzjastów kaligrafii na absolutnie unikatowe warsztaty calligraffiti, czyli dyscypliny łączącej kaligrafię ze street artem, które odbędą się podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Warsztaty poprowadzi artysta kaligraf z Kijowa – Taras Makar. Będzie on odpowiadać również za oprawę wizualną scen muzycznych tegorocznej edycji Festiwalu, inspirowaną oryginalnym tekstem i czcionką Przywileju Lokacyjnego Miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 roku, co zyskuje wymiar symboliczny w kontekście tegorocznych obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.

Spotkanie skierowane jest do osób, które w sztuce kaligrafii stawiają pierwsze kroki, ale posiadają już podstawowe umiejętności. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy spróbują swoich sił w różnych technikach kreślenia liter, tworząc własne kompozycje, a drugiego dnia popracują nad stworzeniem pracy wielkoformatowej, będącej artystycznym przekładem na język wizualny bajek Biernata z Lublina. Popularna ostatnio sztuka calligraffiti pozwala na eksperymentowanie, interpretowanie oraz zabawę literą jako formą i tego właśnie doświadczą osoby biorące udział w warsztatach.

Taras Makar – artysta pochodzący z Iwano Frankiwska, mieszkający i pracujący w Kijowie, gdzie od ponad roku uczy kaligrafii i liternictwa w szkole kaligrafii ArtiYa. Brał udział w wystawach zarówno na Ukrainie jak i we Włoszech, a jego prace calligraffiti można zobaczyć w różnych miastach Ukrainy i Niemiec.
Możliwość tworzenia nowych liter jest tym co w sztuce kaligrafii, którą zajmuje się od prawie czterech lat, lubi najbardziej. W przyszłości chce kontynuować prace nad tworzeniem nowych alfabetów, kompozycji i coraz większych murali. Zainspirowany pracami artystów Vasyla Chebanyka, Vitaliia Mitchenko oraz Luca Barcellona, bazując na ukraińskiej kursywie, już jako pracę dyplomową stworzył własny alfabet i nazwał go RAM.

Galeria prac Tarasa Makara: https://www.behance.net/mr_sheep

Warsztaty calligraffiti odbywać się będą 6 i 7 lipca 2017, w godz. 11:00-17:00 na patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7.

Warsztat zostanie poprowadzony w języku angielskim.

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca 2017 drogą mailową pod adresem e.kietlinska-drozd@warsztatykultury.pl. Prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu kontaktowego, adresu mailowego oraz krótkiego opisu doświadczenia w obszarze kaligrafii (można załączyć portfolio). Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Data publikacji: 9 czerwca 2017