PL EN UKR
a
banner

„Wojna to przeżytek” – Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra

20:30-22:15

W Lublinie, podczas Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, Tymon Tymański wystąpi w bardzo nietypowym składzie i repertuarze.

Mottem tego premierowego koncertu jest krótkie i trafiające w punkt hasło jakie zaproponował artysta – „Wojna to przeżytek”. Chcemy przywołać na scenie  część z ogromnego dorobku kulturowego Wschodniej Europy, jak również przypomnieć, że dialog i pokojowe rozwiązania zawsze powinny triumfować nad bezmyślną silą i przemocą.

Dowodzona przez Tymona Different Sounds Orchestra zmierzy się zatem z  szerokim spektrum pieśni antywojennych, antysystemowych i pacyfistycznych zarówno tych naszych, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Nie zabraknie więc klasyki w stylu Okudżawy i Wysockiego, jak i bardziej współczesnych songów 5nizzy czy Kina. Starannie wyselekcjonowane i zaaranżowane na nowo utwory razem z Tymonem i jego muzykami zaśpiewają w Lublinie niezwykli goście. Będą to: Ania Rusowicz – jeden z najlepszych głosów we współczesnej polskiej muzyce, Natalia Pikuła – znana choćby z rewelacyjnej żeńskiej grupy Drekoty, legenda polskiego undergroundu Olaf Deriglasoff oraz Daniel Hertzov, amerykański songwriter rosyjskiego pochodzenia, prawdziwy specjalista od wschodniej poezji. Taki zestaw gwarantuje niezapomniane przeżycia artystyczne i znakomite wykonania kultowych utworów.

W czasach kiedy tuż obok nas, na naszych oczach wybuchają nowe, zbrojne konflikty, ten antywojenny koncert zyskuje na znaczeniu i stanowi nasz artystyczny głos w sprawie. Nieśmiertelna maksyma Johna Lennona „War is over if you want it” powinna dziś zatem wybrzmiewać szczególnie wyraźnie. Świat ma dosyć wojen i konfliktów – każda racjonalnie myśląca i czująca jednostka to rozumie. Muzyka i kultura jednoczą ludzi, a festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia może być idealną platformą do tego.

Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra - Fot. Ignac Tokarczyk Ania Rusowicz (Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra) - Fot. Ignac Tokarczyk Natalia Pikula (Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra) - Fot. Robert Grablewski

Fot. Ignac Tokarczyk, Robert Grablewski

https://www.facebook.com/ttymanski


Data publikacji: 2 czerwca 2015