„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” – premiera książki Macieja Koprowicza | Wschód Kultury – Inne Brzmienia
PL EN UKR
a

„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” – premiera książki Macieja Koprowicza

17:30 - 18:30

5 lat kariery, 4 albumy studyjne, 17 singli – to wystarczyło, by zmienić oblicze muzyki alternatywnej. Zespół The Smiths to prawdziwy popkulturowy fenomen. Genialny gitarzysta Johnny Marr w syntezatorowych latach 80. przywrócił gitary do łask, tworząc ekscytujący indie pop, który do dziś inspiruje artystów nie tylko rockowych. Z kolei Morrissey, charyzmatyczny wokalista i tekściarz, stworzył swój własny świat postpunkowego outsidera, w którym przystań znaleźli wszyscy wrażliwi, niedopasowani młodzi ludzie. Po raz pierwszy w historii muzyki popularnej ktoś przemówił tak przekonująco do wegetarian, osób LGBT, niepełnosprawnych i tych, którzy z różnych powodów czuli się przegrani, a dzięki „Kowalskim” znaleźli nadzieję. The Smiths ze swoimi jedynymi w swoim rodzaju brzmieniem, przekazem i estetyką to do dziś punkt odniesienia dla wszystkich poszukujących muzyki, która powie im coś o ich życiu.

To pierwsza polska monografia zespołu The Smiths. Przedstawia historię zespołu, omawia wszystkie jego nagrania i uwidacznia ogromny wpływ, jaki wywarł na kulturę popularną. Opracowana została na podstawie setek prasowych i internetowych wywiadów oraz artykułów, a także obszernych publikacji zagranicznych i krajowych. Uwzględnia również informacje zawarte po raz pierwszy w autobiografiach Johnny’ego i Morrisseya, co czyni ją jedną z najaktualniejszych pozycji tego typu na świecie. Zawiera zdjęcia i reprodukcje okładek albumów i singli oraz pełną dyskografię zespołu. Autor ostatni rozdział zatytułował „The Smiths a sprawa polska” i ukazuje nam wpływ grupy na polskich słuchaczy i muzykę w naszym kraju.

To pionierska na polskim rynku książka o The Smiths i Morrisseyu, która w kwietniu 2018 r. ukazała się nakładem wydawnictwa Zima Records.

Spotkanie z autorem poprowadzi Joanna Bednarczyk.

Joanna Bednarczyk – absolwentka kulturoznawstwa i lingwistyki stosowanej na UMCS. Lektorka języków obcych i tłumaczka zainteresowana kwestiami związanymi z równouprawnieniem i polityką antydyskryminacyjną. Od 2015 roku związana ze stowarzyszeniem Homo Faber. Organizatorka Festiwalu Kina Kobiet Demakijaż odpowiadająca, między innymi, za muzyczną stronę wydarzenia. W wolnym czasie czyta, gotuje, podróżuje, słucha smutnych piosenek i przesadza kwiatki.

Maciej Koprowicz – ur. 1992 w Inowrocławiu, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2014 obronił pracę licencjacką pt. „Punk rock jako instrument kontestacji społecznej i politycznej”, a w 2016 magisterską pt. „Brytyjska scena muzyczna wobec rządów Margaret Thatcher”. Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i zamiłowania, obecnie redaktor online działu Muzyka w serwisie Antyradio.pl. Współpracował z toruńskimi i regionalnymi mediami, m.in. dziennikiem „Nowości”, dwutygodnikami „Poza Toruń”, „Tylko Toruń” i „Gazeta Chełmińska”. Współtwórca działającego w Toruniu studenckiego portalu SpodKopca.pl. Pasjonat muzyki rockowej, ma w dorobku wiele wywiadów ze znanymi polskimi i zagranicznymi muzykami, m.in. Kazikiem Staszewskim, Muńkiem Staszczykiem (T.Love), Grabażem (Pidżama Porno), Anją Orthodox (Closterkeller), Kasią Stankiewicz (Varius Manx), Kubą Kawalcem (Happysad), Lesławem (Komety), Mensim (Angelic Upstarts) i Bucketem (The Toasters). „The Smiths. Piosenki o twoim życiu” to jego debiut książkowy, poświęcony jego ulubionemu zespołowi – pierwsza biografia The Smiths w Polsce. Prywatnie kolekcjoner płyt, pasjonat historii, fan futbolu, miłośnik podróży. / źródło opisu: http://zima.slask.pl

30 czerwca 2018 / 17.30-18.30 / Warsztaty Kultury w Lublinie – patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7