PL EN UKR
a

Syny + Adam Gołębiewski | Strefa Innych Brzmień

Na początku grudnia w ramach Strefy Innych Brzmień zobaczymy koncert zespołu, którego stylu nie da się zaszufladkować. Syny, bo o nich właśnie mowa, zaprezentują materiał z krążka pod tytułem „Orient”, który z powodzeniem można umieścić wśród najważniejszych płyt ostatnich lat w Polsce. Poza Synami na scenie w Strefie pojawi się także Adam Gołębiewski – perkusista, muzykolog oraz improwizator.

Syny to duet, który tworzą Robert Piernikowski i 1988. Po ośmiu miesiącach od wydania ich pierwszej płyty rośnie przekonanie, że „Orient” nie utonął w zalewie „hajpów słabego gówna” tylko postawił wciąż pnący się w górę monument. Dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy połączonymi ze świetną produkcją i charyzmą, Syny stały się zjawiskiem skupiającym wokół siebie wciąż gęstniejącą grupę zaangażowanych odbiorców, chłonących dogłębnie odurzający klimat „Orientu”. Samą płytę można z powodzeniem umieścić wśród najważniejszych płyt ostatnich lat w Polsce.

Syny to styl, którego nie da się zaszufladkować, to szczery hiphopowy brud, głębokie echo dubu, smród analogowej elektroniki oraz przekaz, który dezorientuje i sprawia, że nie wiesz czy to jeszcze muzyka, czy już film.

Zachwycano się nimi w magazynie Pitchfork, poświęcając im dużą część relacji z festiwalu Unsound, a francuski Traxmag uznał ich „najpiękniejszym odkryciem festiwalu Nowa Muzyka”. Doceniono ich też w Polsce, czego potwierdzeniem jest nominacja do Nocnych Marków magazynu Aktivist. Po świetnie przyjętych występach na takich festiwalach jak Nowa Muzyka, Avant Art, Unsound czy Up To Date, duet rusza z jesienno-zimowymi koncertami w salach i klubach

Adam Gołębiewski – urodzony w 1984 roku perkusista, improwizator, muzykolog, socjolog. Porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. W swojej pracy koncentruje się na krańcowym rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich anatomii, brzmienia i ekspresji, czego rezultatem jest bezpośredni i dojmujący język dźwiękowy. Był zapraszany do współpracy przez takie ikony muzyki i sztuki eksperymentalnej jak Yoko Ono czy Thurston Moore. Występował i nagrywał z czołowymi przedstawicielami muzyki improwizowanej: Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Mazenem Kerbajem, Sharifem Sehnaoui, Peterem Evansem, Agusti Fernandezem, Timem Daisy, Hermanem Muntzingiem, Michaelem Esposito, Mikołajem Trzaską, Mike Majkowskim, Łukaszem Szałankiewiczem i wieloma innymi. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Kiedy: 4 grudnia 2015, godz. 20:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Wstęp: 10 zł – bilety dostępne w sprzedaży od 23 listopada 2015 w Warsztatach Kultury w Lublinie, I piętro (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:30 oraz na godzinę przed koncertem). Regulamin. 

To jednak nie koniec grudniowych atrakcji. Już 18 grudnia odwiedzi nas też zespół Ścianka. Więcej informacji już wkrótce.

Inne Brzmienia na przestrzeni lat zdobyły sympatię lublinian oraz wyrobiły sobie markę w Polsce i poza jej granicami. Ostatnia edycja pokazała nowe kierunki muzycznych poszukiwań i rozwoju Festiwalu oraz zupełnie nowe możliwości. Chcemy utrzymać ten kurs i dalej, konsekwentnie prezentować nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze wytwórnie i labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich frapujące połączenia. Dlatego wraz z nowym rokiem rozpoczynamy cykl wydarzeń muzycznych związany ściśle z Festiwalem Inne Brzmienia. Sama impreza, jak co roku będzie odbywać się w lipcu. Zależy nam jednak na całorocznym prezentowaniu unikalnych, interesujących i niezwykłych artystów, którzy wpisują się w nasze rozumienie innych brzmień.

Strefa Innych Brzmień będzie mieć charakter ruchomy, można rzec wędrowny. Nie chcemy zamykać się ani w konkretnej stylistyce, ani w konkretnym miejscu. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby dobra muzyka pojawiała się w Lublinie, a inne brzmienia wybrzmiewały regularnie.


Data publikacji: 18 listopada 2015