Support Ukraine PIC: Obraz wojny – wystawa | Wschód Kultury – Inne Brzmienia
PL EN UKR
a

Support Ukraine PIC: Obraz wojny – wystawa

7–10.07 | Cały dzień | Support Ukraine PIC: Obraz wojny – wystawa plenerowa | plac Po Farze

Obraz wojny
– wystawa plakatów autorstwa najlepszych ukraińskich ilustratorów skupionych wokół kijowskiego Klubu Ilustratorów Pictoric poświęcona wojnie w Ukrainie.

Prezentowane na wystawie plakaty pochodzą ze strony www.supportukraine-pic.com, która powstała, aby walczyć przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspierać duchowo jej mieszkańców. To obraz aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz komentarz do wojennej rzeczywistości, jaki ukraińscy twórcy chcą wysłać światu, by zwrócić uwagę na to, co naprawdę dzieje się w ich kraju.

Klub Ilustratorów Pictoric to społeczność ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików, z których każdy wyróżnia się unikalnym stylem, wpisującym się w najnowsze trendy w grafice. Klub realizuje międzynarodowe projekty z udziałem utalentowanych artystów z różnych krajów i promuje wysokiej jakości sztukę nowoczesną w Ukrainie i za granicą. Prace artystów kilkukrotnie były prezentowane podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie. Dziś autorzy Pictoric tworzą ilustracje, plakaty i komiksy, które wspierają Ukrainę i jej obywateli oraz inspirują świat do walki o wolność i demokrację. Odzwierciedlają horror na wschodniej granicy, ale dają również nadzieję na lepsze jutro. Ich celem jest propagowanie prawdziwych informacji o rzeczywistości, w której się znajdują.
„Ilustratorzy ukazują heroizm mieszkańców i próby powstrzymania agresora. Ukraińcy łączą się niezależenie od zawodu czy pochodzenia i razem bronią europejskiej demokracji” – zaznacza Emilia Kietlińska-Drozd z Warsztatów Kultury.

Twórcy zachęcają, aby publikować plakaty, dzielić się ilustracjami w mediach społecznościowych oraz organizować wystawy w przestrzeni publicznej. „W czasie, gdy syreny przeciwlotnicze wciąż wyją, a eksplozje odbijają się echem po niebie – nie zamykaj oczu. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami” – podkreśla jeden z ilustratorów.

Kiedy: 7-10 lipca 2022
Gdzie: Plac po Farze
Wstęp wolny