PL EN UKR
a

Strefa Innych Brzmień

Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.

Od grudnia 2015, partnerem Strefy jest Fundacja Kaisera Söze.

 

Fonomo On Tour | Tropy | Filmy „Every Other Summer” i „Do It Together”

TROPY (Artur Maćkowiak i Bartek Kapsa)

Muzycy Artur Maćkowiak i Bartek Kapsa od czterech lat organizują bydgoski Festiwal FONOMO, ale wcześniej nie współpracowali artystycznie. Wreszcie przyszedł na to czas. Do specjalnie przygotowanych filmów eksperymentalnych Pedra Fereiry skomponowali muzykę, którą zagrają na żywo w Lublinie. Osiem różnych filmów, od abstrakcyjnych wideo-artów po filmy found footage, zawieszonych w gęstwinie dźwięków, rozpostartych między melodiami a improwizowanymi eksperymentami. Założeniem tego projektu jest sytuacja, w której dźwięk i obraz silnie na siebie oddziałują, ale jednocześnie żadna z tych sfer nie dominuje. Film i muzyka w tym przypadku to dwie równolegle opowiadane historie, które wchodzą ze sobą w bliską interakcję. W lutym ukazała się płyta zespołu TROPY, na której znajdują się utwory, które powstały właśnie na potrzeby tego pokazu. Zatem cała trasa FONOMO ON TOUR stanowi zarazem trasę promocyjną debiutanckiej płyty.

Kiedy:  8 kwietnia, godz. 20:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin
Bilety: 10 zł – dostępne w sprzedaży od 22 marca 2016 | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, I piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:30 i na godzinę przed koncertem.

https://www.facebook.com/tropymusic/

Film „Do It Together”

„Do It Together” jest filmem, który próbuje wniknąć w wewnętrzne funkcjonowanie niezależnej sceny muzycznej, portretuje doświadczenie najistotniejszych współczesnych muzyków niezależnych. Skłania do dyskusji nad różnymi podejściami i sposobami przetrwania na scenie muzycznej oraz zachowania niezależności. Wszystko to w połączeniu z niesamowitymi występami na żywo Dana Deacona z jego pierwszej amerykańskiej trasy koncertowej.

Kiedy: 7 kwietnia 2016, godzina 19:30
Gdzie:  Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

www.doittogether.us

Film „Every Other Summer”

Wyreżyserowany przez Christopha Greena i Brendana Canty’ego obraz „Every Other Summer” jest dokumentem opowiadającym o Solid Sound Festival, trzydniowym wydarzeniu muzyczno-artystycznym organizowanym przez członków zespołu rockowego Wilco, które odbywa się co dwa lata na terenie Muzeum Sztuki Współczesnej stanu Massachusetts (MASS MoCA) w North Adams. Film został nakręcony w roku 2013 i pokazuje występy takich wykonawców, jak: Wilco, Neko Case, Yo La Tengo, The Dream Syndicate, Lucius, Foxygen, Sam Amidon, Sean Rowe czy The Relatives.

Kiedy:  7 kwietnia 2016, godzina 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

https://www.youtube.com/watch?v=ifQ3jYh8PHU

Lomi Lomi

Ich album pt. „Heroizm woli” (Lado ABC) to według wielu krytyków muzycznych jedno z najciekawszych wydawnictw 2015 r. na polskiej scenie muzycznej. Piotr Domagalski, Mateusz Szemraj, Krzysztof Cybulski i Artur Lipiński grają muzykę niełatwo poddającą się kategoriom. Sprawdźcie sami!

Taneczna muzyka eksperymentalna i nowoczesna muzyka dawna. Lomi Lomi klei niesklejalne: psychodelię, melodyjną lekkość i odrobinę nerdowości (te cymbały!). A wszystko to z luzem, absurdem i totalnie przekonującą blazą” – Radek Soćko (tegoslucham.pl)

Trochę jak słuchowisko nadającego nocą niszowego radia, jak ścieżka dźwiękowa do starego filmu, jak muzyka z pogrzebu, na którym organista lekko przesadził z nielegalnymi substancjami psychotropowymi.” – Łukasz Kamiński (Gazeta Wyborcza)

Kiedy: 11 marca 2016, godzina 20:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Bilety:  10 zł – dostępne w sprzedaży od 22 lutego 2016 | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, I piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:30 i na godzinę przed koncertem | lub ONLINE na stronie Warsztatów Kultury, w zakładce „SKLEP”.

https://https://www.facebook.com/Lomi-Lomi/

Lauda

Projekt muzyczny tworzony przez Błażeja Króla i jego żonę Iwonę. Materiał nagrany na płycie „Gennin” powstał w trakcie i pomiędzy zajęciami codziennymi i jest próbą zagrania/opisania miejsca, w którym para mieszka od kilku lat – małej wsi Jenin oddalonej kilka kilometrów od Gorzowa Wlkp. Słuchacze, którzy znali Błażeja Króla tylko z UL/KR oraz jego najnowszych solowych dokonań mogą być zaskoczeni, chyba że mieli wcześniej do czynienia z jego projektem Dwutysięczny i płytą „Jedwabnik”. W muzyce duetu słychać odniesienia od wczesnych nagrań Aphex Twina, Demdike Stare po dub. Debiutancka płyta Laudy ukaże się nakładem wytwórni Latarnia Records na początku lutego. Przez resztę miesiąca zespół będzie promował wydawnictwo koncertami w wybranych miastach.

Kiedy: 25 lutego 2016, godzina 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Bilety:  10 zł – dostępne w sprzedaży od 8 lutego 2016 | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, I piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:30 i na godzinę przed koncertem | lub ONLINE na stronie Warsztatów Kultury, w zakładce „SKLEP”.

https://https://www.facebook.com/laudalaudalaudalauda/

Ścianka

Ścianka to kultowy polski zespół muzyki alternatywnej powstały w 1994 roku w Sopocie. Ich styl jest trudny do zdefiniowania – łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo. Jak sami opisują, ich muzyka to „Śliczne, delikatne melodie. Słuchowiska. Siekiera, piórko, trochę rdzy. Powietrze.” Każda z wydanych przez zespół płyt jest inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, ostatnio w Warszawie. Wszystkie otrzymały najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej. W Lublinie grupa pojawi się ze swoim najnowszym projektem „Ścianka – Niezwyciężony”, którego na żywo można będzie posłuchać tylko w grudniu i wyłącznie w kilku miejscach w kraju. Podczas koncertu nie zabraknie też muzycznych niespodzianek dla tych, którzy doskonale pamiętają poprzednie albumy zespołu.

Kiedy: 18 grudnia (piątek) 2015, godzina 20:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Bilety: 15 zł – dostępne w sprzedaży od 23 listopada 2015 w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, I piętro (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:30 oraz na godzinę przed koncertem).

http://www.scianka.com/

Syny | Adam Gołębiewski

Syny to duet, który tworzą Robert Piernikowski i 1988. Po ośmiu miesiącach od wydania ich pierwszej płyty rośnie przekonanie, że „Orient” nie utonął w zalewie „hajpów słabego gówna” tylko postawił wciąż pnący się w górę monument. Dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy połączonymi ze świetną produkcją i charyzmą, Syny stały się zjawiskiem skupiającym wokół siebie wciąż gęstniejącą grupę zaangażowanych odbiorców, chłonących dogłębnie odurzający klimat „Orientu”. Samą płytę można z powodzeniem umieścić wśród najważniejszych płyt ostatnich lat w Polsce. Syny to styl, którego nie da się zaszufladkować, to szczery hiphopowy brud, głębokie echo dubu, smród analogowej elektroniki oraz przekaz, który dezorientuje i sprawia, że nie wiesz czy to jeszcze muzyka, czy już film. Zachwycano się nimi w magazynie Pitchfork, poświęcając im dużą część relacji z festiwalu Unsound, a francuski Traxmag uznał ich „najpiękniejszym odkryciem festiwalu Nowa Muzyka”. Doceniono ich też w Polsce, czego potwierdzeniem jest nominacja do Nocnych Marków magazynu Aktivist. Po świetnie przyjętych występach na takich festiwalach jak Nowa Muzyka, Avant Art, Unsound czy Up To Date, duet rusza z jesienno-zimowymi koncertami w salach i klubach

Adam Gołębiewski – urodzony w 1984 roku perkusista, improwizator, muzykolog, socjolog. Porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. W swojej pracy koncentruje się na krańcowym rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich anatomii, brzmienia i ekspresji, czego rezultatem jest bezpośredni i dojmujący język dźwiękowy. Był zapraszany do współpracy przez takie ikony muzyki i sztuki eksperymentalnej jak Yoko Ono czy Thurston Moore. Występował i nagrywał z czołowymi przedstawicielami muzyki improwizowanej: Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Johnem Edwardsem, 

Kiedy: 4 grudnia 2015 (piątek), godz. 20:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Wstęp: 10 zł – bilety dostępne w sprzedaży od 23 listopada 2015 w Warsztatach Kultury w Lublinie, I piętro (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:30 oraz na godzinę przed koncertem).

syny.bandcamp.com

http://www.adamgolebiewski.com/Adam_Goebiewski.html

Slalom

Zapraszamy na wyjątkowy koncert do Strefy Innych Brzmień. Zobaczymy zespół Slalom, który w październiku br. zaprezentował swój najnowszy album Wunderkamera. Hawajska gitara, sampler oraz syntezatory analogowe to połączenie, które po prostu trzeba usłyszeć. Slalom to grupa powołana do życia w 2013 roku przez Bartłomieja Tycińskiego, Bartosza Webera i Huberta Zemlera, muzyków związanych ze stołeczną wytwórnią LADO ABC. Ich muzyka powstała niejako dzięki nietypowemu instrumentarium, którym dysponują wykonawcy. Gitara hawajska, sampler oraz syntezatory analogowe, wsparte przez instrumenty perkusyjne, zainspirowały muzyków do stworzenia cyklu eklektycznych kompozycji, w których eksperymenty barwowe przeplatają się z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej. Unikatowe połączenie nasuwa na myśl skojarzenia z muzyką tradycyjną Stanów Zjednoczonych, krautrockiem, psychodelią, muzyką improwizowaną oraz eksperymentami elektroakustycznymi pionierów elektroniki. Efekt końcowy jest w tym przypadku niezwykle świeży i koherentny.

Kiedy: 17.11.2015 (wtorek), godz. 19:00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie

Wstęp wolny

https://www.facebook.com/slalomex/
http://slalom.bandcamp.com/

Karbido & Andruchowycz

Zespół Karbido i pisarz Jurij Andruchowycz współpracują od 2005 r. Aktywny udział w historycznym przełomie, doświadczenie zmian dokonujących się w ostatnim czasie w Ukrainie, rozbudzony radykalizm spojrzenia na muzyczny eksperyment z materią literacką, wreszcie – permanentne podróże autorów do istotnych miejsc naszego globu – oto geneza nowego projektu Jurija Andruchowycza i Karbido pt. „Atlas Estremo”. Tym razem, poetycko spreparowana proza z książki Andruchowycza pt. „Leksykon miast intymnych” stała się szkieletem dla avant-punk-jazzowej eskapady na perkusję, bas i saksofon. „Atlas Estremo” to autorska podróż dookoła świata wspomnień, fascynacji i rozczarowań.

www.karbido.com

Kiedy: 20.05.2015 (środa), godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Wstęp: 20 zł – sprzedaż biletów w siedzibie Warsztatów Kultury od 13 maja w godz. 10.00-16.00. Płatność wyłącznie gotówką.

The Fruitcakes

The Fruitcakes – nadzieja trójmiejskiej sceny niezależnej. Zespół złożony z młodych artystów i prawdziwych pasjonatów, ma szansę niebawem stać się objawieniem na naszym rynku muzycznym. Słychać tu wyraźne inspiracje brzmieniem lat sześćdziesiątych na czele z The Beatles, The Rolling Stones czy Bobem Dylanem. Do tego dochodzą nowe, aktualne trendy muzyczne oraz dbałość o wykonanie. The Fruitcakes świetnie łączą melodie, wyrazisty wokal, analogowe brzmienia i radości z obcowania z żywą muzyką. Zespół dziś tworzą – Lukas Tymański (bębny, wokal), Przemysław Bartoś (bass, harmonijka, wokal), Kuba Zwolan (gitara, wokal) oraz Tomasz Ziętek (gitara, wokal).

facebook.com/TheFcakes
soundcloud.com/thefcakes

Kiedy: 27.04.2015 (poniedziałek), godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Wstęp wolny

Jachna/Buhl | Artur Maćkowiak

Zaczynamy od koncertu podwójnego. Solowy występ Artura Maćkowiaka – gitarzysty, producenta, współzałożyciela kultowego Something Like Elvis oraz wybitnego duetu Wojtek Jachna (trąbka) – Jacek Buhl (bębny), łączącego w autorski sposób jazz, elektronikę i improwizację. Ich najnowsza płyta „Atropina” zbiera właśnie doskonałe recenzje w całej Polsce. Naszym zdaniem warto posłuchać ich na żywo.

Kiedy: 19.02.2015 (czwartek), godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Wstęp wolny

Artur Maćkowiak – muzyk, performer. Grywa solo, w Innercity Ensemble oraz w przeróżnych efemerycznych projektach muzycznych. Kiedyś współtworzył zespół Something Like Elvis i Potty Umbrella. Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki gitarowej, okraszonej dużą dawką eksperymentu, elektroniki, ambientu, improwizacji, ale z dość charakterystyczną nutą słowiańskiej melodyki. W październiku 2013 r. ukazała się jego druga solowa płyta „Before the angels play their trumpets”. W oparciu głównie o utwory z tej płyty powstał materiał koncertowy na gitarę i elektronikę.

www.facebook.com/wetmusicrecords
www.soundcloud.com/wetmusic
www.wetmusicrecords.bandcamp.com

Jachna / Buhl – przesympatyczny duet muzyczny założony przez Wojtka Jachnę oraz Jacka Buhla, muzyków Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope oraz Innercity Ensemble (Wojtek) czy Variete, Trytony, 4Syfon Cykliści (Jacek). Ich ostatnia płyta, pod tajemniczym  tytułem „ATROPINA”, ukazała się we wrześniu 2014 roku nakładem Requiem Records. Kierunek muzyczny duetu jest trudny do zdefiniowania i wprowadza w konsternację największych koneserów muzyki, a to co wydarzy się na scenie, najlepiej można określić jako dialogi, improwizacje, loopy, przekomarzania i inne wygibasy.

www.facebook.com/jachnabuhl