PL EN UKR
a

Strefa Innych Brzmień prezentuje: TeChytrze

Przepis na TeChytrze jest prosty. To punk + blues + jazz + free + lubelska muzyka tradycyjna. Jak to brzmi? Sprawdzimy w Lublinie podczas koncertu w ramach Strefy Innych Brzmień 20 października.

Kiedy: 20 października 2017 (piątek), godz.: 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny

strona IB TeChytrze to autorski projekt Jacka Steinbricha – lubelskiego kontrabasisty i gitarzysty inspirującego się punkiem, bluesem, minimalizmem, jazzem, free jazzem, muzyką współczesną i klasyczną. Jacek to finalista konkursu Cage 1, 2, 3, a także uczestnik licznych warsztatów jazzowych i kompozytorskich. Współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze, którego założenia opierają się na interpretacji muzyki tradycyjnej (pieśni lubelskie i jedna kurpiowska) przez współczesnych muzyków, wywodzących się ze świata jazzu i alternatywy oraz śpiewającą białymi głosami żeńską sekcję wokalną.

TeChytrze o sobie: Na skutek wyjątkowo silnych zaburzeń czasoprzestrzeni, nasze prababki sadziły kapustę tuż przy amerykańskich plantacjach bawełny, ulegały wpływom punkowej rewolty, oraz przemierzały odległe prerie i pustynie. Pieśń pracy czarnoskórych niewolników mieszała się z pieśnią bladorumianych chłopek, a punkowy brud i muzyka westernu konfrontowały się z liryką miłosną. Nietypowe sąsiedztwo i okoliczności dały początek nowym gatunkom muzycznym. Egzotyczne melodie wyparły te tradycyjne, lecz język i treść pieśni pozostały niezmienne. TeChytrze podejmuje się rekonstrukcji tej właśnie muzyki.

Skład:
Renata Krawczyk – śpiew
Weronika Nowacka – śpiew
Lidia Szpulka – śpiew, flet, klarnet
Ania Trawicka – śpiew
Roman Chraniuk – kontrabas, głos
Jakub Miarczyński – perskusja, głos
Jacek Steinbrich – gitara, głos

TeChytrze online: soundcloud, facebook


Data publikacji: 9 października 2017