PL EN UKR
a

Strefa Innych Brzmień prezentuje: Hańba!

BILETY WYPRZEDANE

Uwaga! Nowy termin koncertu:

Kiedy: 28.02.2019 (czwartek), godz.: 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Rok 2019 w Strefie Innych Brzmień rozpoczynamy wraz z jedyną i niepodrabialną, zbuntowaną orkiestrą pn. Hańba. Ten akustyczny kwartet od kilku lat stanowi jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych głosów na krajowej scenie muzycznej, zaskakując zarówno formą, jak i przekazem. Brzmienie, oparte m.in. o banjo, tubę czy akordeon, w połączeniu ze stylistyką osadzoną w latach 30. XX wieku, stanowi o prawdziwej wyjątkowości Hańby i przysporzyło jej liczną grupę fanów. Dziś zespół z powodzeniem koncertuje nie tylko w Polsce, ale w zasadzie na całym świecie. Do Lublina artyści przyjadą z materiałem z nowej płyty „1939”, choć na koncercie nie powinno też zabraknąć utworów znanych choćby z płyt „Będą bić” czy „ Figa z makiem”.

O płycie „1939”:

O wszystkim, co się teraz dzieje – milczę (Józef Wittlin).

Orkiestra zbuntowana jednak nieustannie śpiewa. O płynących okrętach, dla których nie ma miejsc (Władysław Szlengel). O rycerskich łowach w cieniu alkowy (Zuzanna Ginczanka). O polskich koloniach i Wyspie Becka (Tadeusz Hollender). O lnianowłosych praczkach biorących delikatnie biel cieniutką (Ginczanka).

O wojnach, które już się toczą. O wojnach co jutro wybuchną (Wittlin).

Hańba! śpiewa rok '1939′.

O zespole:

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa 'Hańba!’ to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka – znani) oraz podwórkowe instrumentarium (bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet).

W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.

Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).

Tylko do 2019 (a raczej, jak sami by powiedzieli, do 1939) roku Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa zagrała między innymi na:

  • MONA FOMA (Lauceston, Australia 2019)
  • Primavera Festival (Barcelona 2017)
  • Opener Festival (Gdynia 2017)
  • Off Festival (Katowice 2018, 2015)
  • Rudolstadt Festival (2018)
  • WOMAD Festival (Malmesbury 2018)
  • WOMEX Festival (Katowice 2017)
  • South by Southwest (Austin, USA 2017)
  • Colours of Ostrava (Ostrava 2017)
  • Pohoda Festival (Trenczyn 2016)

Ponadto Hańba! koncertowała w USA, Australii, Hiszpanii, Czechach i Słowacji (Czechosłowacji), Niemczech, Danii i Holandii oraz – naturalnie – mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.

 

Hańba! gra w składzie:

Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew

Tadeusz Król – akordeon, klarnet

Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew

Ignacy Woland – tuba, śpiew

 

Hańba! online:

Strona oficjalna

Facebook

Instagram

Bandcamp

Filmy muzyczne:

***

Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.