PL EN UKR
a
banner

Spotkanie z wytwórnią Instant Classic | POL

24.06 | 17.30–18.30  | Namiot Festiwalowy

Tradycją festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest szeroka prezentacja wybranej wytwórni muzycznej. W tym roku wybór padł na świętującą swoje 10-lecie oficynę Instant Classic. Label założony i prowadzony do chwili obecnej przez Macieja Stankiewicza i Arkadiusza Młyńca, to jedno z najbardziej kreatywnych i oryginalnych wydawnictw w obszarze muzyki alternatywnej. Instant Classic choć działa z potrzeby serca, prowadzony jest w świadomy, autorski sposób, dając artystom wolność tworzenia. Jednocześnie funkcjonuje jako nowoczesne wydawnictwo niezależne, bardzo profesjonalnie na poziomie samej muzyki, ale też prac graficznych, dystrybucji, obecności w internecie itd. Warto posłuchać ich historii i zapoznać się z unikatowym katalogiem.

Spotkanie dostępne będzie na żywo oraz w transmisji online na Facebooku Innych Brzmień i Wschodu Kultury.

W programie ponadto: 

Dynasonic – instrumentalne trio tworzone przez artystów dobrze znanych z takich formacji jak Kristen, Kobieta z Wydm czy Enemigos del Silencio. Swoją muzykę określają jako „dubwave” i obie składowe tego terminu są jak najbardziej na miejscu. Grupa Dynasonic ma też bardzo skonkretyzowany sposób działania – utwory nie mają tradycyjnych tytułów, okładki płyt wyglądają prawie tak samo (zmieniają się jedynie kolory), a na koncertach oprócz trzech białych punktowych reflektorów nie ma nic innego. Tu liczy się przede wszystkim sama muzyka i głębsze obcowanie z nią, poddanie się jej transowemu rytmowi i emocjom, jakie wywołuje w słuchaczu.

ARRM – kwartet instrumentalny powołany do życia przez Artura Rumińskiego, a tworzony przez muzyków znanych z takich formacji, jak Thaw, Furia czy 52UM. Konotacje i doświadczenia artystów wyniesione ze sceny blackmetalowej schodzą w ARRM na dalszy plan. Wybija się zaś bardziej transowość, specyficzna motoryka i rozbudowane kompozycje kwartetu, przywodzące skojarzenia choćby ze Swans czy Sunn O))).

BNNT is Resina – wspólny projekt, czy też raczej artystyczna kooperacja muzyków/performerów z formacji BNNT oraz Karoliny Rec czyli Resiny. Duet tworzony przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda konsekwentnie zaprasza do swojego projektu Multiverse kolejnych artystów, oddając im kontrolę nad poszczególnymi odsłonami tego niezwykłego przedsięwzięcia. Swój wkład wnieśli już tacy artyści jak Patrick Higgins, Mats Gustafsson, Michał Kupicz, Jacek Sienkiewicz czy Robert Piernikowski. Widzów Innych Brzmień w tę dźwiękową podróż zabiorą zaś Resina oraz Daniel Szwed.

Jantar – najnowszy projekt artystów przez lata związanych z takimi formacjami jak Alameda, Innercity Ensemble, Ed Wood czy też Stara Rzeka. Jak o genezie projektu Jantar mówią sami muzycy, połączyła ich miłość do szeroko pojętej brazylijskiej muzyki popularnej oraz niezbite przekonanie o wyższości białego albumu Caetano Veloso nad czarną płytą Metalliki (o czym artyści żywo dyskutowali podczas wspólnych posiłków w hotelowej restauracji w brazylijskim Taboão da Serra). Pokłosiem tych dyskusji i fascynacji stał się właśnie Jantar (z portugalskiego „obiad”).