Shofar | InneBrzmienia
PL EN UKR
a
banner

Shofar

21:30-23:00

Skład:
Raphael Rogiński – gitara elektryczna
Mikołaj Trzaska – saksofon altowy, klarnety
Macio Moretti – perkusja

Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę, trio odtwarza różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Utwory, które wykonują, pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. Najczęściej są to tzw. „niguny”, czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę. Zespół grywa też „frejlaksy” – czyli utwory bardziej taneczne i utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej.

W tej chwili na program koncertowy w większości składają się utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego, zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego (1892-1961). Muzykolog ten, począwszy od lat 20, badał muzykę żydowską. Jednym z efektów jego pracy był tom poświęcony tradycji chasydzkiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów, możemy poznać całe spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.

Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą „Shofar”, drugi album „Ha-Huncvot” miał premierę w tym roku podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W grudniu 2013 swoją premierę miała płyta DVD – zapis koncertu Shofar w warszawskim Powiększeniu.

Wszystkie wydawnictwa ukazały się nakładem niezależnej wytwórni Kilogram Records.
http://www.kilogram.pl/

Koncert odbywa się w ramach prezentacji dorobku wytwórni Kilogram Records.