PL EN UKR
a

Poszerzamy gamę innych brzmień

Znamy już ponad połowę artystów, którzy wystąpią w Lublinie podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Do zaproszonych gości dołączą trzy wyjątkowe składy, oferujące szeroką gamę innych brzmień: Rimbaud – muzyczna odpowiedź na twórczość poety wyklętego, Warsaw Afrobeat Orchestra – wielobarwny taneczny tygiel oraz Kasai – jedna z najświeższych i najciekawszych propozycji naszych wschodnich sąsiadów.

Rimbaud to wyjątkowy projekt powstały w wyniku spotkania trzech niezwykłych artystów. Chodzi o połączenie energii, pomysłowości oraz niezwykłej wrażliwości Mikołaja Trzaski, Tomasza Budzyńskiego i Michała Jacaszka. Muzycy zaprezentują bardzo świeży i niezwykle interesujący materiał, inspirowany twórczością słynnego poety Arthura Rimbauda. Płyta tego niezwykłego trio ujrzy światło dzienne już pod koniec maja.

Drugą ważną płytą związaną z tegoroczną edycją festiwalu jest wydawnictwo „Wëndelu” od Warsaw Afrobeat Orchestra. Ten żywiołowy kolektyw ze stolicy wystąpi w Lublinie tego samego dnia co światowa legenda afrobeatu – Tony Allen. Będzie zatem doskonała okazja, aby posłuchać, jak z tym gatunkiem radzą sobie nasi rodacy. A radzą sobie bardzo dobrze, o czym świadczy wydanie płyty w kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquiti.

Prosto z Kijowa do Lublina dotrze trio Kasai, które w swojej twórczości łączy jazzową improwizację ze współczesną elektroniką i brzmieniami klubowymi. Ich koncert to kolejna ciekawa propozycja festiwalowa, prezentująca współczesną scenę muzyczną naszych wschodnich sąsiadów.

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 8-12 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się 20 zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi Einstürzende Neubauten i Tonego Allena.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu WSTĘP WOLNY.

Więcej informacji na https://www.innebrzmienia.eu/

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Data publikacji: 13  maja 2015