PL EN UKR
a

Polska strona festiwalu | Znamy kolejne gwiazdy

Przed nami kolejne ogłoszenia tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W Lublinie usłyszymy utwory Stanisława Staszewskiego oraz autorskie wersje piosenek Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Kazimierza Grześkowiaka czy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kazika Staszewskiego, Kwartetu Proforma i ich gości specjalnych. Na scenie pojawi się także jeden z najlepszych polskich składów hip-hopowych – Łona i Webber, unikalne połączenie dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego czyli grupa Kwadrofonik, a także dwa projekty będące potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiej sceny eksperymentalnej – Innercity Ensemble oraz dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera – Flora Quartet.

Kazik&ProForma_cover_03Wśród kolejnych artystów zaproszonych na tegoroczną edycję Innych Brzmień, festiwalu co roku prezentującego najbardziej interesujących i oryginalnych wykonawców z różnych zakątków świata, nie mogło zabraknąć znakomitej reprezentacji artystów z Polski.

Listę rodzimych gwiazd otwiera Kazik Staszewski, którego można będzie oglądać w podwójnej roli. Ten legendarny tekściarz i wokalista wystąpi w przekrojowym koncercie zawierającym materiał z rzadko granych na żywo płyt m.in.: „Silny Kazik pod wezwaniem”, „Piosenki Toma Waitsa” czy „Melodie Kurta Weilla”, jak również z bogatym zbiorem tych znanych i mniej znanych piosenek Stanisława Staszewskiego. Na scenie artysta pojawi się wraz z Kwartetem Proforma i specjalnie na tę okazję zaproszonymi gośćmi. Dodatkowo Kazik weźmie udział w spotkaniu poświęconym wydanej niedawno, znakomitej książce Rafała Księżyka „Idę tam, gdzie idę”. Obaj panowie przybliżą nam bogatą, wielowątkową twórczość Staszewskiego, będzie to też niepowtarzalna okazja, żeby na żywo spotkać się i porozmawiać z ikoną polskiej muzyki.

Kwadrofonik fot Dariusz SenkowskiKolejną polską gwiazdą jest kwartet Kwadrofonik – laureat Paszportów Polityki 2015. Grupa, która jest dziś prawdziwą marką we współczesnej muzyce kameralnej, w unikalny i piękny sposób łączy brzmienia ludowe i klasyczne, będąc jednym z czołowych ambasadorów naszej kultury na świecie. Ich mistrzowskie koncerty to przeżycie niemal mistyczne – rodzaj spektaklu, w którym artyści prowadzą niezwykły dialog muzyczny, zamieniając funkcje instrumentów i sprawiając, że tak fortepiany jak instrumenty perkusyjne pojawiają się w całkowicie nieoczywistych rolach.

Łonaiwebber-fot.KobasLaksaNa drugim biegunie stylistycznym operują z kolei dwaj panowie ze Szczecina, czyli Łona i Webber. Dosłownie chwilę temu, bo 22 kwietnia 2016, artyści wydali doskonale przyjęty album „Nawiasem mówiąc”. Tradycyjnie już, w ich przypadku mamy do czynienia ze znakomitą produkcją, tekstami trafiającymi w punkt oraz dużą dawką ironii i humoru. Po prostu wielka klasa i od lat jeden z najjaśniejszych punktów na hip-hopowej mapie Polski.

InnercityEnsemble_Photo_by_ElaSchulzKolejny ze składów można w zasadzie nazwać „supergrupą” polskiej sceny niezależnej. Mowa tu o siedmioosobowym kolektywie Innercity Ensemble. Stylistycznie i dźwiękowo dzieje się tu mnóstwo: od jazzu, poprzez industrial, ambient, awangardę i elektronikę aż po transowy noise. Trudno jednak żeby było inaczej, kiedy skład zespołu tworzą artyści znani z takich formacji jak choćby: Stara Rzeka, Something Like Elvis, Hati, Sing Sing Penelope, Ed Wood czy Alameda 5. Dla fanów ambitnego grania pozycja obowiązkowa.

ZaDuzoSlow_Rafal_Nitychoruk-41 listopada_27__2015-gListę ogłoszeń zamyka zjawiskowa Flora Quartet, dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera. Na żywo grupa tworzy syntezę dźwięku i obrazu, poprzez łączenie elementów field recordingu i elektroniki, brzmienia żywych instrumentów, takich jak klarnet czy tuba, oraz świetnych diaskopowych wizualizacji. Swój album muzycy wydali w kultowej oficynie Gusstaff Records i jest to nie bez znaczenia, bowiem ta wytwórnia zagości jako polski akcent podczas dyskusji dotyczącej niezależnych wytwórni muzycznych w Europie i prezentacji niemieckiego labelu Staubgold.

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 6-10 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 10 krajów świata, reprezentujący 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise czy Easy Star All Stars.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu WSTĘP WOLNY.

Już za tydzień kolejne ogłoszenia!  


Data publikacji: 9 maja 2016