PL EN UKR
a

Percepcja odbioru, czyli co ma wpływ na dobór optymalnych warunków i systemu do odsłuchu

Podczas spotkania przybliżymy temat psychoakustyki, czyli postrzegania dźwięków przez umysł. Zastanowimy się, co wpływa na naszą percepcję odbioru muzyki oraz jak odbieramy poszczególne kompozycje, patrząc w ekran telefonu, a jak podczas słuchania tradycyjnej płyty. Zaprezentujemy i omówimy zjawisko iluzji dźwiękowych oraz wyniki badań, które dowodzą, że nasze doświadczenia czy cechy osobowościowe w istotny sposób zmieniają postrzeganie i odbiór muzyki. Przybliżymy temat akustyki pomieszczeń – odpowiemy dlaczego to takie ważne, jak znaczący wpływ ma na odbiór muzyki oraz podpowiemy jak samemu stworzyć optymalne warunki do słuchania ulubionych kompozycji. Na przykładzie kabli audio i kilku doświadczeń poszukamy odpowiedzi na pytanie, gdzie znajduje się granica percepcji, a gdzie kończy rozsądek. Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się, jak dobrać optymalny system do odsłuchu, co się na to składa (dobór źródeł, klasy wzmacniacza, słuchawek, kolumn) oraz jaką rolę odgrywa w tym wszystkim marketing.

Prowadzący: Andrzej Pęczak, dr Jan Felcyn, Bartłomiej Chojnacki (Mega Acoustic). Gościem specjalnym spotkania będzie wszechstronny perkusista, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny – Adam Czerwiński.  

Kiedy: 16 stycznia 2020 – czwartek, godz. 18.00-20.00
Gdzie: Sala widowiskowa Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro.

Koszt: 30 zł

REGULAMIN

ZAPISY


O prowadzących:

Andrzej Pęczak – autor cyklu i prowadzący spotkania – realizator w wydziale dźwięku Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi; pracownik Fonica – producenta sprzętu audio i gramofonów; doświadczony sprzedawca z branży audio; zapalony kolekcjoner; właściciel tysięcy płyt gramofonowych, CD i innych nośników dźwięku oraz artefaktów związanych z historią fonografii; meloman i pragmatyczny audiofil.

dr Jan Felcyn – pracuje w Zakładzie Akustyki Środowiska Instytutu Akustyki na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania skupiają się m. in. na szeroko rozumianej akustyce muzycznej oraz percepcji rytmu i muzyki. Jest aktywnym realizatorem audiobooków oraz reportaży i słuchowisk radiowych. Miłośnik jazzu – przez kilka lat prowadził audycję radiową poświęconą temu gatunkowi w lokalnej rozgłośni radiowej. Zapalony chórzysta, który już od 13 lat udziela się w poznańskich chórach jako tenor.

mgr inż. Bartłomiej Chojnacki – główny projektant i technolog ustrojów akustycznych marki Mega-Acoustic oraz właściciel firmy Soundway Acoustics świadczącej usługi pomiarowe i projektowe w zakresie akustyki wnętrz. Doktorant w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH. Absolwent kierunku wibroakustyki i inżynierii akustycznej ze specjalizacją w akustyce wnętrz i elektroakustyce. Aktywny członek stowarzyszeń naukowych i profesjonalnych, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiej Sekcji Audio Engineering Society oraz członek Polskiego Towarzystwa Akustycznego. Na arenie międzynarodowej członek Audio Engineering Society Education Committee jako AES SDA Chair on Europe and International. Autor ponad 25 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym w dziedzinie akustyki pomieszczeń i niezliczonych projektów akustycznych w przemyśle oraz u klientów indywidualnych. Specjalista w akustyce małych pomieszczeń w zakresie pokojów odsłuchowych i studia nagrań, w kontakcie z najbardziej wymagającymi klientami, audiofilami i inżynierami dźwięku. Zajmuje się popularyzacją nauki w zakresie percepcji i istotności akustyki w odbiorze muzyki na każdym etapie edukacji muzycznej.

Adam Czerwiński – wszechstronny perkusista, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny. Podczas swojej kariery uczestniczył w nagraniu ponad 120 płyt jako sideman oraz 13 jako leader. Współpracował między innymi z Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Krzesimirem Dębskim, Wojtkiem Karolakiem, Markiem Napiórkowskim, Wojtkiem Niedzielą czy Nigelem Kennedy. Długo by wymieniać także listę gwiazd z zagranicy: John Abercrombie, Garry Bartz, Eddie Henderson, Larry Goldings, John Scofield – to tylko niektóre z nich. Występuje w najlepszych klubach i salach koncertowych świata z takimi muzykami jak Nigel Kennedy, Robert Plant czy Eric Clapton. Założyciel i właściciel AC Records. To właśnie m.in. dzięki niemu można słuchać analogowych produkcji czołowych polskich i zagranicznych mistrzów jazzu i nie tylko.
Zasłużony na polu edukacji muzycznej jako wykładowca warsztatów muzycznych w całej Polsce.


O Cyklu „Osobisty Wymiar Muzyki”

Celem warsztatów jest dostarczenie uczestnikom podstawowej wiedzy i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co zrobić, aby słuchanie muzyki nabrało bardziej osobistego wymiaru. Uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę, pomocną przy wyborze nośników i sprzętu audio, dostosowanych do indywidualnych możliwości oraz zależnych i niezależnych od nas uwarunkowań odsłuchu. Celem warsztatów jest również wskazanie w jakim stopniu muzyka może poprawić jakość życia i zdrowia słuchającego. Wraz z naszymi gośćmi, którzy tematem dźwięków zajmują się z wielu różnych perspektyw – od sprzętowej, po terapeutyczną – będziemy się zastanawiać na co zwracać uwagę i jak celebrować słuchanie muzyki, aby poczuć jej przeróżne barwy, odcienie, detale i brzmienia. Podczas spotkań konfrontować będziemy własne, subiektywne odczucia z wiedzą naukową i poszukiwać wszelkich możliwych sposobów i odpowiedzi na to, co można zrobić, aby czerpać jak największą większą przyjemności ze słuchania muzyki.

Program

3 grudnia 2019 – „Formaty, nośniki, techniki realizacji i odtwarzania muzyk – podróż od początków fotografii do dziś. Jak zmieniało się to przez lata – migawki z historii.
10 grudnia2019: Dlaczego winyl, dlaczego CD, dlaczego streaming, dlaczego kaseta – dlaczego warto wybrać każde z nich?
16 stycznia 2020: Percepcja odbioru, czyli co ma wpływ na dobór optymalnych warunków i systemu do odsłuchu
30 stycznia 2020: Muzyka, emocje i mózg gadzi, czyli wpływ muzyki na nasze życie, zdrowie, poznanie