PL EN UKR
a

Orient Station – „Rosja przed Rewolucją (1909 – 1915)” – wernisaż wystawy

18:00-19:00

Rosja przed Rewolucją (1909 – 1915) – wystawa kolorowych zdjęć Siergieja Michajłowicza Prokudina-Gorskiego

Siergiej Michajłowicz Prokudin-Gorski (1863–1944) zasłynął w Rosji jako wykonawca pierwszego i jedynego zdjęcia Lwa Tołstoja w kolorze. Ta sława sprawiła, że w 1909 roku zainteresował się nim car Mikołaj II. Późniejsze spotkania z carem i jego rodziną miały być kluczowym momentem w życiu Prokudina-Gorskiego. Car zapewnił mu zarówno wsparcie finansowe jak i autorytet do stworzenia tego, co później stało się dorobkiem jego życia.

W latach 1909  1915, Prokudin-Gorski przebył 11 okręgów imperium Rosyjskiego, dokumentując architekturę: pałace, wsie, miasta, średniowieczne kościoły, rozwijający się kraj, budujące się fabryki i kolej. Ale przede wszystkim dokumentował ludzi, ich portrety zachwycają naturalnością, ukazując kulturowe zróżnicowanie.

Prokudin-Gorski pracował na własnoręcznie skonstruowanym aparacie, który naświetlał na szklanej płycie z czarno-białą emulsją, kolejno trzy ujęcia, do każdego zdjęcia był zastosowany inny kolor filtra (czerwony, zielony i niebieski). Do zobaczenia efektów swojej pracy był mu potrzebny specjalny projektor, który również sam wymyślił. Były w nim trzy ujęcia oświetlane światłem przepuszczonym przez te same filtry, które odpowiadały za tworzenie uprzednich naświetleń.

Po rewolucji w 1918 roku Prokudin-Gorski opuścił Rosję, i skierował się do Norwegii, potem do Anglii. Do Rosji nie miał już po co wracać; po zabiciu rodziny carskiej i zmianach ustrojowych osiedlił się na stałe w Paryżu, gdzie zmarł w 1944 roku.

W 1948 roku Kolekcja Produkina-Gorskiego została odkupiona przez amerykańską Bibliotekę Kongresu od jego spadkobierców. W kwietniu 2001 roku Biblioteka zaprezentowała wystawę pod tytułem „Imperium jakim była Rosja”. Specjalnie na potrzeby wystawy opracowano bardzo starannie część kolekcji fotografii Gorskiego. Szklane negatywy zostały poddane skanowaniu, za pomocą komputerowych technik wykonano kolorowe wydruki, które dostępne są online na stronie Biblioteki.

Na lubelskiej wystawie zaprezentowane zostaną niektóre z portretów jakie zrobił Prokudin-Gorski podczas swej podróży. Ukazują one różnorodność etniczną Imperium Rosyjskiego, a dzięki Gorskiemu możemy ją oglądać w kolorze.

Lubelska wystawa fotografii Sergeya Mikhailovicha Prokudina-Gorskiego została zrealizowana w oparciu o zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, dzięki uprzejmości Pana Jean’a Swetchine’a, wnuka Prokudina-Gorskiego.

Podczas festiwalu: 6-10 lipca 2016, wystawa plenerowa, dostępna bez limitów czasowych, Zaułek Hartwigów.
Wystawę można będzie oglądać do 31 lipca 2016. 


Data publikacji: 24 marca 2016