PL EN UKR
a

Orient Station – „The Kievianer” – wystawa plakatu artystycznego

12:00-01:00

The Kievianer” – wystawa plakatu artystycznego duetu Braty

The Kievianer to seria plakatów poświęcona tętniącej życiem stolicy Ukrainy, stworzona w technice kolażu, która stała się znakiem rozpoznawczym twórczości dwóch braci. Prace z tej serii łączą w sobie fotografie najważniejszych symboli Ukrainy, skany starych druków datowanych na XVIII i XIX w., a także elementy znanych ukraińskich prac i akwareli

Ta właśnie kombinacja retro oraz użycie w procesie tworzenia nowoczesnych technologii, daje poczucie współistnienia różnych okresów czasowych. Zmienia to nie tylko spojrzenie na historię, ale przede wszystkim zaznacza jej współistnienie. Pracując nad znaczeniem i interpretacją formy, która charakteryzuje to dzieło – bracia czuwają, by zachowany został sens tego co ilustrują.

Braty, czyli Ivan i Vasyl nie przywiązują dużej wagi do chronologii, a najważniejszą dla nich rzeczą jest hierarchia. Integrując symbole z różnych okresów, bracia tworzą w swoich pracach nie tylko obraz ponadczasowej Rusi, ale także obraz społeczności ukraińskiej.

W serii The Kievianer, Ivan i Vasyl używają tekstury kamienia, marmuru i fresku. Każdy jest w stanie znaleźć w ich pracach obecność przeciętnego człowieka w heroicznym lub religijnym obrazie – twarzy, dłoni, uśmiechu, a wszystko to za pomocą fotografii. Takie podejście eliminuje sztuczność historycznej hierarchii. To pomaga przemyśleć swój związek z księżną Olgą, z Włodzimierską Górką i ukraińską ziemią. W ten sposób bracia ilustrują przejście od oddalenia do jedności, które pojawiło się wraz z wydarzeniami mającymi miejsce w listopadzie 2013 roku w Kijowie. Obrazy z tej serii są wymowne w swej prostocie i autentyczności.

Kijów braci Kostenko jest piękny. Duet artystów nie ma tendencji do idealizowania miasta w swych pracach, ukazując je z jego spalonymi oponami, w ciemnych kolorach, z wizerunkami zamyślonych, wygiętych ikon. Ich prace są wysmakowane graficznie oraz pełne autentycznej i żywej historii Ukrainy. Wplecione symbole ziemi i serca, ptaków i katedr, stanowią mocny wizerunek silnego fundamentu i przekonania, że przyszłość niesie to co lepsze dla wszystkich.

Braty – to artystyczny duet braci bliźniaków, Vasyla i Ivana Kostenko. Z charakterystyczną dla siebie wizją i poczuciem ducha czasu, tworzą oryginalne i współczesne prace. Podróże są jak studnia bez dna dla ich artystycznych inspiracji i nowatorskich pomysłów. Praca jako duet i uzupełnianie siebie harmonizuje ich działania i jest wyznacznikiem ich sukcesu. Poprzez eksperymenty, uczestnictwo w rozmaitych projektach, jak również organizowanie własnych wystaw, Braty chcą przesuwać granice sztuki graficznej.


Data publikacji: 24 marca 2016