Orient Station – OBSERWATORIUM – wystawa studentów z Ukrainy
11:00-19:00
OBSERWATORIUM – wystawa obiektów użytkowych autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy
Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl
Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski
OBSERWATORIUM to wystawa, która pokazuje efekty warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Ukrainy, które odbyli pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor.
Zadaniem uczestników było stworzenie, pod okiem doświadczonych projektantów, obiektów użytkowych dedykowanych miejscu, w którym odbywały się warsztaty – z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub.
Powstały obiekty, które w sposób dosłowny odpowiadały na temat „Obserwatorium”, jak koncepcja stworzenia punktów orientacyjnych w terenie dla obserwatora-fotografa, czy karmnik dla ptaków, dający możliwość obserwacji ptaków, obiekt do zwabienia motyli nocnych, by móc je obserwować oraz „uszy“ do lepszego wsłuchania się w przyrodę. Inne obiekty miały za zadanie zwrócenie uwagi człowiekowi na efekty jego destrukcyjnej działalności, np. przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty mające na uwadze pomoc faunie i florze - sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul oraz obiekt do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich.
Warsztaty zorganizowane zostały w 2015 roku przez Culture.pl w ramach programu promocji polskiego designu na świecie.
Prezentowane prace:
Nazar Dutko „Urządzenie, które doczepia się do maszyn rolniczych i za pomocą ultradźwięków odstrasza od nich zwierzęta, w ten sposób ratując im życie”
Ievgenia Koval „Punkt do robienia zdjęć. Taki punkt można ustawić w konkretnym miejscu o konkretnych współrzędnych”
Iryna Bilohan „Ten przedmiot został stworzony po to, żeby mierzyć poziom wody w rzekach. Ma na celu pokazanie ludziom, że wody w rzekach nie tylko nie przybywa, ale że może też zniknąć”
Vita Hrytsiuk „Stworzyłam UL dla pszczół. Taki ul może mieć każda rodzina w swoim domu, żeby zwiększać populację pszczół”
Anton Diakonov, Mykyta Stepanenko „Ten projekt jest po to, żeby obserwować motyle nocne; można je łapać, robić im zdjęcia, a potem je wypuszczać. Projekt wykorzystuje fakt, że ćmy lecą do światła”
Vladislav Fedorenko „Obiekt ten symbolizuje to, że człowiek może zbierać nasiona, nie dotykając przyrody. Za pomocą kamienia umożliwiamy wiatrowi rozsiewanie tych nasion tak, jak mu się podoba i tak, jak mu będzie potrzebne”
Dmytro Komarov „Celem mojego projektu są ptaki, a raczej to, o czym one śpiewają”
Snezhana Zawalniuk „Karmnik dla ptaków. Zaprojektowany tak, by móc obserwować ptaki, a formą wpisywał się w krajobraz”
Jan Pfeifer „Naczynie służące do suszenia ziół leczniczych”
…
5-9 lipca 2017 – godz. 11:00-19:00 – Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.