Orient Station – „Chernobyl 30 + Fukushima 5” – wernisaż wystawy | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

Orient Station – „Chernobyl 30 + Fukushima 5” – wernisaż wystawy

17:00-18:00

Ch 30 + Fu 5 to międzynarodowa kampania plakatowa poświęcona 30-stej rocznicy katastrofy jądrowej w Czarnobylu i 5-tej rocznicy tragedii w Fukushimie. Mottem wystawy jest: „For the future after Chernobyl and Fukushima.”

W 2016 roku, ludzkość będzie obchodzić dwie tragiczne rocznice, które wydarzyły się w różnych, bardzo odległych częściach świata: 30-stą rocznicę katastrofy w Czarnobylu (26 kwietnia 1986 ) oraz 5-tą rocznicę katastrofy w Fukushimie (11 marca 2011). Pomiędzy datami tych tragedii mija ćwierć wieku. Te zdarzenia mają wspólne źródło  sieć relacji „człowiek  postęp naukowy i technologiczny  Planeta Ziemia”.

Czarnobyl i Fukushima pochłonęły wiele ofiar ludzkich, przyniosły zniszczenia i cierpienia setek tysięcy ludzi, przypomniały nam o zagrożeniach związanych z działalnością człowieka i cenie jaką płacimy za postęp naukowy i techniczny. Jednak wydarzenia te są też silnym impulsem do zrozumienia globalnych problemów środowiskowych oraz przekonującym argumentem na rzecz rezygnacji z wykorzystania energii jądrowej i przejście na odnawialne źródła energii, a w końcu zwracają uwagę na nasz stosunek do naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia.

Podczas wystawy projektanci z 14 krajów prezentują plakaty, które odzwierciedlają ich myśli i uczucia o katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie, przyczyniając się do powstania nowej odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Organizator: Stowarzyszenie grafików „4th Block” (Charków, Ukraina)

Kuratorzy: Oleg Veklenko, Iliya Pavlov, Daria Titarenko

4th Block – W 1991 roku twórca plakatów, wykładowca w Instytucie Sztuk Przemysłowych w Charkowie Oleg Veklenko, który jako żołnierz w 1986 roku został wysłany po wybuchu do Czarnobyla, postanowił zorganizować międzynarodową wystawę plakatu 4th Block, poświęconą 5-tej rocznicy tragedii w Czarnobylu. Ze względu na trudne doświadczenia, kwestia odpowiedzialności moralnej artysty przed groźbą nowych katastrof technologicznych oraz zanieczyszczenie środowiska, stały się centrum zainteresowań Olega, zarówno w sztuce jak i życiu. Na zaproszenie odpowiedzieli projektanci i graficy z 54 krajów i wysłali swoje prace. Wystawa została otwarta 26 kwietnia 1991 roku w Muzeum Sztuki w Charkowie. Od tego czasu co trzy lata w Charkowie odbywa się Międzynarodowe Triennale eko-plakatu, grafik i eko-projektów młodzieżowych. Prace zawsze dotykają najbardziej bolesnych problemów ekologicznych, zanieczyszczenia środowiska, globalnego ocieplenia, inżynierii genetycznej itd. Prezesem triennale do dziś jest Honorowy Artysta Ukrainy, profesor Charkowskiej Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania Oleg Veklenko. Głównym założeniem Triennale jest prezentacja najbardziej znaczących osiągnięć artystów i projektantów tworzących prace o tematyce ekologicznej.

Innym ważnym celem jest stworzenie Centrum sztuki ekologicznej aby łączyć kreatywność i aktywność społeczną projektantów, grafików, artystów w tworzeniu myśli ekologicznej w społeczeństwie, a zwłaszcza u młodych ludzi. Wyraziste elementy sztuki współczesnej i designu powinny pomóc rozwiązać ten problem.

Wystawa czynna podczas festiwalu: 6-10 lipca 2016, godz. 11:00-19:00, Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Po festiwalu: wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2016 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.