PL EN UKR
a

ORIENT STATION 2018

Zdekomunizowane: radzieckie mozaiki Ukrainy” – wystawa fotografii Yevgena Nikiforova

Niemal każde ukraińskie miasto ma swoją mozaikę, relief lub witraże stworzone przez radzieckich artystów w latach 1960-1980. Powstałe jako dekoracje przestrzeni publicznej, pozostają mało znane, ponieważ mieszkańcy nigdy nie uznali ich wartości artystycznej. Sowiecka sztuka monumentalna poniosła klęskę – nie udało jej się oczarować widza ani w czasach Związku Radzieckiego, ani po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Jej dzieła były traktowane jako zlecona przez państwo i niewarta uwagi propaganda. Paradoks polega na tym, że Związek Radziecki nigdy nie stworzył jako takiej przestrzeni publicznej, ponieważ nie było w nim podstawowych wolności, na których owa przestrzeń się opiera – wolności zgromadzeń, słowa, prawa do protestu. Zamiast tego, państwo imitowało przestrzeń publiczną, prezentując jedynie wybrane symbole lub obrazy wykonane na zlecenie, zupełnie nie zważając przy tym na potrzeby społeczeństwa. Ukraina w znacznym stopniu odziedziczyła tę tendencję. Po upadku Związku Radzieckiego nowo niepodległe kraje zyskały niezbędne wolności obywatelskie, lecz jedynie po to, aby przestrzenie miejskie trafiły w ręce prywatnych kupców i straciły jakiekolwiek szanse na stanie się publiczną platformą. W ramach swojego projektu, Yevgen Nikiforov od 2013 roku odwiedza wszystkie regiony Ukrainy, aby sfotografować lokalne dzieła sztuki monumentalnej oraz ustalić ich historię. Stara się je ukazać jako wolne od natrętnych naleciałości postsowieckich miast, które nigdy tak naprawdę nie pozbierały się po fali entuzjastycznego kapitalizmu. Wiele prac ma nieco ponad 50 lat, a wyglądają jak archeologiczne relikty, zasłonięte powłoką niedawnej okupacji. Obnażona z kontekstu ideologicznego i zagubiona we współczesnej estetyce radziecka sztuka monumentalna stała się tłem, tak wszechobecnym jak powietrze, i równie niewidzialnym.

Yevgen Nikiforov jest fotografem z Kijowa. Urodził się w 1986 roku w Wasylkowie (obwód kijowski, Ukraina). W 2005 roku zaczął zawodowo zajmować się fotografią. Od 2013 roku pracuje nad niezależnymi projektami dokumentalnymi.

O swoich działaniach pisze tak: „Głównym celem mojej fotografii jest uchwycenie esencji miejsca w okresie jego przemiany wraz z upływającym czasem oraz zmian spowodowanych siłami ekonomicznymi, społecznymi czy naturalnymi. Kluczowym tematem moich badań jest środowisko miejskie jako główne „pole bitwy” różnych ideologii oraz miasto jako „mapa” niewidocznych napięć obecnych w społeczeństwie (lub społeczeństwach). Jednym z głównych zagadnień, nad którym pracuję już od niemal 4 lat, jest radzieckie dziedzictwo kulturowe oraz pozostawiona w ukraińskich miastach architektura i obecne, kontrowersyjne do niej podejście.”
WERNISAŻ i prezentacja projektu – 28 czerwca 2018 / godz. 17.30
28 czerwca – 1 lipca 2018 / godz. 11.00-19.00 / Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2018od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00.


Yellow&Blue – obraz współczesnej Ukrainy” – wystawa plakatów
Projekt „Yellow&Blue” Klubu Ilustratorów Pictoricprezentuje Ukrainę – interesującą i jaskrawą. Poprzez graficzny język plakatów pokazuje tradycje, lokalizacje i cechy, które nie są łatwe do znalezienia w przewodnikach. Tereny mieszkalne, przepełnione plaże, transport publiczny, tradycyjne instrumenty muzyczne, Karpaty, lokalne fast foody i biesiady – to, co według artystów okazało się być najbardziej interesujące. Ilustratorzy starali się pokazać inne spojrzenie na wydarzenia historyczne, zjawiska społeczne i kulturowe dobrze znane mieszkańcom Ukrainy, ale często nieznane obcokrajowcom. W ten sposób stworzyli nowoczesny i ironiczny obraz Ukrainy. Projekt rozpoczął się w 2016 roku. Do dziś powstało 30 plakatów stworzonych przez 15 ilustratorów.

Klub Ilustratorów Pictoricto społeczność ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików, z których każdy wyróżnia się unikalnym stylem, wpisującym się w najnowsze trendy w grafice. Klub realizuje międzynarodowe projekty z udziałem utalentowanych artystów z różnych krajów i promuje wysokiej jakości nowoczesną ilustrację na Ukrainie i zagranicą.
28 czerwca – 1 lipca 2018 / godz. 11.00-19.00 / Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – parter
PREZENTACJA PROJEKTU – 30 czerwca 2018 / godz. 16.45 / Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – parter
Wystawę można będzie oglądać do 31 lipca 2018 – od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-17.00.


Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa

Dmitrij Iwanowicz Jermakow (1846-1916) to rosyjski fotograf, uważany za pioniera fotografii etnograficznej. Po ukończeniu studiów topograficznych w szkole wojskowej w Tbilisi, w 1866 roku zaczął studiować fotografię. Działalność fotograficzną rozpoczął w latach 1882-1883, otwierając własne studio fotograficzne w Tbilisi. Głównym tematem jego zdjęć było uliczne życie gruzińskich miast. Jego zdjęcia lokalnych rzemiosł, bazarów oraz sceny miejskie dają żywy obraz XIX-wiecznego życia na Kaukazie.

Wystawa „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa” prezentuje fragment kolekcji z archiwum fotografa, której właścicielem jest Gruzińskie Muzeum Narodowe. Szczególnie ciekawe są zdjęcia z serii poświęconej miastu Tbilisi, które zawsze było twórczym celem fotografa. Kolekcja Jermakowa ma szczególną wartość historyczną, dokumentalną, ale również wielką wartość artystyczną. Podczas fotografowania zabytków, Jermakow starał się pokazać charakter miejsca, nie tylko po to, aby je uwiecznić, ale jednocześnie zrobić wrażenie na tych, którzy chcieliby je zobaczyć.

28 czerwca – 1 lipca 2018 / wystawa plenerowa, dostępna bez limitów czasowych / Zaułek Hartwigów
Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2018 roku.