PL EN UKR
a

Ogłaszamy Dalej! Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2021

Berliński duet Tarwater, Muniek Staszczyk w projekcie Muniek i Przyjaciele, brazylijski mistrz gry na organach Hammonda jako Daniel Latorre ORGANisation, transowe you.Guru, nostalgicznie wychylone ku przełomowi wieków Colors. oraz wspaniali artyści dopełniający prezentację wytwórni Instant ClassicARRM, BNNT is Resina i najnowszy projekt Kuby Ziołka, czyli Jantar – to kolejne zapowiedzi koncertowe, uzupełniające program festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w Lublinie w dniach 24–27 czerwca. To już 14. odsłona Innych Brzmień, a 8. pod marką Wschodu Kultury – wspólnego przedsięwzięcia Narodowego Centrum Kultury oraz samorządów Lublina, Białegostoku i Rzeszowa.

Do tegorocznego line-upu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia dołącza niemiecka formacja Tarwater, wykorzystująca w swej twórczości zarówno tradycyjne instrumentarium, jak i nowoczesną elektronikę, idealnie wymykając się przy tym wyraźnym podziałom gatunkowym.

Nie zabraknie też kolejnych interesujących artystów z Polski, a zwłaszcza projektów premierowych lub takich, których sceniczne życie na blisko półtora roku brutalnie zatrzymała pandemia. Jednym z nich jest np. bydgoskie you.Guru, które powstało z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną – jako dźwiękowy odruch czy reakcja na dziwne czasy. Ich muzyka oparta jest na transowych zapętleniach i psychodelicznych melodiach. Transowe brzmienie nie jest także obce dowodzonej przez Artura Rumińskiego grupie ARRM, tworzącej wyłącznie muzykę instrumentalną, hipnotyczną, wykorzystującą m.in. charakterystyczne dronowe brzmienie gitar. W klimatyczną, ale też dość mroczną podróż zabiorą nas w tym roku również Resina i Daniel Szwed, po raz pierwszy prezentując na żywo materiał z albumu „Multiversion” jako BNNT is Resina.

Innobrzmieniowa publiczność będzie miała także okazję spotkać w Lublinie Muńka Staszczyka, lidera grupy T.Love, który wystąpi jako Muniek i Przyjaciele, prezentując swoje legendarne utwory w wydaniu akustycznym i bardzo kameralnym.

O unikalny muzyczny klimat zadba pochodzący z Brazylii mistrz gry na organach Hammonda Daniel Latorre, który tym razem wystąpi wraz z polskimi muzykami, tworząc wspólnie projekt Daniel Latorre ORGANisation.

W programie nie zabraknie również akcentów lokalnych, jak chociażby puławsko-otwocka grupa Colors., a prezentację wytwórni Instant Classic, której poświęcimy w tym roku na festiwalu szczególną uwagę, dopełni najnowszy projekt Kuby Ziołka – Jantar.

 

Już wkrótce kolejne ogłoszenia i pełny program festiwalu.

 

O artystach:

Tarwater – duet założony w 1995 roku w Berlinie przez Bernda Jestrama i Ronalda Lippoka. Artyści z biegiem lat stali się jednymi z najważniejszych przedstawicieli niemieckiego post-rocka, nie stroniąc po drodze od wycieczek w kierunku elektroniki, avant-popu, ale też projektu łączącego muzykę awangardową i poezję Walta Whitmana (w postaci wspólnej płyty Tarwater z Iggym Popem i Carstenem Nicolaiem vel Alva Noto). Ważnym elementem pracy duetu jest też bardzo bogaty katalog muzyki skomponowanej na potrzeby teatru, filmu, a nawet opery „Tosca”, wystawionej w Volksbühne Berlin.

Muniek i Przyjaciele – podczas tegorocznych Innych Brzmień Muniek Staszczyk pojawi się w dwóch rolach. W towarzystwie Rafała Księżyka i Jarka Szubrychta porozmawia o swojej słynnej biografii „King!”, wydanej jakiś czas temu przez Wydawnictwo Literackie. Zagra też wyjątkowy koncert z projektem Muniek i Przyjaciele. Frontman T.Love i Szwagierkolaski tym razem zaprosi widzów do bardziej kameralnego, akustycznego i intymnego świata. Na scenie towarzyszyć mu będą dwaj świetni gitarzyści – Janek Pęczak i Cezariusz Kosman.

Daniel Latorre ORGANisation – Daniel Latorre to pochodzący z Brazylii mistrz gry na organach Hammonda i lider grupy Hammond Grooves, z którą koncertował z powodzeniem na całym świecie. Od pewnego czasu rozwija też w Polsce swój nowy projekt, do którego zaprosił uzdolnionych i wszechstronnych jazzmanów młodszego pokolenia. Daniel Latorre ORGANisation to unikalne brzmienie Hammonda połączone z perkusją, puzonem i trąbką, dające prawdziwie oryginalny i ciekawy efekt.

ARRM – kwartet instrumentalny powołany do życia przez Artura Rumińskiego, a tworzony przez muzyków znanych z takich formacji, jak Thaw, Furia czy 52UM. Konotacje i doświadczenia artystów wyniesione ze sceny blackmetalowej schodzą w ARRM na dalszy plan. Wybija się zaś bardziej transowość, specyficzna motoryka i rozbudowane kompozycje kwartetu, przywodzące skojarzenia choćby ze Swans czy Sunn O))).

BNNT is Resina – wspólny projekt, czy też raczej artystyczna kooperacja muzyków/performerów z formacji BNNT oraz Karoliny Rec czyli Resiny. Duet tworzony przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda konsekwentnie zaprasza do swojego projektu Multiverse kolejnych artystów, oddając im kontrolę nad poszczególnymi odsłonami tego niezwykłego przedsięwzięcia. Swój wkład wnieśli już tacy artyści jak Patrick Higgins, Mats Gustafsson, Michał Kupicz, Jacek Sienkiewicz czy Robert Piernikowski. Widzów Innych Brzmień w tę dźwiękową podróż zabiorą zaś Resina oraz Daniel Szwed.

Colors. – jak piszą o sobie sami muzycy: „Colors. to małomiasteczkowa kolaboracja (Puławy/Otwock), tęskniąca za muzyką z przełomu wieków”. I trzeba im przyznać, że jest w tym stwierdzeniu sporo racji. Na wydanej dosłownie chwilę temu przez Antenę Krzyku debiutanckiej płycie słychać wszystko to, co przełom wieków w światowej alternatywie miał najlepszego. Jest tu zarówno post-punk, shoegaze, jak i echa sceny hardcore/punk. Dla fanów Innych Brzmień natomiast ciekawostką może być obecność za perkusją Dawida Ryskiego, którego wystawę plakatów mogliśmy podziwiać na ostatniej edycji festiwalu.

you.Guru – pochodzące z Bydgoszczy trio bazuje w swojej twórczości na chęci eksperymentowania i dźwiękowym poszukiwaniu. Artyści, mający w przeszłości na koncie udział w takich projektach jak Something Like Elvis, Innercity Ensemble czy Potty Umbrella, w oryginalny i autorski sposób mierzą się z brzmieniem i formą, śmiało poszerzając granice w odbiorze i interpretacji swojej twórczości. Co równie istotne, lubelski koncert you.Guru wzbogacony będzie o zjawiskowe wizualizacje Radosława Deruby.

Jantar – najnowszy projekt artystów przez lata związanych z takimi formacjami jak Alameda, Innercity Ensemble, Ed Wood czy też Stara Rzeka. Jak o genezie projektu Jantar mówią sami muzycy, połączyła ich miłość do szeroko pojętej brazylijskiej muzyki popularnej oraz niezbite przekonanie o wyższości białego albumu Caetano Veloso nad czarną płytą Metalliki (o czym artyści żywo dyskutowali podczas wspólnych posiłków w hotelowej restauracji w brazylijskim Taboão da Serra). Pokłosiem tych dyskusji i fascynacji stał się właśnie Jantar (z portugalskiego „obiad”).


Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury