Muzyka, emocje i mózg gadzi, czyli wpływ muzyki na nasze życie, zdrowie, poznanie | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

Muzyka, emocje i mózg gadzi, czyli wpływ muzyki na nasze życie, zdrowie, poznanie

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest dysonans poznawczy w audio, czyli dlaczego słyszymy więcej niż możemy usłyszeć. Zastanowimy się też nad tym, dlaczego podoba nam się muzyka, która nam się podoba?
Co mówią nam o tym badania naukowe? Omówimy zjawisko zwane „efektem Sennheisera”, czyli dlaczego kupujemy drogi sprzęt. Przyjrzymy się kosztownym elementom systemu audio (tzw. voodoo) oraz rozważymy, na ile poprawiają właściwości urządzeń, z którymi wchodzą w interakcję i czy warto przepłacać. Odpowiemy na pytania: jak można pogodzić melomana z audiofilem?, jak muzyka wpływa na nasze samopoczucie? oraz co nam daje świadome jej słuchanie?. Omówimy znaczenie testów audio i to dlaczego nie zawsze warto wierzyć własnym uszom. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia z glosariusza pojęć audio (pomocne w rozumieniu języka audiofilów i przy opisywaniu ulubionego brzemienia), a także nauczą się czytać recenzje sprzętu audio oraz rozumieć język prasy (czym są sybiliany, brzmienie, barwa – glosariusz pojęć).
Podczas spotkania nie zabraknie wątku dotyczącego muzykoterapii oraz analizy tego, co nauka ma wspólnego z muzyką. Spotkanie zakończy wątek tajemniczego ciągu Fibonacciego w muzyce.

Prowadzący: Andrzej Pęczak, red. Mariusz Turczyk, Marcin Marcinkiewicz (Ton składowy), Łukasz Rzepecki (UkuPuku)

Kiedy: 30 stycznia 2020 – czwartek, godz. 18.00-20.00
Gdzie: Próba Cafe, ul. Grodzka 5a

Koszt: 30 zl

REGULAMIN

ZAPISY


 

O prowadzących:

Andrzej Pęczak – autor cyklu i prowadzący spotkania – realizator w wydziale dźwięku Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi; pracownik Fonica – producenta sprzętu audio i gramofonów; doświadczony sprzedawca z branży audio; zapalony kolekcjoner; właściciel tysięcy płyt gramofonowych, CD i innych nośników dźwięku oraz artefaktów związanych z historią fonografii; meloman i pragmatyczny audiofil.

red. Mariusz Turczyk – z wykształcenia nauczyciel informatyki; od kilkunastu lat w branży PR; z zamiłowania radiowiec. Związany z anteną radiową od 1994 roku. Pracował m.in. w warszawskim Radiu Kolor, sieci Plus, lokalnym Radiu Rekord. Obecnie współpracuje z Radiem Radom, gdzie prowadzi weekendowe pasmo „Wolna sobota” oraz program „Trzaski w eterze” – audycja z muzyką z płyt winylowych, poradami dotyczące gramofonów. Prowadzi wraz z żoną gabinet muzykoterapii metodą Tomatisa, która polega na stymulowaniu mózgu muzyką i głosem. Prywatnie audiomaniak, posiadający w swoich zbiorach tysiące tytułów na płytach winylowych, CD, szpulach, kasetach audio i innych nośnikach dźwięku.

Marcin Marcinkiewicz – absolwent dziennikarstwa muzycznego z Wrocławia. W ramach pracy magisterskiej pisał o kolekcjonerach nośników muzycznych. Miłośnik bluesa, muzyki rockowej i jazzu. Autor bloga Ton Składowy, na którego łamach tropi absurdy branży audio.

Łukasz Rzepecki / UkuPuku – z wykształcenia muzykoterapeuta, nauczyciel języków obcych, z zamiłowania muzyk!


 

O Cyklu „Osobisty Wymiar Muzyki”

Celem warsztatów jest dostarczenie uczestnikom podstawowej wiedzy i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co zrobić, aby słuchanie muzyki nabrało bardziej osobistego wymiaru. Uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę, pomocną przy wyborze nośników i sprzętu audio, dostosowanych do indywidualnych możliwości oraz zależnych i niezależnych od nas uwarunkowań odsłuchu. Celem warsztatów jest również wskazanie w jakim stopniu muzyka może poprawić jakość życia i zdrowia słuchającego. Wraz z naszymi gośćmi, którzy tematem dźwięków zajmują się z wielu różnych perspektyw – od sprzętowej, po terapeutyczną – będziemy się zastanawiać na co zwracać uwagę i jak celebrować słuchanie muzyki, aby poczuć jej przeróżne barwy, odcienie, detale i brzmienia. Podczas spotkań konfrontować będziemy własne, subiektywne odczucia z wiedzą naukową i poszukiwać wszelkich możliwych sposobów i odpowiedzi na to, co można zrobić, aby czerpać jak największą większą przyjemności ze słuchania muzyki.

Program

3 grudnia 2019 – „Formaty, nośniki, techniki realizacji i odtwarzania muzyk – podróż od początków fotografii do dziś. Jak zmieniało się to przez lata – migawki z historii.
10 grudnia2019: Dlaczego winyl, dlaczego CD, dlaczego streaming, dlaczego kaseta – dlaczego warto wybrać każde z nich?
16 stycznia 2020: Percepcja odbioru, czyli co ma wpływ na dobór optymalnych warunków i systemu do odsłuchu
30 stycznia 2020: Muzyka, emocje i mózg gadzi, czyli wpływ muzyki na nasze życie, zdrowie, poznanie