PL EN UKR
a

Muzyczny powiew ze Wschodu | Poznajcie kolejnych artystów!

Kobieca elektronika z Ukrainy, Gruzji i Białorusi, indie rock z Tarnopola, akustyczny duet z Tbilisi oraz porcja improwizacji uzupełniająca prezentację współczesnej sceny polskiej to kolejne propozycje muzyczne, zapowiadające tegoroczną edycję Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, odbywającego się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina.

zimpelkwadroWschód Kultury – Inne Brzmienia to festiwal, który każdego roku zaskakuje autorską selekcją najciekawszych, najbardziej frapujących artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Współczesna muzyka z Gruzji, Armenii, Ukrainy czy Białorusi wielokrotnie już zachwyciła naszą widownię podczas dotychczasowych edycji. Podobnie będzie również w tym roku m.in za sprawą trzech artystek z kręgu muzyki elektronicznej. Każda z nich pochodzi z innego kraju, każda wykonuje też nieco inny rodzaj nowoczesnej muzyki klubowej. Łączy je talent, młodość i przede wszystkim autorskie, poszukujące podejście do własnej twórczości. Między 5 a 9 lipca w Lublinie zagrają: pochodząca z Tbilisi Natalie Beridze, reprezentująca scenę kijowską – Grisly Faye oraz Mustelide, która przyjedzie prosto ze stolicy Białorusi. Te trzy damy wschodniej elektroniki udowadniają, że współczesna muzyka nie zna granic, nie ma ograniczeń i barier oraz bardzo skutecznie łamie utarte schematy i stereotypy.

Tegoroczna wschodnia odsłona „innych brzmień” to jednak nie tylko elektronika. Na scenach festiwalu pojawią się też dwa „żywe” składy – gruziński Mebo Renard i ukraiński Tik Tu. Ci pierwsi to duet i jednocześnie połowa doskonale przyjętego u nas przed trzema laty, przebojowego zespołu BearFox. Archibald odpowiada za wszelkiego rodzaju instrumenty perkusyjne, zaś Mebo to gitara i przede wszystkim fenomenalny, zapadający w pamięć wokal. Tik Tu natomiast, to nowa nadzieja ukraińskiego indie rocka prosto z Tarnopola. Ciekawe kompozycje, sceniczny luz i bezpretensjonalność oraz wpadające w ucho melodie to ich znaki firmowe.

Jako uzupełnienie tegorocznej prezentacji polskiej, w Lublinie wystąpi kolejny absolutnie wyjątkowy artysta – Wacław Zimpel. Laureat Paszportu Polityki, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer – po prostu człowiek orkiestra, który, jak sam mówi, bez muzyki nie mógłby istnieć. I całe szczęście, bo dzięki temu my będziemy mogli po raz kolejny obcować z jego niezwykłą twórczością. Na Innych Brzmieniach Wacław Zimpel zaprezentuje swój solo act.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku ->>>

Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów na jedynych koncertach w Polsce. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke czy Ukulele Orchestra of Great Britain. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs– który reprezentować będąTuxedomoon, Kasai Allstars feat. Basokin, Skip & Die, Aksak Maboul oraz Aquaserge. W line-up’ie pojawią się także takie składy jak: Moulettes, Gromyka oraz Ventolin.
Podczas festiwalu, w wyjątkowych projektach pojawią się też dwie legendy yassu – Mikołaj Trzaska oraz Jerzy Mazzoll. Pierwszy z nich, wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu „Wołyń”, natomiast Mazzoll & Arhythmic Perfection zaprezentują premierowe wykonanie koncertowe materiału z płyty „Out out to lunch”.

To nie koniec ogłoszeń. Pełen line-up już wkrótce!