Muzyczne spotkania literackie | Inne Brzmienia 2021 | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

Muzyczne spotkania literackie | Inne Brzmienia 2021

W tym roku podczas muzycznych spotkań literackich Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia spotkamy Muńka Staszczyka, Filipa Łobodzińskiego, Konstantego Usenkę. W programie także prezentacja wytwórni muzycznej Instant Classic.

W ostatni weekend czerwca za sprawą festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Lublin ponownie rozbrzmiewać będzie doskonałą muzyką. Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 24-27 czerwca 2021 i będzie to już 14. edycja Innych Brzmień i 8. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Oprócz muzyki na żywo w programie m.in. spotkania literackie, filmowe, wystawy, a dla Dzieci – Małe Inne Brzmienia.

Pełny program można znaleźć tutaj.  


Wszystkie spotkania dostępne będą na żywo oraz w transmisjach online na Facebooku Innych Brzmień.


Czwartek, 24 czerwca

godz. 17.30–18.30 Spotkanie z wytwórnią Instant Classic (Polska) (Namiot Festiwalowy)

Prowadzenie: Rafał Księżyk

Tradycją festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest szeroka prezentacja wybranej wytwórni muzycznej. W tym roku będzie nią, świętująca swoje 10-lecie, oficyna Instant Classic. Założona i prowadzona do chwili obecnej przez Macieja Stankiewicza i Arkadiusza Młyńca jest jednym z najbardziej kreatywnych i oryginalnych wydawnictw w obszarze muzyki alternatywnej. Instant Classic choć działa z potrzeby serca, to prowadzona jest w świadomy i autorski sposób, oferując artystom wolność tworzenia. Jednocześnie funkcjonuje jako nowoczesne wydawnictwo niezależne, bardzo profesjonalnie na poziomie samej muzyki, ale też prac graficznych, dystrybucji, czy obecności w internecie. Warto posłuchać historii wytwórni i zapoznać się z jej unikatowym katalogiem.

Wstęp dla posiadaczy wejściówek na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia


Sobota, 26 czerwca

 godz. 15.00–16.00 Spotkanie z Filipem Łobodzińskim wokół książki „Tom Waits. Życie na poboczu” Barneya Hoskynsa.

Prowadzenie: Jarosław Szubrycht(Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio)

Wydawnictwo Kosmos Kosmos przyzwyczaiło nas przez lata do publikacji znakomitych książek o tematyce muzycznej i okołomuzycznej. Są to zarówno tytuły polskie, jak i tłumaczone na nasz język pozycje zagraniczne. Jedną z najnowszych perełek w katalogu oficyny jest doskonała biografia Toma Waitsa pióra Barneya Hoskynsa w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. „Tom Waits. Życie na poboczu” to wielowarstwowy i nieoczywisty portret jednego z gigantów amerykańskiej kultury niezależnej, ale też outsidera, człowieka o wielu twarzach i talentach. Książka podejmująca karkołomną próbę uchwycenia momentu pomiędzy Tomem Waitsem – artystą, a Tomem Waitsem – człowiekiem z krwi i kości.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.

Wstęp wolny


Niedziela, 27 czerwca

 godz. 15.00–16.00 Spotkanie z Konstantym Usenką wokół książki „Wykresy fal środkowej Wołgi”.

Prowadzenie: Jędrzej Słodkowski (Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio)

Wołga – nieodgadniona niebieska trasa nieśpiesznego ruchu. Biegnie od drewnianych cerkiewek przez meandry komarowych rozlewisk, rosyjskie miasta i miasteczka, święte puszcze i pozostałości Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej aż po białe budowle z kredy, klify i wąwozy, zmurszałe przystanie i wielkie radzieckie hydroelektrownie. Tatarskie chatki i pasieki na jednym brzegu, deweloperskie kilkunastopiętrowce na drugim. Kazań, Samara, Joszkar-Oła, Nabierieżnyje Czełny… To tutaj tak naprawdę kończy się Europa, a w nadwołżańskim tyglu mieszają się dziesiątki kultur, historii i wierzeń.

Konstanty Usenko, którego korzenie sięgają Koźmodemiańska w autonomicznej Republice Mari El, zabiera nas w podróż po peryferiach Europy, nie porzucając przy tym swoich muzycznych fascynacji. Rytm marszruty wyznaczają pradawne pentatoniczne melodie pomieszane z elektronicznym radzieckim industrialem, a magicznej podróży do źródeł towarzyszy atmosfera snu na jawie.

„Wykresy fal środkowej Wołgi” to brawurowy przykład punkowej etnografii i wyznanie wiary nowofalowca, próbującego poskładać swoją nomadyczną tożsamość. (opis za: Wydawnictwo Czarne)

Spotkanie tłumaczone na PJM.

Wstęp wolny

 

godz. 17.00–18.00 Spotkanie z Muńkiem Staszczykiem i Rafałem Księżykiem wokół książki „King! Autobiografia”.

Prowadzenie: Jarosław Szubrycht(Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio)

Zygmunt „Muniek” Staszczyk to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci polskiego rocka i nie ma w tym przypadku, że stał się on kolejnym bohaterem cyklu znakomitych wywiadów Rafała Księżyka. Ich wspólna książka „King! Autobiografia”, wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2019 roku, to pasjonująca rozmowa, w której odnajdziemy wszystkie kluczowe wątki z historii artysty: młodość spędzoną w Częstochowie, początki T.Love i dalszy rozwój tej legendarnej grupy, spektakularny sukces formacji Szwagierkolaska czy wreszcie projekty solowe. Rafał Księżyk potwierdzał już nie raz swoje zdolności do zadawania ważnych pytań (wywiady-rzeki m.in. z Brylewskim, Tymańskim czy Stańką), zaś Muniek jest inteligentnym i pełnym werwy rozmówcą. Połączenie tych energii sprawia, iż „Kinga!” czyta się świetnie, a podczas festiwalu będzie można posłuchać m.in. o procesie powstawania książki.

Spotkanie będzie łumaczone na PJM

Wstęp wolny

 


Uwaga! Książki będzie można kupić w księgarni festiwalowej Słowobranie, która w tym roku znajduje się w kawiarni literackiej „Między Słowami” (ul. Rybna 4/5) codziennie w godz. 12.00-22.00


Sprawdź także: Program spotkań literackich Wschodniego Expressu


 

Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.

 Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Patroni medialni: TVP Polonia, Polityka, wyborcza.pl, Radio Lublin, HIRO, nowamuzyka.pl, ONET

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury