MUSIC IN – WARSZTATY DLA BRANŻY MUZYCZNEJ | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

MUSIC IN – WARSZTATY DLA BRANŻY MUZYCZNEJ

W ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia już po raz drugi odbędzie się dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy pn. „Music IN”, który jest swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego.

Dynamiczne zmiany na światowych rynkach muzycznych zmuszają artystów do bycia nie tylko autorami, lecz także kimś w rodzaju właścicieli artystycznych start-upów. Z tego powodu zajmiemy się zarówno tematami związanymi z zarządzaniem własną karierą, poruszaniem się w meandrach prawnych czy planowaniem zagranicznej promocji,  ale też kwestiami bardziej osobistymi, takimi jak godzenie życia prywatnego z zawodowym, higiena pracy, skuteczny odpoczynek i radzenie sobie z niepożądanymi nawykami. Pokażemy, jak istotne jest tworzenie historii i dobre opisywanie własnej twórczości oraz jak żyć dobrze z Wujkiem Google, czyli dbać o swój wizerunek w internecie.


W programie:
28 czerwca 2018 / godz. 11:00 – 14:30 / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, 2 piętro
Ćwiczenia z BHP. Mental survival kit dla pracujących w branży muzycznej.
Prowadzenie: Kolektyw edukacyjny Future Simple - Paulina Czapska i Anna Szapert

Projekty, dedlajny, wyjazdy, fakapy. Przymus kreatywności, niedoczas, niedogadanie, niedospanie. Nowi ludzie, spięcia, brak kasy. Ekscytacja, pasja, tempo, adrenalina, zmęczenie.

Czy nieprzewidywalną pracę w branży muzycznej da się dobrze organizować? Jak ogarniać chaos mnóstwa pilnych i niestandardowych zadań? Co zrobić żeby w natłoku wyjazdów, koncertów i festiwali zachować resztki energii? Jak radzić sobie z utrwalonymi nawykami, których chętnie byście się pozbyli? Jak w pracy, która jest pasją wygospodarować czas na odpoczynek?

Na te pytania, wraz z uczestnikami warsztatu, odpowiedzi szukać będą trenerki z kolektywu edukacyjnego Future Simple, które podzielą się z przedstawicielami branży użyteczną wiedzą i zaproszą do ćwiczeń, dzięki którym łatwiej będzie poruszać się po meandrach twórczej pracy, utrzymując, przynajmniej od czasu do czasu :), równowagę psychiczną.

Udział w warsztatach pomoże Wam:
- dowiedzieć się jak radzić sobie z niepożądanymi nawykami (np. prokrastynacją czy przepracowywaniem się);
- znaleźć nawyki, które służą pracy twórczej i właściwemu odpoczynkowi;
- spotkać ludzi, którzy na co dzień mierzą się z podobnymi zadaniami i sprawdzić jakie mają na nie sposoby.

Kolektyw edukacyjny Future Simple – pomaga spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Zachęca do szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Uczy krytycznego i samodzielnego myślenia. Towarzyszy w myśleniu o czasie, życiu i zmianach. Pokazuje, że praca z emocjami jest równie przydatna jak ciągłe poszerzanie wiedzy.
Future Simple współpracował m.in. z: Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych, Zamkiem U-Jazdowskim, TIFF Festivalem, Transatlantyk Festivalem, Netia OFF Camera, Festiwalem Myśli Abstrakcyjnej, Pracownią Duży Pokój, StoryLab Pro, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Audioriver Lab.

Paulina Czapska – trenerka, edukatorka i coach. Od ponad 10 lat wspiera osoby i organizacje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Autorka programów społeczno-kulturalnych i wieloletnia członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Założycielka kolektywu Future Simple [www.futuresimple.pl]. Współautorka podręcznika „Zawód Artystka”.

Anna Szapert – coach, edukatorka, terapeutka, wykładowczyni akademicka. Doktorantka na Uniwersytecie SWPS. Od ponad 10 lat wspiera ludzi w zdobywaniu nowych kompetencji i dokonywaniu zmian na poziomie osobistym i zawodowym. Partnerka kolektywu Future Simple. Współautorka podręcznika „Zawód Artystka”.


28 czerwca 2018 / godz. 15:30 – 17:30 / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
– Sala Widowiskowa, 2 piętro
Storytelling w branży muzycznej
Prowadzenie: Chimes - Magdalena Jensen

Jeżeli w strukturach największych marek na świecie pojawiło się nowe stanowisko – CSO – storytelling chief officer, to coś jest na rzeczy. Trend budowania ciekawej i angażującej historii o sobie i swoim produkcie obecny jest także w branży muzycznej. Nie każda historia wpada jednak ucho. Dlaczego? Warsztat Chimes rozwieje wątpliwości i pokaże, jak budować opowieści, aby zostać zapamiętanym, a także jak wybrać odpowiednie kanały komunikacyjne, aby wasza opowieść została wysłuchana.

Co to jest storytelling? Od czego zacząć budowanie historii artysty? Jak język wpływa na budowanie zaangażowania u odbiorców? Storytelling jako punkt wyjścia strategii promocyjnej? Jak tworzyć dobre bio i press kit? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskają uczestnicy warsztatu, którzy storytelling poznają od bardzo praktycznej strony. Podczas warsztatu nie tylko przypomną sobie bowiem podstawy storytellingu, ale także dowiedzą się jak przełożyć swoje story na efektywną promocję i budowanie wizerunku.

Magdalena Jensen - menadżerka muzyczna z wieloletnim doświadczeniem, organizatorka wydarzeń artystycznych, muzycznych i festiwali. Konsultantka polskich zespołów na festiwalach showcasowych. Promotorka branży muzycznej na arenie międzynarodowej. Absolwentka Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych na University of Vermont. Współpracowała m.in. z BRODKĄ, Paulą i Karolem, Rebeką, Eric Shoves Them In His Pockets. Obecnie managerka Ifi Ude oraz Soniamiki. Koordynatorka Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane (organizacja konferencji, budowanie sieci kontaktów z międzynarodowymi delegatami, zagraniczna promocja imprezy za granicą. Współpracowała także z OFF Festival (produkcja sesji wideo z dwunastoma zespołami muzycznymi dla stacji radiowej KEXP z Seattle) czy konferencją Media and Literacy. CEO agencji Chimes.


29 czerwca 2018 / godz. 11:00 – 14:00 / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, 2 piętro

Twórca, Artysta, Producent – podstawowe zagadnienia prawne
Prowadzenie: Bogusław Pluta (ZPAV, MExP), Marek Hojda (ZAiKS, MExP) oraz Emilia Chojnowska (prawnik z ZPAV)

Podczas spotkania można będzie poszerzyć wiedzę o zagadnienia prawne i dowiedzieć się komu, w jakich sytuacjach i jakie konkretnie prawa przysługują. W jaki sposób zarejestrować utwór i dostać tantiemy? Jaka jest rola Organizacji Zbiorowego Zarządzania w obrocie prawami? Podczas warsztatu omówione zostaną także najczęściej spotykane w branży muzycznej problemy natury prawnej.

Bogusław Pluta – absolwent Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor OZZ ZPAV, członek Zarządu Fundacji Music Export Poland, reprezentuje Polskę w Performance Rights Committee przy IFPI.

Emilia Chojnowska – prawnik ZPAV, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. Ze Związkiem Producentów Audio Video związana jest od 2011 r. Na co dzień zajmuje się obsługą spraw karnych i cywilnych związanych z naruszeniami praw producentów fonograficznych. W kręgu jej zainteresowań leżą obszary prawa dedykowane ochronie własności intelektualnej.

Marek Hojda - członek Zarządu ZAiKS, absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach w klasie wokalnej oraz aranżacji i kompozycji. Grał na instrumentach klawiszowych w takich zespołach jak De Mono, Emigranci, Surzyn Band, Oddział Zamknięty. Jako aranżer i producent współpracował również z Izą Trojanowską, Majką Jeżowską, Kapitanem Nemo, Robertem Chojnackim. Jest właścicielem studia nagraniowego Homar Music.


29 czerwca 2018 / godz. 15:00 – 17:00 / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, 2 piętro

Festiwale showcase’owe i songwriting camps” – dyskusja
Paneliści: Marek Hojda (ZAiKS, MExP), Grzegorz Kwiatkowski (Trupa Trupa) oraz Buslav

Podczas spotkania przedstawiciele Music Export Poland i artyści mający doświadczenie w zagranicznej promocji swojej twórczości omówią kwestie dotyczące formuły, roli i rodzajów festiwali showcase’owych na świecie. Zgromadzeni w panelu goście postarają się odpowiedzieć na pytanie – czy udział w festiwalu pomaga w karierze? Opowiedzą także o tym, jak dobrze przygotować się do tego rodzaju występu, czego unikać oraz jakie są kryteria oceny występów przez branżową publiczność. Kolejnym zagadnieniem będą tzw. songwriting camps w Polsce i za granicą. Omówione zostaną ich wady, zalety oraz koszty udziału.

Marek Hojda - członek Zarządu ZAiKS, absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach w klasie wokalnej oraz aranżacji i kompozycji. Grał na instrumentach klawiszowych w takich zespołach jak De Mono, Emigranci, Surzyn Band, Oddział Zamknięty. Jako aranżer i producent współpracował również z Izą Trojanowską, Majką Jeżowską, Kapitanem Nemo, Robertem Chojnackim. Jest właścicielem studia nagraniowego Homar Music.

Grzegorz Kwiatkowski (ur. 1984) -  poeta, muzyk. Autor trylogii „Powinni się nie urodzić” (OFF Press, 2011), a także „Radości”, „Spalania”, „Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić” oraz „Sową” (Biuro Literackie, 2013, 2015, 2016, 2017). Stypendysta programu „Styria Artist in Residence” rządu w Styrii (2017). Stypendysta programu „Artist in Residence” Federalnego Urzędu Kanclerskiego Austrii oraz Stowarzyszenia Kulturkontakt Austria (2016). Stypendysta Międzynarodowego Domu Pisarzy w Grazu w Austrii (2015). Członek zespołu Trupa Trupa. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records (w katalogu m.in. Jute Gyte, Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately). Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album „Headache”. Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d’ailleurs (w katalogu m.in. Yann Tiersen, Matt Elliott/The Third Eye Foundation, Stefan Wesołowski), która wydała zremasterowaną wersję „Headache” na płycie winylowej. 27 października 2017 r. zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną „Jolly New Songs”. Jest to międzynarodowa kooperacja wytwórni Ici d’ailleurs i Blue Tapes and X-Ray Records.

Buslav - multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Mając wieloletnie oraz międzynarodowe doświadczenie jako muzyk sesyjny (m.in. członek house-bandu Cheryl Pepsii Riley w Vilage Underground w NYC) postanowił wydać swój pierwszy album solowy. Prostota formy prowadzi tu bezpośrednio do istoty poruszanych treści. Buslav to projekt odwagi przekroczenia osobistych granic. To opowieść o emocjach, ludzkiej ciekawości i doświadczeniach – ujętych w dźwięki.
Debiutancki album Buslava był dwukrotnie nominowany do Fryderyków 2017 w kategorii Debiut Roku i Album Roku Pop, swoje miejsce znalazł także w promocji IV sezonu popularnego serialu TVN – „Druga Szansa”.


30 czerwca 2018 / godz. 11:00 – 13:30 / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a –Warsztat Medialabowy, 1 piętro

Budowanie marki w sieci: dlaczego dobrze żyć z Wujkiem?
Prowadzenie: Mariola Borowska

​„Google it!”, „Spytaj wujka Google”, „Wygoogluj sobie”. Niepostrzeżenie do naszej nomenklatury wdarły się zupełnie nowe sformułowania. Związane są z największą i najważniejszą na świecie… wyszukiwarką internetową. Google stał się synonimem największego źródła informacji, niewyczerpanych możliwości dotarcia do niewyobrażalnych zasobów danych, ale również żyznym polem promocji naszych działań.

Dlaczego warto z „wujkiem Google” żyć dobrze? Bywa bardzo surowy, dlatego jeśli łamie się jasne zasady jego domu, potrafi srogo ukarać. Jeśli zaskarbimy sobie jego łaskę, nagradza nas najlepiej, jak potrafi: pozwala innym do nas dotrzeć. Co lubi wujek? Jak wprawić go w dobry humor? Jakie zwierzęta trzyma w swoim ogrodzie i czy warto je karmić? Czym można łatwo zdenerwować wujka? Co zrobić, by móc przybić sobie z nim piątkę i otworzyć szampana? Jakie priorytety przyjął sobie na najbliższe miesiące a jakie wartości w jego oczach są niezmienne? Czy naprawdę warto starać się o jego względy i utrzymywać z nim dobry kontakt?

Cele:
- uświadomienie roli i znaczenia content marketingu oraz podstaw SEO w procesie budowania marki w przestrzeni internetowej;
- przedstawienie elementarnych wymogów dotyczących stron internetowych oraz zawartych na nich treści w kontekście pozycjonowania;
- zapoznanie uczestników z darmowymi narzędziami, które mogą okazać się pomocne w zarządzaniu wizerunkiem w sieci oraz tworzeniu idealnego contentu;
- formy promowania treści w Internecie – jak poszerzyć zasięg i dotrzeć do pożądanych odbiorców?;
- social Media i Monitoring Internetu a nasz sukces w internecie.

Mariola Borowska -Content Marketing Specialist & Junior SEO Specialist. Od zawsze blisko słowa pisanego, które oprócz tego, że miało być przyjemne, przede wszystkim musiało być skuteczne i pełnić określoną rolę. Początkowo jako SEO copywriter (m.in. Agora: gazeta.pl, gazeta.pl next, gazeta myfitness.pl, Avanti 24; Wirtualna Polska; Aviva; Trader). Następnie w roli Content Marketing Specialist w firmie z obszaru inwestycji online, gdzie opanowała tworzenie stron internetowych od strony contentowej i sprzedażowej, komunikację marketingową, tworzenie materiałów reklamowych, analizę konkurencji i wiele innych.
W końcu Junior SEO Specialist dla Reckitt Benckiser. To właśnie tam zgłębia tajniki międzynarodowego SEO, trzymając pieczę nad wszystkimi domenami  na całym świecie takich marek, jak m.in. Durex, Scholl, AirWick, Nurofen, Strepsils, Clearasil, Vanish, Finish, Calgon, etc. Od początku 2016 roku po godzinach pisuje do Jazz Forum, co stało się spełnieniem jej wieloletnich marzeń i pozwala być blisko wielkiej miłości – muzyki.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje przynależność do branży muzycznej oraz kolejność zgłoszeń.