PL EN UKR
a
banner

Move East Movie – What a Wonderful World

22:00-23:30

Uwaga! W razie niesprzyjających warunków pogodowych – projekcja zostanie przeniesione zaraz obok, do byłej siedziby Teatru Andersena, ul. Dominikańska 1

What a Wonderful World / Ce lume minunata – reż. Anatol Durbala, Mołdawia, 2014 r., 73 min.

Po dwóch latach spędzonych na studiach w Bostonie, 22-letni chłopak odwiedza rodzinną Mołdawię. Jest kwiecień 2009 roku. Na ulicach Kiszyniowa zbierają się ludzie skrzyknięci przez serwisy społecznościowe. Demonstrują przeciwko władzy komunistycznej, która sfałszowała wyniki wyborów. Zdobywają i plądrują budynek parlamentu i siedzibę prezydenta. Demonstranci wynoszą z budynków dokumenty, meble i wyposażenie biur. W tym samym czasie nasz bohater przenosi właśnie od kolegi swój monitor komputerowy. Omyłkowo zostaje wzięty za jednego z demonstrantów, brutalnie pobity przez milicję i zabrany na komisariat. Przesłuchuje go doświadczony major i szybko okazuje się, że władza może wszystko.

„What a Wonderful World” to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, który stawia pytania o wolność, sprawiedliwość i cenę ludzkiego życia.

Kiedy: 7 lipca, godz. 22:00

Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów


PREZENTACJA FILMÓW FABULARNYCH Z MOŁDAWII

Kinematografia mołdawska, pozbawiona wsparcia ze strony rządu, znajduje się dziś w kompletnej izolacji. W 2010 roku Ministerstwo Kultury Mołdawii zainicjowało projekt, którego celem jest utworzenie centrum filmu, które będzie zarządzało przemysłem filmowym i dostosuje jego strukturę do modelu międzynarodowego. Projekt ma również na celu umożliwienie niezależnym studiom filmowym pozyskiwania pomocy finansowej od państwa. Mimo wielu zmian jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat, mołdawscy filmowcy nie podróżują i są pozbawieni kontaktu z filmowcami z innych krajów, a działania tych niewielu, którzy mogliby coś zmienić, są dla rządu zbyt radykalne, dlatego woli on odłożyć wszelkie reformy na później. W niepodległej Mołdawii film nie stał się dotąd szczególnie istotną dziedziną twórczości artystycznej, przez co powstało tam dotąd bardzo niewiele samodzielnych produkcji. Kraj ten ma również drugi na świecie najniższy wskaźnik frekwencji kinowej.

W ramach cyklu Move East Movie zaprezentujemy selekcję najciekawszych filmów, które pomimo wielu trudności, powstały w Mołdawii w ostatnich latach.  Ze względu na trudną sytuację finansową, często są to międzynarodowe koprodukcje.


Data publikacji: 8 czerwca 2017