PL EN UKR
a
banner

Move East Movie – W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele

17:00-18:30

W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele / Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus – reż. Madeleine Sackle, USA / Wielka Brytania / Białoruś, 2013 r., 76 min.

Film dokumentalny, którego bohaterami są walczący z reżimem niezależni białoruscy artyści. Istniejący od 2005 roku Białoruski Wolny Teatr to bardzo ryzykowna inicjatywa. Nie tylko z powodów finansowych. Ich prowokacyjne, wymykające się schematom spektakle budzą niepokój dyktatorskiej władzy. Aby uniknąć prześladowań i więzienia, zmuszeni są działać w podziemiu. Twórcy filmu pokazują nonkonformistycznych artystów, którzy poprzez swoją sztukę walczą z systemem i próbują zmienić otaczającą ich rzeczywistość. Inspirujący dokument o ludziach, którzy wierzą w siłę artystycznego przekazu i jego wpływ na społeczeństwo. Autorzy filmu przybliżają barwne sylwetki osób, które zdecydowały się walczyć z reżimem na swój sposób, za pomocą sztuki.

ZOBACZ TRAILER

Kiedy: 6 lipca, godz. 17:00

Gdzie: dawna siedziba Teatru im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1


PREZENTACJA FILMÓW DOKUMENTALNYCH POŚWIĘCONYCH BIAŁORUSI

Białoruś, choć sąsiaduje z Polską, w powszechnej świadomości stanowi jednak ciemną plamę niewiedzy. Im dalej na Zachód, ta wiedza jest jeszcze mocniej poszarpana i obarczona wieloma stereotypami. Z tego powodu, w dedykowanym Białorusi cyklu dokumentalnym, spojrzymy na ten kraj z kilku całkowicie odmiennych perspektyw. Naszymi bohaterami i przewodnikami po współczesnej Białorusi będą zarówno młodzi twórcy kultury, którzy nie zdecydowali się na emigrację i trwają w ojczystym kraju pomimo niechęci władz, jak i przedstawiciele opozycji, z których wielu w obawie przed aresztowaniem, działa za granicą, ale też członkowie Białoruskiego Wolnego Teatru. Prezentowane filmy są także głosem artystów, którzy poprzez swoją sztukę walczą z systemem, próbując zmienić otaczającą ich rzeczywistość oraz wierzą w siłę artystycznego przekazu i jego wpływ na społeczeństwo.


Data publikacji: 8 czerwca 2017