PL EN UKR
a
banner

Move East Movie – The Unsaved

22:00-23:30

Uwaga! W razie niesprzyjających warunków pogodowych – projekcja zostanie przeniesione zaraz obok, do byłej siedziby Teatru Andersena, ul. Dominikańska 1

The Unsaved / La limita de jos a cerului – reż. Igor Cobileanski, Mołdawia / Rumunia, 2013 r., 80 min.

Viorel ma 19 lat i mieszka z matką w małym mieście w zapomnianej przez świat Mołdawii. Nie ma wielkich ambicji, ani nadzwyczajnych oczekiwań względem życia. Razem z kumplem zarabiają handlując narkotykami. Matka męczy go codziennie, żeby wreszcie się za siebie wziął i zaczął żyć naprawdę, a dziewczyna, którą kocha, planuje wyjechać z miasta z jakimś podejrzanym typem. Viorel podejmuje decyzję, że weźmie sprawy w swoje ręce. Chce uporządkować swoje życie, znaleźć pracę i uchronić dziewczynę przed popełnieniem błędu. Jednak szybko zdaje sobie sprawę, że robienie słusznych rzeczy bywa dyskusyjne. „Na peryferiach niebios” to słodko-gorzki dramat o dorastaniu w miejscu, gdzie trudno o perspektywy na lepsze jutro.

Kiedy: 9 lipca, godz. 22:00

Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów


PREZENTACJA FILMÓW FABULARNYCH Z MOŁDAWII

Kinematografia mołdawska, pozbawiona wsparcia ze strony rządu, znajduje się dziś w kompletnej izolacji. W 2010 roku Ministerstwo Kultury Mołdawii zainicjowało projekt, którego celem jest utworzenie centrum filmu, które będzie zarządzało przemysłem filmowym i dostosuje jego strukturę do modelu międzynarodowego. Projekt ma również na celu umożliwienie niezależnym studiom filmowym pozyskiwania pomocy finansowej od państwa. Mimo wielu zmian jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat, mołdawscy filmowcy nie podróżują i są pozbawieni kontaktu z filmowcami z innych krajów, a działania tych niewielu, którzy mogliby coś zmienić, są dla rządu zbyt radykalne, dlatego woli on odłożyć wszelkie reformy na później. W niepodległej Mołdawii film nie stał się dotąd szczególnie istotną dziedziną twórczości artystycznej, przez co powstało tam dotąd bardzo niewiele samodzielnych produkcji. Kraj ten ma również drugi na świecie najniższy wskaźnik frekwencji kinowej.

W ramach cyklu Move East Movie zaprezentujemy selekcję najciekawszych filmów, które pomimo wielu trudności, powstały w Mołdawii w ostatnich latach.  Ze względu na trudną sytuację finansową, często są to międzynarodowe koprodukcje.


Data publikacji: 8 czerwca 2017