PL EN UKR
a

Susa – prezentacja kina gruzińskiego

22:00-23:30

Susa

reż. Rusudan Pirveli; 2010 rok; czas trwania: 78 min.

Reżyser filmu, Rusudan Pirveli (1975), ukończyła japonistykę na uniwersytecie w Tbilisi oraz Gruziński Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i Filmowej. Ma na swoim koncie wiele filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.

„Susa” powstały w 2010 roku miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2010 roku. Film był pokazywany na ponad dwudziestu festiwalach na całym świecie (Berlin, Cannes,Wiedeń, Montpellier, Szanghaj, Antalya itd.), wszędzie przyjmowany był z ogromnym uznaniem i zainteresowaniem. Tylko w 2010 roku zdobył szereg nagród, w tym: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Chŏnju w Korei, nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Culture&Cultures we Francji, nagrodę dla Najlepszego Aktora na Międzynarodowym Festiwal Nowego Kina w Montrealu, Złotego Prometeusza na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tbilisi.

Susa pokazuje trudne warunki współczesnej Gruzji oczami nastolatków pracujących w nielegalnej gorzelni niedaleko Tbilisi. Susa (Avtandil Tetradze) jest 12-letnim chłopcem i jak wszyscy jego rówieśnicy lubi grać w gry i zbierać kawałki kolorowych witraży. Ale jego codzienne życie składa się z pracy w nielegalnej gorzelni, gdzie jego zadaniem jest dostarczenie konsumentom wódki. Pewnego dnia matka objawia mu, że na kilka dni, po długiej nieobecności, przyjedzie jego ojciec. Susa ma więc nadzieję, że jego życie poprawi się, a on i jego matka od tej pory będą szczęśliwi.


Data publikacji: 27 maja 2014