PL EN UKR
a
banner

Move East Movie – Eastern Business

22:00-23:30

Uwaga! W razie niesprzyjających warunków pogodowych – projekcja zostanie przeniesione zaraz obok, do byłej siedziby Teatru Andersena, ul. Dominikańska 1

Eastern Business / Afacerea Est – reż. Igor Cobileanski, Rumunia / Litwa / Mołdawia, 2016 r., 87 min.

Eastern Business to czarna komedia pełna humoru i absurdalnych sytuacji. Film opowiada historię mało prawdopodobnej przyjaźni dwóch Mołdawian – Mariana, 45-letniego śpiewaka chóru i Petro, 40-letniego złodzieja. W obliczu biedy i braku perspektyw obaj mężczyźni zaczynają wyczerpującą podróż, próbując zdobyć pieniądze, aby spełnić swoje marzenia. Mając nieustannego pecha, obaj mężczyźni nie tracą optymizmu i próbują różnych rzeczy, aby zarobić pieniądze. Eastern Business to urocza tragikomedia opowiadająca o tym, że życie bywa pełne sarkazmu i absurdu.

Kiedy: 8 lipca, godz. 22:00

Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów


PREZENTACJA FILMÓW FABULARNYCH Z MOŁDAWII

Kinematografia mołdawska, pozbawiona wsparcia ze strony rządu, znajduje się dziś w kompletnej izolacji. W 2010 roku Ministerstwo Kultury Mołdawii zainicjowało projekt, którego celem jest utworzenie centrum filmu, które będzie zarządzało przemysłem filmowym i dostosuje jego strukturę do modelu międzynarodowego. Projekt ma również na celu umożliwienie niezależnym studiom filmowym pozyskiwania pomocy finansowej od państwa. Mimo wielu zmian jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat, mołdawscy filmowcy nie podróżują i są pozbawieni kontaktu z filmowcami z innych krajów, a działania tych niewielu, którzy mogliby coś zmienić, są dla rządu zbyt radykalne, dlatego woli on odłożyć wszelkie reformy na później. W niepodległej Mołdawii film nie stał się dotąd szczególnie istotną dziedziną twórczości artystycznej, przez co powstało tam dotąd bardzo niewiele samodzielnych produkcji. Kraj ten ma również drugi na świecie najniższy wskaźnik frekwencji kinowej.

W ramach cyklu Move East Movie zaprezentujemy selekcję najciekawszych filmów, które pomimo wielu trudności, powstały w Mołdawii w ostatnich latach.  Ze względu na trudną sytuację finansową, często są to międzynarodowe koprodukcje.


Data publikacji: 8 czerwca 2017