PL EN UKR
a
banner

Move East Movie – Anishoara

22:00-00:00

Uwaga! W razie niesprzyjających warunków pogodowych – projekcja zostanie przeniesiona obok, do byłej siedziby Teatru Andersena, ul. Dominikańska 1

Anishoara – reż. Ana Felicia Scutelnicu, Niemcy / Mołdawia, 2016 r., 106 min.

Anishoara ma 15 lat i mieszka w małej, pięknie położonej mołdawskiej wsi. Wiedzie spokojne, nieco samotne życie, dzieląc je z dziadkiem Petru i młodszym bratem Andrei. Latem wraz z przyjaciółmi zbiera melony. Wtedy to po raz pierwszy spotyka Dragosha i doświadcza przytłaczającego uczucia zakochania. Jesienią w jej życie wkracza niemiecki turysta, który podróżuje po Mołdawii. Zimą Anishoara po raz pierwszy w życiu jedzie nad morze. W podróży towarzyszy jej Dragosh, w którym jest zakochana. Wiosną natomiast dziewczyna tęskni za swym ukochanym, który niebawem wróci do niej z niespodzianką.

Film przedstawia ostatni rok dzieciństwa Anishoary w pięknej dolinie, gdzie się urodziła i wychowała. Wkrótce zacznie nowe, dorosłe życie.

Kiedy: 6 lipca, godz. 22:00

Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów


PREZENTACJA FILMÓW FABULARNYCH Z MOŁDAWII

Kinematografia mołdawska, pozbawiona wsparcia ze strony rządu, znajduje się dziś w kompletnej izolacji. W 2010 roku Ministerstwo Kultury Mołdawii zainicjowało projekt, którego celem jest utworzenie centrum filmu, które będzie zarządzało przemysłem filmowym i dostosuje jego strukturę do modelu międzynarodowego. Projekt ma również na celu umożliwienie niezależnym studiom filmowym pozyskiwania pomocy finansowej od państwa. Mimo wielu zmian jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat, mołdawscy filmowcy nie podróżują i są pozbawieni kontaktu z filmowcami z innych krajów, a działania tych niewielu, którzy mogliby coś zmienić, są dla rządu zbyt radykalne, dlatego woli on odłożyć wszelkie reformy na później. W niepodległej Mołdawii film nie stał się dotąd szczególnie istotną dziedziną twórczości artystycznej, przez co powstało tam dotąd bardzo niewiele samodzielnych produkcji. Kraj ten ma również drugi na świecie najniższy wskaźnik frekwencji kinowej.

W ramach cyklu Move East Movie zaprezentujemy selekcję najciekawszych filmów, które pomimo wielu trudności, powstały w Mołdawii w ostatnich latach.  Ze względu na trudną sytuację finansową, często są to międzynarodowe koprodukcje.


Data publikacji: 8 czerwca 2017