PL EN UKR
a
banner

Mocna reprezentacja lubelskiej sceny muzycznej na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2019

Hidden World, Synchrotrony, Pasażer oraz Vinylowi Gracze wystąpią w ramach cyklu Music IN, który od kilku lat jest stałym elementem festiwaluWschód Kultury – Inne Brzmienia  i stwarza przestrzeń, gdzie wybrane zespoły z Lublina i regionu, czasem wraz z zaproszonymi gośćmi, mogą zaprezentować festiwalowej widowni swój najnowszy materiał. Zespoły zagrają na scenie usytuowanej w przestrzeni patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7, w samym sercu lubelskiego Starego Miasta. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, podobnie jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu.

Synchrotrony to powołane niedawno do życia trio, które bazuje na swobodnej improwizacji i poszukiwaniach brzmieniowych. W skład zespołu wchodzą doświadczeni instrumentaliści: perkusista Krzysztof Topolski, znany wszystkim fanom muzyki eksperymentalnej jako Arszyn, kontrabasista Jacek Steinbrich, grający m.in. w projektach TeChytrze czy Mikroelementy oraz saksofonista Maciej Rodakowski, związany na co dzień z zespołem Naczynia.

Kolejna formacja to wywodzący się z Puław zespół Hidden World, założony przez muzyków znanych m.in. z takich projektów jak: Panacea, Kaldera czy Black Tapes. Ich styl to wypadkowa wielu różnych fascynacji muzycznych, których fundamentem oraz bazą pozostał punk i hardcore, a poszczególne utwory dryfują w kierunku innych pokrewnych nurtów muzyki alternatywnej. Hidden World wydawniczo związane jest z oficyną Antena Krzyku.

Trzecim wykonawcą jest dobrze znany lubelskiej publiczności skład Pasażer. Zespół sam o sobie mówi, że tworzy gatunek, który można by określić mianem  „renesansu lubelskiego”. Stylistycznie jest to oryginalne połączenie m.in. nowej fali, hip-hopu, alternatywnego rocka oraz elektroniki, dające świeży i ciekawy efekt. Grupa korzysta z syntezatorów, gitar i  „żywych” bębnów. W tekstach starają się pokazywać to, co ich otacza na co dzień, z pozycji tytułowego pasażera w ciągłej podróży.

Całości tegorocznej odsłony Music IN dopełnia specjalny set Vinylowych Graczy. Jest to kolektyw, a w zasadzie społeczność skupiona wokół brzmień winylowej płyty. Winyl jako nośnik przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Wrócił w wielkim stylu do sklepów z płytami, coraz większa liczba artystów  „wypala” swoją muzykę właśnie na czarnych krążkach, a unikalne egzemplarze z przeszłości osiągają na aukcjach zawrotne ceny. O unikalną innobrzmieniową selekcję muzyczną zadbają: Wuks, Słabi Prezenterzy (Sławomir Księżniak i Paweł Szalak) i Mateusz Borny.

Synchrotrony oraz Vinylowi Gracze zaprezentują się w sobotę 29 czerwca, natomiast Pasażer i Hidden World dzień później, w niedzielę 30 czerwca 2019.