PL EN UKR
a

Małe Inne Brzmienia | Cykl warsztatów muzycznych dla dzieci

Małe Inne Brzmienia to autorski program edukacyjny polegający na oswajaniu dzieci i młodzieży z dźwiękiem, różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazujący, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy.

Wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału uczestników. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie aktywnych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, a wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwolą odkryć swój potencjał twórczy w atmosferze wspaniałej zabawy.

W ramach Małych Innych Brzmień odbędą się m.in. warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!”

Zapisy: Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona. Zapisy telefonicznie (od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-17:00) pod numerem 882 188 858 lub mailowo pod adresem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl


W programie 2017:

Rodzinny spacer dźwiękowy – dla dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami

Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń, pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Spacer dźwiękowy (ang. soundwalk) powinno poprzedzać umiejętne zaprojektowanie ścieżek spacerów dźwiękowych. Odbywanie spacerów w różnych miejscach oraz w różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych pozwoli zróżnicować krajobrazy dźwiękowe. Spacery dźwiękowe rozpoczyna się od słuchania dźwięków własnego ciała w czasie poruszania się, przez co nawiązany zostaje pierwszy dialog między spacerującym a środowiskiem. Po zakończeniu spaceru konieczna jest ocena postrzeganych krajobrazów dźwiękowych, m.in. wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” oraz dźwięków sztucznych, modyfikujących naturalny krajobraz dźwiękowy.

7 lipca 2017 – godz. 16:00-17:30 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem

Prowadzenie: Marcin Dymiter (emiter)


Bum Ta Rura Bum – orkiestra

Warsztaty, podczas których uczestnicy będą uczyć się podstawowych elementów muzyki (rytmu, melodii, harmonii) grając na lekkich, kolorowych i precyzyjnie nastrojonych rurkach. Granie polega na uderzaniu nimi o dowolną powierzchnię (ławkę, krzesło, stolik, kolano czy wnętrze dłoni), można też używać ich jak cymbałków, grając pałeczkami. Szeroka gama zestawów (diatonicznych, chromatycznych, basowych) oraz dodatkowe akcesoria umożliwiają rozbudowę instrumentu w zależności od stopnia zaawansowania i potrzeb kompozycji. Bum bum rurki doskonale nadają się do kreowania nowych zabaw, także grupowych i nauki gry zespołowej. Możliwości tworzenia muzyki są wręcz nieograniczone, a bum bum rurki inspirują dźwiękiem!

Warsztaty dla młodzieży w wieku 11-18 lat:  
7 lipca 2017 – godz. 16:00-18:00 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem
8 lipca 2017 – godz. 13:30-15:30 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem 

Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat:   
8 lipca 2017 – godz. 11:00-13:00 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem
9 lipca 2017 – godz. 11:00-13:00 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem

Prowadzenie: Grzegorz Templin


Burzowce – dla dzieci w wieku 7+

Poszukiwanie brzmień bardzo często kończy się próbą stworzenia własnego instrumentu. Proces ten pozwala na podróżowanie po świecie kultur, dźwięków i rytmów. “Burzowce” to warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają nowatorskie, mało znane instrumenty muzyczne, doskonale nadające się do akompaniamentu dla bębnów. Brzmienia instrumentów, stworzonych głównie z naturalnych materiałów, zostaną wykorzystane, jako podkład do rodzinnego koncertu zaplanowanego na spotkanie  finałowe. Ten wyjątkowy instrument będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o muzyce, nie tylko w kontekście instrumentów prowadzących, czy linii melodycznej. Stworzone podczas zajęć burzowce będą ozdabiane, tak aby każdy młody twórca mógł nadać instrumentowi niepowtarzalny osobisty charakter. Zaletą burzowca jest to, że każdy bardzo szybko nauczy się na nim grać. Instrument może być wykorzystywany podczas przedstawień i zabaw rytmicznych.

Prowadzenie: Tomasz Bozdek

8 lipca 2017 – godz. 11:00-12:30 oraz godz. 13:00-14:30 – Warsztaty Kultury w Lublinie, patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7

9 lipca 2017 / godz. 11:00-12:30 oraz godz. 13:00-14:30 / Warsztaty Kultury w Lublinie, patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7


Małe perkusyjne – dla dzieci w wieku 3+ wraz z rodzicami

Warsztaty dla najmłodszych oraz ich opiekunów, które oparte są na jednoczesnym graniu i współpracy, dzięki czemu powstaną wspólne improwizowane utwory. Drugim tematem będzie gra inspirowana rytmami pochodzącymi zarówno z sąsiedzkich, jak i bardzo odległych kultur. Wspólnym mianownikiem będzie natomiast olbrzymia dawka śmiechu i zabawy.
Za instrumentarium posłużą m.in. rozmaite przedmioty codziennego użytku, w których nierzadko kryje się ogromny potencjał muzyczny.
Partnerem warsztatu jest IKEA Lublin.

8 lipca 2017 – godz. 11:00-12:30 – IKEA Po Sąsiedzku, ul. Krakowskie Przedmieście 55 (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
9 lipca 2017 – godz. 11:00-12:30 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem

Prowadzenie: Sylwia Lasok


Nie bój się muzyki…: Rodzinne muzykowanie – warsztat dla rodziców / opiekunów, nauczycieli

Tęsknimy za dziecięcą swobodą wyrażania radości, za nieskrępowaną zabawą i odwagą. Naturalnym zjawiskiem jest też jednak stopniowa utrata dziecięcego entuzjazmu w kontakcie ze spontanicznymi przejawami artystycznej duszy dziecka. Nie rezygnujmy z tego i towarzyszymy aktywnie naszym dzieciom w dźwiękowych przygodach.

Interdyscyplinarne warsztaty “Nie bój się muzyki…: Rodzinne muzykowanie”, skierowane są do rodziców/dziadków/opiekunów/wychowawców/nauczycieli rytmiki i łączą naukę śpiewu z grą na nietypowych instrumentach. Założeniem jest współpraca instruktora wokalnego i muzyka, tak aby umożliwić uczestnikom pracę nad wieloma płaszczyznami utworu muzycznego w tym samym czasie. Zajęcia będą polegały na jednoczesnym śpiewaniu i graniu na wykreowanych przedmiotach grających. Zajęcia prowadzone będą tak, by pozwolić na swobodne przenikanie się przestrzeni dźwiękowych i dać uczestnikom różnorodną, dynamiczną i nietypową lekcję muzyki.

8 i 9 lipca 2017 / godz. 11:00-14:00 / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro

Prowadzenie: Marcin Steczkowski


Samoróbka: Zrób instrument – dla dzieci w wieku 7+ wraz z rodzicami

Samoróbka: Zrób instrument to warsztaty z własnoręcznej budowy instrumentów muzycznych.

„Samoróbka” to hasło dobrze znane większości Polaków. Oznacza jednocześnie tani wytwór amatorski, kopiujący oryginał oraz oryginale dzieło, prototypowy obiekt nieposiadający swojego pierwowzoru. Warsztaty prowadzone w ramach „Samoróbki” dotyczą obydwu ujęć własnej twórczości: zmierzają w stronę odkrywania własnych rozwiązań w dziedzinie budowy eksperymentalnych instrumentów muzycznych jak i amatorskiego działania, nieskrępowanego poszukiwania, akceptującego w takim samym stopniu oczekiwane sukcesy i twórcze porażki. Każdy uczestnik warsztatów może tu spróbować  zbudować  grający obiekt, korzystając z techniki i doświadczenia prowadzących warsztaty. W trakcie pracy, w praktyczny sposób poznajemy podstawowe zasady działania instrumentów muzycznych oraz proste metody nagłośnienia nawet bardzo cichych dźwięków. Ważną cechą proponowanych prac jest niska cena i powszechna dostępność materiałów, które posłużą nam do wykonania grających obiektów.

8 i 9 lipca 2017 ( 9 lipca – BRAK WOLNYCH MIEJSC) – godz. 11.00-16.00 – Warsztaty Kultury w Lublinie – pracownia edukacyjna, ul. Grodzka 7

Prowadzenie: Paweł Romańczuk


Zobacz dźwięki – Tak wygląda muzyka – dla dzieci w wieku 7+

Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy będą wizualizować dźwięki, rytmy, melodie i wszelkie inne aspekty muzyczne. Różnorodne techniki plastyczne pozwolą odnajdywać kolory i faktury muzyki. Pokażemy, że sztuki plastyczne i muzyka doskonale przenikają się i uzupełniają. Dzięki tym warsztatom dzieci będą mogły zobaczyć muzykę i wyrazić siebie.

8 i 9 lipca 2017 – godz. 12.00-14.00 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem

Prowadzenie: Katarzyna Niedźwiadek


Muzyczne bajki dla najmłodszych: Kot w butach –  dla dzieci w wieku 5+ wraz z rodzicami

Muzyczne bajki dla najmłodszych to tańcobajki, czyli ­warsztaty łączące w sobie jednocześnie muzykę, teatr i taniec. Uczestnicy warsztatów staną się aktorami i wraz z prowadzącym, wspólnie będą odgrywać historię, wcielając się w role rozmaitych postaci z historii o niezwykłym kocie. Ta  innowacyjna forma muzycznej zabawy dostarczy dzieciom wiele wrażeń, wzmacniając jednocześnie poczucie własnej wartości. Tańcobajki w doskonały sposób udowadniają, że muzyka integruje, bawi i jednocześnie kształci  muzyczne kompetencje.

9 lipca 2017 – godz. 14.00-15.00 – Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro

Prowadzenie: Dawid Modrzejewski


MAŁE INNE BRZMIENIA – FINAŁ

Prezentacja efektów pracy warsztatowej oraz teledysku i piosenki festiwalowej przygotowanej wraz z lubelskim artystą Łukaszem Jemiołą.

9 lipca 2017 – godz. 16.00-17.00 – Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem


Całe rodziny zapraszamy też do udziału w Opowieściach Wschodniej Treści.

Baśnie, legendy i opowieści są bez wątpienia tym elementem kultury, który łączy wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie, wiek, wykształcenie. Zamknięte są w nich tradycje, ludowe przekazy i właściwa dla danej kultury symbolika. Dostarczają pierwszej wiedzy o świecie, uczą okazywania i rozumienia emocji, ale też wyciszają przed snem i przyklejają do powiek pozytywne obrazy. Podczas rodzinnych wieczorów opowieści, opartych o inscenizowane baśnie pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego, można będzie zanurzyć się we wschodniej wrażliwości i magicznych historiach charakterystycznych dla naszych sąsiadów.

W tym roku usłszymy fragmenty książki Oli Hnatiuk „Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny. Mity i legendy”. Czytać i opowiadać będzie Grażyna Lutosławska.

W książce zebrano legendy o stworzeniu świata, Bogu i Szatanie, o ulubionych huculskich świętych i nie mniej ulubionych postaciach huculskiej mitologii – czartach, szczezunach, osynawcach, czyli różnych odmianach diabła, oraz o wiedźmach, opyrach, mawkach i czuhajstrach. Przed Czytelnikiem powstaje niesamowity, wydawałoby się na zawsze utracony świat, znany chyba jedynie z „Cieni zapomnianych przodków” M. Kociubińskiego czy epopei „Na wysokiej połoninie” S. Wincenza. Książkę z zachwytem odbierają dzieci, których wyobraźnia najbliższa jest naiwnemu postrzeganiu świata opowiadających – autorów legend.

Fragmenty książki Oli Hnatiuk przeczyta Grażyna Lutoslawska – dziennikarka i pisarka od 1988 roku związana z Polskim Radiem Lublin. Jest autorką scenariusza teatralnego „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”, autorką kilkunastu słuchowisk radiowych i wielu tekstów piosenek, w tym do spektaklu „Królowa Śniegu” (muz. Janusz Grzywacz, premiera Teatr Miejski w Gdyni luty 2013). Pisze książki dla dzieci, m.in.: „Leon i kotka czyli jak rozumieć mowę zegara” (wyd. fro9, 2004). Swoje eseje, wywiady i opowiadania publikowała m.in. w berlińskim magazynie „polenplus”, pismach „Akcent”, „Klematis” i „Brulion Kazimierski” oraz międzynarodowym zbiorze opowiadań pod hasłem Freud sein (Studgart 2010). Nagrodzona m.in. tytułem Mistrz Mowy Polskiej (2013) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2012).

7 lipca 2017 / godz. 19:00-20:00 / Próba Cafe – PATIO, ul. Grodzka 5a

W POPRZEDNICH LATACH: