Litewski Focus na Innych Brzmieniach – program wydarzeń | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

Litewski Focus na Innych Brzmieniach – program wydarzeń

Wyjątkowi goście, koncerty, wystawy, spotkania, pokazy filmowe i premiery literackie tworzyć będą program Litewskiego focusu, który odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie, w dniach 27-30 czerwca 2019.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to festiwal, który zawsze z wielką ciekawością śledzi zjawiska, zachodzące w muzyce i kulturze naszych sąsiadów. Od lat prezentują się tu artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego, ale też grupy z Czech, Niemiec czy ze Skandynawii. Najbliższa edycja przybliży nam w sposób szczególny brzmienia litewskie, a okazja ku temu jest tym lepsza, iż w roku 2019 przypada 450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej.

Jubileusz stwarza doskonałą okazję, by lepiej poznać, a w zasadzie na nowo odkryć Litwę – naszego północno-wschodniego sąsiada, którego do dziś postrzega się w Polsce głównie jako ważny ośrodek epoki romantyzmu.

Budując na potrzeby festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia panoramę muzyczną Litwy, staraliśmy się uchwycić różne gatunki i zjawiska, tak by ukazać możliwie jak najszersze spektrum tego, co aktualnie kształtuje tożsamość i unikalność sceny tego nadbałtyckiego kraju.

Nie tylko litewska muzyka pojawi się jednak w tym roku na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W ramach cyklu „Litewski focus” odbędą się także spotkania literackie, premiery wydawnicze, pokazy filmowe, wystawy fotograficzne i ilustracji książkowych, warsztaty dla dzieci oraz dyskusje na temat litewskiej kultury. W związku z tym, w Lublinie pojawią się artyści litewscy: muzycy, pisarze, ilustratorzy książek dla dzieci oraz dziennikarze i managerowie. Nie zabraknie też dedykowanych Litwie półek z książkami wydanymi w Polsce, jakie będzie można nabyć w naszej festiwalowej księgarni – Słowobranie.

Program pn. „Litewski focus” powstał we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej w RP, Litewskim Instytutem Kultury, Litewskim Centrum Filmowym, Narodowym Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa, Stowarzyszeniem Fotografów Litewskich i przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej.

KONCERTY

Solo Ansamblis | Litwa           
27.06 | 23.15 | Klub festiwalowy, Błonia

Garbanotas | Litwa    
28.06 | 19.15 | Klub festiwalowy, Błonia

Sheep Got Waxed | Litwa
29.06 | 19.15 | Klub festiwalowy, Błonia

Fume | Litwa  
29.06 | 00.00 | Klub festiwalowy, Błonia         

The  Infiltrators | Litwa
30.06 | 17.00 | Teatr Stary w Lublinie, Jezuicka 18

MOVE EAST MOVIE – LITWA – cykl pokazów filmowych

W programie:

Cud / Miracle / Stebuklas       
reż.: Egle Vertelyte, prod.: Litwa, 2017, 91 min.
27.06 | 17.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa

Pradawny las / The Ancient Woods / Sengirė
reż.: Mindaugas Survila, prod.: Litwa, Estonia, Niemcy, 2017, 85 min.
28.06 | 18.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa

Jak wygraliśmy rewolucję / How we play the revolution / Kaip mes žaideme revoliuciją
reż.: Giedre Zickyte, prod.: Francja, Litwa, 2012, 67 min.
29.06 | 17.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa

Dzieci z Hotelu Ameryka / Children from the Hotel America / Vaikai iš „Amerikos” viešbučio
reż.: Raimundas Banionis, prod.: ZSRR, 1990, 88 min.
30.06 | 14.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa

WSCHODNI EXPRESS

W tym roku, w ramach Wschodniego Expressu, szczególnie licznie reprezentowana będzie literatura ukraińska, której towarzyszyć będzie współczesna proza litewska, stanowiąca nowy akcent w naszym programie wydawniczym.

Herkus Kunčius „Obrazki litewskie”

Herkus Kunčius (ur. 1965 w Wilnie) – prozaik, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk radiowych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Pracował jako redaktor i krytyk sztuki w czasopismach kulturalnych „Krantas” i „Literatūra ir menas”. Autor około dwudziestu tomów prozy tłumaczonej m.in. na języki angielski, duński, niemiecki, rosyjski, słoweński, szwedzki.
W Polsce jego teksty były prezentowane na łamach czasopism „Literatura na świecie”, „Tekstualia” i „Korespondencja z ojcem”. Jako osobne książki w tłumaczeniu na język polski ukazały się Moja walka bambino (2001) oraz Litwin w Wilnie (2014).
Herkus Kunčius jest członkiem zarządu Polsko-Litewskiego Forum Dialogu i Współpracy im. Jerzego Giedroycia. W latach 2011–2015 był Przewodniczącym litewskiego Centrum PEN.
Laureat licznych nagród literackich. W 2019 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej.

O książce „Obrazki litewskie”:
Zawsze jest wiele rzeczy do zauważenia i zrozumienia w efemerycznej rzeczywistości. Z biegiem czasu niektóre wydarzenia zasnęły, inne odrodziły się z mitami lub legendami. Dziś nikt nie może uczciwie powiedzieć, jak wyglądał świat sto lub więcej lat temu, ponieważ historia uwielbia kłamać, a teraźniejszość kusi, by zrealizować swoją własną drogę.

Powieść składa się z siedmiu oddzielnych historii. Powiązanie między nimi to osobowości historyczne, które odwiedziły Litwę na dłuższy lub krótszy czas. Są to: car Rosji Piotr I, Napoleon Bonaparte, Włodzimierz Lenin, Adolf Hitler, Hannibal Lecter, Michaił Gorbaczow i księżniczka Monako – Karolina.
Tłumaczenie z j. litewskiego: Kamil Pecela

Spotkania z udziałem pisarzy litewskich:

Odpowiedzialność pisarza w przekazie prawdy historycznej cz. 1 – w dyskusji udział wezmą: Kristina Sabaliauskaitė (Litwa), Ola Hnatiuk (Polska), Natalka Śniadanko (Ukraina)
29.06 | 11.30-13.00 | Próba Cafe, Grodzka 5a – patio

Premiera książki „Obrazki litewskie” Herkusa Kunčiusa w spotkaniu udział wezmą: Herkus Kunčius – autor oraz Ołeksandr Bojczenko – prowadzenie
29.06 | 16.00-17.00 | Próba Cafe, Grodzka 5a – patio

Odpowiedzialność pisarza w przekazie prawdy historycznej cz. 2 – w dyskusji udział wezmą: Herkus Kunčius (Litwa), Jurij Andruchowycz (Ukraina), Marcin Wroński (Polska)
30.06 | 11.30-13.00 | Próba Cafe, Grodzka 5a – patio

WYSTAWY

„Z niepewności w niepewność: uchodźcy wojenni na Litwie podczas II wojny światowej” – wystawa fotografii Bolesława i Edmunda Zdanowskich
Wystawa zrealizowana została dzięki uprzejmości Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie.

27-30.06 | wystawa plenerowa, dostępna bez limitów czasowych | Zaułek Hartwigów
Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2019 roku.

Litewskie Stare Miasta – wystawa fotografii Romualdasa Požerskisa
Wystawa zrealizowana dzięki uprzejmości autora, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Fotografów Litewskich.
27-30.06 | 10.00 – 20.00  | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – parter
Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2019 roku.

Peekaboo / wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej współczesnej ilustracji dla dzieci
Kiedy: czerwiec – październik; wernisaż: 23 czerwca 2019
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7

Warsztaty towarzyszące wystawie:  

„Postaci z ręki” – warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Small Poems for Little Once“ litewskiej ilustratorki Rasy Jančiauskaitė
Rasa Jančiauskaitė to graficzka i ilustratorka pochodząca z Wilna. Pracuje nad książkami dla dzieci oraz innymi projektami ilustracyjnymi. Rasa uczy również w szkołach projektowania. Jako ilustratorka aktywnie uczestniczy w konkursach i wystawach artystycznych na całym świecie – Bologna children’s book fair we Włoszech, Sharjah Children’s Reading Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE w Polsce. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie oraz w ISIA Urbino we Włoszech i École Estienne w Paryżu.

Warsztat dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. ZAPISY 
Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.
29.06 | 11.00 – 12.30  | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7


„Pop-up! Rozkładanki
– warsztaty tworzenia trójwymiarowych ilustracji z litewską ilustratorką Eleną Seleną 
Elena Selena to młoda artystka pochodząca z Litwy. Kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, a następnie kontynuowała naukę w École Estienne w Paryżu. Od czterech lat wyposażona w nożyczki Elena Selena tworzy wyszukane przestrzenne ilustracje pop-up. Wśród jej prac są prezentowane na wystawie – „Jardin Bleu” i „Jungle” opublikowane przez francuskie wydawnictwo Gallimard Jeunesse.

Warsztat rodzinny dla dzieci w wieku 5-7 lat wraz z opiekunami. ZAPISY 
Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.
29.06 | 13.00 – 14.30  | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2

„Pop-up! Rozkładanki – warsztaty tworzenia trójwymiarowych ilustracji z litewską ilustratorką Eleną Seleną
Elena Selena to młoda artystka pochodząca z Litwy. Kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, a następnie kontynuowała naukę w École Estienne w Paryżu. Od czterech lat wyposażona w nożyczki Elena Selena tworzy wyszukane przestrzenne ilustracje pop-up. Wśród jej prac są prezentowane na wystawie – „Jardin Bleu” i „Jungle” opublikowane przez francuskie wydawnictwo Gallimard Jeunesse.

Warsztat dla dzieci w wieku 10-12 lat. ZAPISY 
Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.
30.06 | 10.30 – 12.00  | Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7

„Postaci z ręki – warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Small Poems for Little Once“ litewskiej ilustratorki Rasy Jančiauskaitė
Rasa Jančiauskaitė to graficzka i ilustratorka pochodząca z Wilna. Pracuje nad książkami dla dzieci oraz innymi projektami ilustracyjnymi. Rasa uczy również w szkołach projektowania. Jako ilustratorka aktywnie uczestniczy w konkursach i wystawach artystycznych na całym świecie – Bologna children’s book fair we Włoszech, Sharjah Children’s Reading Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE w Polsce. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie oraz w ISIA Urbino we Włoszech i École Estienne w Paryżu.

Warsztat dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. ZAPISY 
Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.
30.06 | 12.30 – 14.00  | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2

SŁOWOBRANIE

Słowobranie to kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów Partnerstwa Wschodniego, Rosji i Polski, poświęconych kulturze, muzyce i sztuce współczesnej. W tym roku oferta wydawnicza poszerzona została o przegląd literatury litewskiej jaka w ostatnich latach pojawiła się na polskim rynku książki. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.
27-30.06 | 12.00-23:00 | Klub festiwalowy, Błonia

****

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2019. Po raz kolejny muzyka stanie się inspiracją i punktem wyjścia do swobodnej wymiany idei oraz dyskusji na temat dynamicznie zmieniającego się świata i poszukiwania w nim tego, co wspólne, odbierane zmysłowo na poziomie naturalnej ludzkiej wrażliwości. Inne Brzmienia to spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii, które łączą się w uniwersalnej dla wszystkich szerokości geograficznych potrzebie wyrażania siebie. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na unikalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat.

Wschód Kultury to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin oraz Warsztaty Kultury w Lublinie
Patroni Medialni: Trójka – Polskie Radio, Polityka, Co Jest Grane 24, Polskie Radio Lublin, Kultura Dostępna, Purpose, nowamuzyka.pl, musiclovers.pl, soundrive.pl, Going oraz ONET
Partnerzy: Litewski Instytut Kultury, Litewskie Centrum Filmowe, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej
Sponsorzy wydarzenia: VIVO! Lublin oraz Perła – Browary Lubelskie S.A.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia dołączył do sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

 

 

Litewski-focus-logo-black

 

 

Partnerzy

5
3
4