PL EN UKR
a

Lech Janerka, Ammar 808 oraz Afenginn & Bastarda dołączają do line-upu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Lublin, 28 czerwca – 1 lipca 2018

Lech Janerka, czyli jedna z ikon, a jednocześnie najbardziej zagadkowych i oryginalnych postaci polskiej sceny muzycznej; mocny, elektroniczny beat brawurowo połączony z północnoafrykańskim folkiem w wykonaniu Ammar 808 oraz specjalny, premierowy projekt duńsko-polski – Afenginn & Bastarda to kolejne atrakcje tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Na burzliwą historię polskiej muzyki alternatywnej składa się szereg niezwykłych artystów, zespołów muzycznych i legendarnych postaci. Na tej liście specjalne miejsce zarezerwować trzeba dla Lecha Janerki, czyli artysty, który w zasadzie od początku świadomie i nierzadko bezkompromisowo podążał własną muzyczną drogą – zarówno jako frontman grupy Klaus Mitffoch, jak i w ramach solowej działalności. Na lubelski koncert Lecha Janerki złoży się przekrojowa mieszanka największych hitów z różnych okresów twórczości artysty, ale też materiały unikalne i rzadko wykonywane na żywo.

Do ogłoszonej już wcześniej grupy artystów związanych z prezentacją wytwórni Glitterbeat Records (Dirtmusic, Baba Zula i Ifriqiyya Electrique) dołącza kolejny wykonawca – osadzona głęboko w tradycji Afryki Północnej formacja Ammar 808. Nowoczesna elektronika zdominowana przez niskie, mocne brzmienie basu i dynamiczne podkłady, łączy się płynnie z tradycjami wokalnymi i instrumentalnymi Tunezji, Algierii czy Maroka pod szyldem Maghreb United (tytuł najnowszej płyty grupy), odnosząc się do wspólnej historii, dziedzictwa i kultury tego unikalnego regionu świata.

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie także premierowy występ duńsko-polskiego kolektywu Afenginn & Bastarda, czyli muzyczne spotkanie pochodzącej z Kopenhagi grupy Afenginn oraz związanego z oficyną Lado ABC, warszawskiego trio Bastarda. Bastarda to skład tworzony przez doskonałych polskich instrumentalistów: Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Tomasza Pokrzywińskiego, równie sprawnie poruszających się w materii jazzowej, muzyce popularnej, jak i kompozycjach klasycznych. Afenginn natomiast, uznawany jest w Danii za czołową formację nurtu neo folk, sięgającą zarówno po skandynawską tradycję, brzmienia bałkańskie, ale także muzykę rockową czy klasyczną, tworząc w ten sposób nowoczesne reinterpretacje utworów ludowych i własny język wyrazu. Grupa dość szybko zyskała miano kultowej na rynku skandynawskim, co później przełożyło się na popularność nie tylko w innych krajach europejskich, ale też w Ameryce Północnej. Afenginn ma na swym koncie m.in. występy na najsłynniejszym duńskim festiwalu Roskilde, ale także na odbywającym się w Austin SXSW – największej imprezie łączącej biznes, technologię i muzykę.

Już wkrótce kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie. Jak co roku proponujemy program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic.

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2018 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz szósty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WIĘCEJ O ARTYSTACH:

 

Lech Janerka – jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki niezależnej ostatnich 40 lat. Wokalista, basista i autor tekstów. W roku 1979 powołał do życia legendarną formację Klaus Mitffoch, nagrywając z nią w latach 80. album pod tym samym tytułem. Na tej właśnie płycie znalazły się utwory tak znamienne dla polskiego rocka jak choćby „Ewolucja, rewolucja i ja” czy „Strzeż się tych miejsc”, a wielu krytyków uznaje dziś, iż wizjonerski, nowofalowy projekt Janerki wyprzedził wręcz swój czas. Po odejściu z zespołu artysta skupił się na działalności solowej i już pod własnym nazwiskiem wypuścił kolejną przełomową płytę – słynną „Historię podwodną”. Przyniosło to kolejne hity w tym m.in. „Konstytucje”, „Ta zabawa nie jest dla dziewczynek” czy „Niewole”. Do tego doszły poszukiwania muzyczne i formalne oraz charakterystyczne brzmienie wiolonczeli, na której gra do dziś Bożena Janerka. Poza Lechem i Bożeną Janerkami, grupę uzupełniali wtedy gitarzysta Krzysztof Pociecha i znany choćby z Brygady Kryzys czy Armii bębniarz Janusz Rołt. Z biegiem lat Lech Janerka nagrywał kolejne autorskie albumy, zgarniając po drodze szereg nagród, w tym m.in. Fryderyki za album „Fiu, fiu” czy też piosenkę roku „Rower”. Jego koncertowy powrót do Lublina będzie doskonałą okazją by usłyszeć legendę na żywo, zarówno dla starszych fanów, jak i dla młodszej widowni Innych Brzmień.

Ammar 808 – pod tym pseudonimem działa Sofyann Ben Youssef, czyli pochodzący z Tunezji artysta, producent i dj. To z jego inicjatywy zawiązał się ten unikalny projekt i cała koncepcja Maghreb United. Płyta pod tym właśnie tytułem to najnowsze dzieło formacji, wydane oczywiście w Glitterbeat Records, skupiające wykonawców z Tunezji, Algierii i Maroka, czyli regionu historycznie i kulturowo określanego jako Maghreb. Muzycznie jest to wypadkowa stylu jaki prezentuje Ammar 808, czyli ciężkiej elektroniki z dużą dawką mocnego basu i szybkim, dynamicznym beatem oraz tradycji wokalnych i brzmieniowych północnej Afryki. Nowoczesna muzyka w zestawieniu z ludowymi pieśniami i instrumentarium daje bardzo ciekawy efekt i w nowatorski sposób przybliża sztukę oraz tradycje tego niezwykłego regionu świata.

 

Afenginn & Bastarda

Afenginn – pochodząca z Kopenhagi formacja jest dziś jedną z najciekawszych w całej Skandynawii grup z pogranicza folku, rocka oraz muzyki klasycznej (m.in. częste nawiązania do muzyki barokowej). Od lat Afenginn z powodzeniem koncertuje w całej Danii, w tym jako gwiazda największego festiwalu w tym kraju, czyli słynnego Roskilde. Poza swoją ojczyzną artyści zaistnieli m.in. na specjalnych koncertach w Nowym Jorku czy Austin podczas SXSW. Ich najnowszy album koncepcyjny pt. „Opus” to opera utrzymana w duchu chamber pop, łącząca wszystkie elementy charakterystyczne dla twórczości grupy, od muzyki poważnej do brzmień popularnych. W Lublinie Duńczycy zaprezentują się w premierowym projekcie, wspólnie z polskim triem Bastarda i będzie to jedna ze specjalnych produkcji tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Bastarda – ich album, wydany nakładem Lado ABC, stał się w opinii dużej części polskiej branży muzycznej jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w 2017 roku. Trio w składzie Paweł Szamburski, Michał Górczyński i Tomasz Pokrzywiński, zaskoczyło wielu, sięgając po muzykę średniowieczną, którą skomponował nieco dziś zapomniany Piotr Wilhelmi z Grudziądza. To właśnie dzieła tego XV-wiecznego artysty były punktem wyjścia dla Bastardy i ich pracy na płytą „Promitat eterno”, opartej w dużej mierze na brzmieniu klarnetów i wiolonczeli. Gościnnie na albumie udzielił się też pianista Marcin Masecki, a całość stanowi bardzo oryginalny i świeży głos w tym gatunku muzycznym. Na potrzeby festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Bastarda łączy siły z dużym duńskim składem Afenginn, a co za tym idzie, na scenie dostaniemy iście imponujące instrumentarium i ponad dziesięcioosobową orkiestrę. Ten wspólny projekt będzie zarazem jedną z premier tegorocznej edycji festiwalu.

Posłuchaj więcej: