PL EN UKR
a
banner

KATOLUB Orchestra: Hengelo

Niedziela - 9 lipca 2017 | 18:45-20:15

Zespół Hengelo powstał pod koniec 2015 r. w Katowicach. Pięć osób, każda z innego muzycznego świata i z innym bagażem doświadczeń, które spotkały się, żeby zacząć zupełnie nowy rozdział. Styl muzyczny grupy najczęściej określa się jako połączenie modern rocka z wpływami syntezatorowej muzyki lat 80-tych oraz współczesnych alternatywnych brzmień. Hengelo zadebiutowało w lutym 2016, nagrywając studyjną wideosesję dla projektu Silesia Video Session. Wraz z pojawieniem się w sieci debiutanckich utworów, Hengelo rozpoczęło działalność koncertową. Artyści mają na koncie zwycięstwa w prestiżowym konkursie Katofonia Music Outbreak, konkursie „Zrób Hałas” organizowanym przez Teatr Śląski oraz projekcie Dzielnica Brzmi Dobrze, realizowanym pod egidą Katowice Miasto Muzyki UNESCO. Oprócz regularnychkoncertów, grupa regularnie bierze udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych na Śląsku. W listopadzie 2016 r. pojawiło się ich debiutanckie wydawnictwo promujące, zatytułowane „Hungry Eyes”.

Skład: 

  • Mateusz Konieczny (wokal)
  • Robert Zając (bas)
  • Paweł Palej (gitara)
  • Łukasz Kozera (klawisze)
  • Jacek Brzezina (perkusja)

Specjalnie na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia – odbywający się w tym roku w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia miasta – przygotowany został projekt muzyczny KATOLUB Orchestra, łączący artystów z dwóch niezwykłych i bardzo muzycznych miast: Lublina i Katowic.

Lublin świętuje 700 lat, Katowice niespełna dwa lata temu kończyły 150, wtedy także zostały przyjęte do prestiżowej sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Muzyki. Dwa tak istotne jubileusze zrodziły potrzebę wspólnego działania. Do projektu zaproszono muzyków na co dzień poruszających się w całkowicie odmiennych rejonach muzycznych. Lublin reprezentuje skład folkowy – Čači Vorba, natomiast Katowice połączone siły muzyczne awangardowych zespołów Lód 9Hengelo i Pigeon Break. Efektem tego spotkania i muzycznego dialogu jest nowy materiał, który zabrzmi po raz pierwszy 9 lipca na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego, na zakończenie festiwalu.


Data publikacji: 3 czerwca 2017