PL EN UKR
a
banner

Olo Walicki – Kaszebe w Armenii, gość specjalny Zbigniew Namysłowski

22.15-00.00

Olo Walicki Kaszebe, to projekt, który zasłynął bezkompromisowym i nowatorskim podejściem do kultury Kaszub. Zarówno pierwsza jak i druga płyta zespołu, stały się dowodem niezależności i wyznaczają nowe standardy w ramach współczesnej twórczości wywodzącej się z tego regionu. Istotą realizacji projektu była chęć głębokiego poznania kultury Kaszub, jej podstawowych wartości. Muzyka, historia, zwyczaje oraz kontekst przyrodniczy, poddane zostały analizie i dekonstrukcji w celu oswobodzenia i ponownego scalenia elementów składowych.

Kierując się tym tropem i szukając sposobu nowoczesnego spojrzenia na muzykę ormiańską, specjalnie dla festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Olo Walicki postanowił przygotować premierowy materiał, który wykona ze swoim zespołem i gościem specjalnym – Zbigniewem Namysłowskim.

Do mocnych gitarowych brzmień i przebojowych melodii z towarzyszeniem rozbudowanej sekcji instrumentów perkusyjnych, kontrabasu i trąbki, dołączył kultowy improwizator i saksofonista. Zbigniew Namysłowski to wybitny wirtuoz, artysta, który słynie z łączenia muzyki ludowej i etnicznej z jazzem. Zaproszenie do współpracy Zbigniewa Namysłowskiego dla Ola Walickiego ma również wymiar symbolicznego spotkania z Mistrzem. To właśnie w jego kwartecie Olo zdobywał cenne wskazówki i niezbędne szlify muzyczne wspólnie koncertując i nagrywając kolejne albumy, przez blisko 10 lat.

Podczas koncertu usłyszymy nowo powstały materiał inspirowany ormiańską muzyką ludową i klasyczną oraz odniesienia do sakralnej formy – szarakanu.

OLO WALICKI KASZEBE – O ZESPOLE

To grupa muzyków i przyjaciół, którzy odważnie bawią się formą, estetyką i energią koncertowych odsłon materiału ze swoich płyt.

Zespół tworzą: M.Bunio.S – wokalista kultowego Dick4Dick; Piotr Pawlak – gitarzysta znany z zespołów Kury, Łoskot czy Bielizna; Tomek Ziętek – trębacz i klawiszowiec LocoStar, Dick4Dick, Nosowskiej, a przed laty Pink Freud; Kuba Staruszkiewicz – perkusista w zespole Marii Peszek i Tomka Makowieckiego i ex-Pink Freud. Gościnnie na zestawie klasycznych instrumentów perkusyjnych wystąpi Tomasz Sowiński.

Autorem muzyki i śpiewającym basistą jest Olo Walicki. Współtwórca nurtu yassowego – Łoskotu, ostatniego składu Miłości oraz wielu zespołów jazzowych m.in z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim czy Mazzollem. Autor kultowej płyty OW KASZEBE z 2007 roku. Pomysłodawca projektu multimedialnego The Saintbox z Gabą Kulką. Pisze muzykę do filmu, pracuje z teatrami i tancerzami, a ostatnio debiutował jako autor spektaklu muzycznego „To be authentic, or not to be” – w którym wystąpił w duecie z Andrzejem Sewerynem.

_RBT0751 Olo Walicki Kaszebe Fot. Marcin Butryn Olo Walicki Kaszebe w Armenii - Fot. Robert Grablewski

Fot. Robert Grablewski, Marcin Butryn


Data publikacji: 2 czerwca 2015