Inne Brzmienia 2021: Kino | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

Inne Brzmienia 2021: Kino

W ostatni weekend czerwca za sprawą festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia ponownie spotkamy się w Lublinie, żeby posłuchać doskonałej muzyki, spotkać autorów najnowszych książek o muzyce, delektować się literaturą Europy środkowo-Wschodniej, a dzieciom zaproponować muzyczne warsztaty. Nie może jednak zabraknąć dobrego, ambitnego kina!

Cykl filmowy na Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to MOVE EAST MOVIE prezentujący zwykle filmowy dorobek twórców z krajów Partnerstwa Wschodniego, a w tym roku opowiadający o muzyce, która rozbrzmiewa na całym świecie i dokonuje w nim realnych zmian.

Sobota, 26 czerwca

13.30–15.00 Move East Movie | „TOPOWA! Never Give Up”, reż. Philip Sansom, Inigo Gilmore, Wielka Brytania, 2020, 82 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa)

„TOPOWA! Nigdy się nie poddawaj” to inspirujący dokument pokazujący transformacyjną moc muzyki. Bohaterami filmu jest 12 nauczycieli, z których wielu dorastało w slumsach Ugandy. Wraz z nimi wyruszamy w podróż rozpoczynającą się w Katwe, największym ze slumsów Kampali, a kończącą na największych scenach muzycznych na świecie, na których występują z legendą jazzu Wyntonem Marsalisem i słynną trębaczką Alison Balsom. Film pokazuje siłę muzyki, która potrafi odmienić ludzkie życie, a także opowiada o organizacji charytatywnej Brass for Africa, zajmującej się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży w Ugandzie, Liberii i Rwandzie.

 16.00–17.20 Move East Movie | „Truth to Power”, reż. Garin Hovannisian, USA, 2020, 79 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa) pierwszy pokaz w Polsce!

Miliony osób wypełniają stadiony na całym świecie, aby usłyszeć muzykę Serja Tankiana, zdobywcy Grammy, lidera zespołu System Of A Down. Dzięki ekskluzywnym wywiadom i oryginalnym materiałom, nagranym osobiście przez Serja, film „Truth to Power” umożliwia widzom zakulisowy dostęp do międzynarodowej gwiazdy rocka, której wiara w muzykę zrewolucjonizowała nie tylko heavy metal, ale miała także wpływ na światowe wydarzenia. Muzyk przez całe życie zabiegał o sprawiedliwość społeczną, wykorzystując moc swoich piosenek i znajomych celebrytów do kreowania zmiany politycznej. Głos Serja mierzy się z chciwością amerykańskich korporacji, ale też ze skorumpowanym systemem politycznym w rodzimej Armenii. Jego trwająca od dziesięcioleci kampania na rzecz formalnego uznania przez Stany Zjednoczone rzezi Ormian za ludobójstwo została ostatecznie zatwierdzona przez Kongres USA w 2019 r.

Rządy go nienawidzą. Ludzie go kochają.

W filmie usłyszymy zarówno oryginalną ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Serja, jak i chwaloną przez krytyków twórczość solową, a także kultową muzykę zespołu System Of A Down. „Truth to Power” to także portret artysty, odkrywcze spojrzenie na muzyka piszącego muzykę i realizującego własne ambicje poza zespołem. Oprócz wypowiedzi samego artysty w filmie pojawiają się także wywiady z jego kolegami z zespołu System of a Down, z producentem Rickiem Rubinem, a także z jednym z najbardziej zaangażowanych aktywistów wśród muzyków – gitarzystą Rage Against the Machine Tomem Morello, który opowiada o relacjach z Serjem, o ich roli rzeczników sprawiedliwości oraz o ich wspólnej organizacji non-profit „Axis of Justice”.


Niedziela, 27 czerwca

13.00–14.45 Move East Movie | „Raw Chicks. Berlin”, reż. Beate Kunath, Niemcy, 2017, 105 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa)

Dokument prezentuje portrety jedenastu kobiet aktywnie działających na berlińskiej scenie muzyki elektronicznej. Wraz z nimi wkraczamy w świat intrygujących dźwiękowych i wizualnych eksperymentów. Pochodzące z całego świata artystki przyciągają do Berlina niesamowite możliwości twórczej ekspresji, jakie oferuje artystom niemiecka stolica.

Film, składający się m.in. z fragmentów występów na żywo, to nie tylko oda to jedenastu wyjątkowych artystek, lecz także do miasta tętniącego muzyką i otwartego na jej najróżniejsze formy.

Bohaterki filmu: Anna Bolena, Electr°Cute / Singing Kitchen, Ercklentz Neumann, Kritzkom, Ksen. / Tomislav, Kyoka, Hithertoo, Mimicof / Midori Hirano, Rona Geffen, Silnaye, Ziúr.

16.00–17.00 Move East Movie | „Symfonia Fabryki Ursus”, reż. Jaśmina Wójcik, Polska, 2018, 60 min. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa)

„Symfonia Fabryki Ursus” to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej reżyserki ze społecznością byłych pracowników nieistniejącej już fabryki Ursus, czyli jednego z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Próbują oni przywołać i odtworzyć gesty, czynności i dźwięki związane z dawną pracą, odwołując się do pamięci swojego ciała. W ten sposób powstaje symfonia składająca się z układów choreograficznych, wykonywanych przez robotników oraz personel techniczny, administracyjny i kierownictwo, którym towarzyszy odtworzona fonosfera przemysłu ciężkiego. Symfonia o jednym dniu pracy w zakładzie, którego już nie ma.

Ze względu na trwającą pandemię wirusa COVID-19 na pokazach filmowych będą obowiązywały obostrzenia epidemiczne. Każdy uczestnik zostanie poproszony o wypełnienie deklaracji dotyczącej stanu zdrowia oraz poddany pomiarowi temperatury. Ponadto widzowie zobowiązani są zasłaniać usta i nos maseczką przez cały czas trwania pokazu.


Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 24-27 czerwca 2021 i będzie to już 14. edycja Innych Brzmień i 8. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączymy style i gatunki, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie się wydłuża. Pełny program można znaleźć w zakładce line-up.


Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Patronat medialny: TVP Polonia, Polityka, wyborcza.pl, Polskie Radio Lublin, HIRO, nowamuzyka.pl oraz ONET

Sponsor wydarzenia: Browar Tenczynek
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury