PL EN UKR
a

Fotografowanie ducha muzyki – warsztaty

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty szlachetnych technik fotograficznych oraz przygodę z fotografią sprzed czasów telefonów komórkowych oraz cyfrowych, szybkostrzelnych „małpek”.

Na dwa festiwalowe dni będzie można zamienić się w fotografa z początku XX wieku, który posługuje się wielkoformatowym aparatem, starannie dobiera kadr, nie ma możliwości robienia zdjęć seryjnych i dysponuje limitowaną ilością szklanych płytek pokrytych kolodionem.

Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję fotografowania artystów i atmosfery festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2017 za pomocą sprzętu z epoki. Warsztaty zakończy prezentacja powstałych prac w Klubie Festiwalowym.

Zajęcia poprowadzi Roman Krawczenko ur. w 1957 r., fotografik, historyk, dziennikarz. Jest artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia jest na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie.
Krawczenko na swoich ambrotypiach w czarodziejski sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, wystawy i warsztaty przyciągają wielu młodych fotografików, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Krawczenko tworząc w Polsce w ciągu ostatnich lat wypracował własną metodę fotografowania, a co najważniejsze, przekazał tę wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii ambrotypicznej. Należy dodać, że Krawczenko będąc mieszkańcem Krymu, był nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i Sonetom Krymskim, organizował liczne plenery fotograficzne dla polskich fotografików.

PROGRAM WARSZTATÓW:

Warsztat przygotowawczy
24 czerwca  – sobota, godz. 10:00-14:00, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Zaułku Hartwigów

Warsztaty Fotografowanie ducha muzyki
7-8 lipca – piątek i sobota, godz. 12:00-18:00, Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem

ZAPISY:

Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel. 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00). Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w warsztatach jest bezpłatny.


Data publikacji: 19 czerwca 2017