Formaty, nośniki, techniki realizacji i odtwarzania muzyki – podróż od początków fonografii do dziś. Jak zmieniało się to przez lata – migawki z historii. | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

Formaty, nośniki, techniki realizacji i odtwarzania muzyki – podróż od początków fonografii do dziś. Jak zmieniało się to przez lata – migawki z historii.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się m.in. z takimi nośnikami dźwięku jak: Edison Blue Amberol Record czy płyty szybkoobrotowe zwane szelakami. Będzie okazja przyjrzeć się bliżej nietypowym rozmiarom i nośnikom płyt gramofonowych – 4”, 5”, 7”, dowiedzieć się więcej o płytach souvenirach i obrazkowych, pocztówkach dźwiękowych, płytach testowo-demonstracyjnych i innych nowinkach z przeszłości. Na przykładzie wytwórni płytowych Fogg Records i Tonpress przyjrzymy się fonografii w Polsce w epoce PRL. Omówimy różne techniki realizacji nagrań. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Abbey Road nie kochali 8-śladów. Pochylimy się nad tematem MP3 i Loudness War, różnicach pomiędzy formatami w domenie cyfrowej, oraz tym, czym tak naprawdę jest streaming, bluetooth i jakie są inne formy przesyłania dźwięku. Poznamy zapomniane formaty: Reel to Reel, Compact Cassette, DAT, MD, DCC. Spotkanie zakończy temat radia (AM, FM, DAB), od początków nadawania, aż do refleksji nad jego przyszłością.

Prowadzący: Andrzej Pęczak, red. Mariusz Turczyk

Kiedy: 3 grudnia 2019 – wtorek, godz. 18.00-20.00

Gdzie: Próba Cafe, ul. Grodzka 5a

Koszt udziału w warsztatach to 30 zł od osoby. Obowiązują zapisy przez formularz online.

REGULAMIN

ZAPISY 


O prowadzących:

Andrzej Pęczak – autor cyklu i prowadzący spotkania – realizator w wydziale dźwięku Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi; pracownik Fonica – producenta sprzętu audio i gramofonów; doświadczony sprzedawca z branży audio; zapalony kolekcjoner; właściciel tysięcy płyt gramofonowych, CD i innych nośników dźwięku oraz artefaktów związanych z historią fonografii; meloman i pragmatyczny audiofil.

red. Mariusz Turczyk – z wykształcenia nauczyciel informatyki; od kilkunastu lat w branży PR; z zamiłowania radiowiec. Związany z anteną radiową od 1994 roku. Pracował m.in. w warszawskim Radiu Kolor, sieci Plus, lokalnym Radiu Rekord. Obecnie współpracuje z Radiem Radom, gdzie prowadzi weekendowe pasmo „Wolna sobota” oraz program „Trzaski w eterze” – audycja z muzyką z płyt winylowych, poradami dotyczące gramofonów. Prowadzi wraz z żoną gabinet muzykoterapii metodą Tomatisa, która polega na stymulowaniu mózgu muzyką i głosem. Prywatnie audiomaniak, posiadający w swoich zbiorach tysiące tytułów na płytach winylowych, CD, szpulach, kasetach audio i innych nośnikach dźwięku.

Sprawdź pozostałe warsztaty z cyklu:

10 grudnia 2019 - Dlaczego winyl, dlaczego CD, dlaczego streaming, dlaczego kaseta – dlaczego warto wybrać każde z nich?


Chcesz zapisać się na cały cykl (4 spotkania)? Mamy dla Ciebie ofertę promo!
Cena za cały cykl: 70 zł
ZAPISY
REGULAMIN

Zapisy na pojedyncze warsztaty znajdziesz poniżej.