ENDEMITY_Wspólnota | InneBrzmienia
PL EN UKR
a

ENDEMITY_Wspólnota

Warsztaty Kultury w Lublinie polecają wydarzenie ENDEMITY_Wspólnota, a szczególnie spotkanie z Julią Cimafiejewą, białoruską poetką, której tomik „Cyrk i inne wiersze” został wydany w języku polskim w 2018 roku w ramach wydawnictwa Wschodni Express Warsztatów Kultury, związanego z festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Siostrzeństwo w światku literackim – dyskusja z udziałem Julii Cimafiejewy, Martyny Bundy i Mai Staśko.
Kiedy: 14 października, godz. 20:00
Gdzie: Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Prowadzenie: Maciej Duda
Tłumaczenie: Aleksander Raspopov

Julia Cimafiejewa – białoruska poetka, tłumaczka, współzałożycielka i redaktorka internetowego magazynu literackiego PrajdziSvet (prajdzisvet.org). Autorka tomików Księga błędów (2014) i Cyrk (2016). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, szwedzki, niemiecki, czeski, ukraiński i inne. Jest zwyciężczynią konkursu dla młodych autorów Exlibris, organizowanego przez Związek Pisarzy Białoruskich. Jej tomik Księga błędów znalazł się na liście nagród literackich „Debiut”. W 2018 roku razem z dwoma innymi tłumaczami otrzymała nagrodę literacką „Debiut” za przekład Charlesa Bukowskiego.

Martyna Bunda – reporterka prasowa, w latach 2012 – 2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Powieść Nieczułość to jej debiut literacki, za który otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Maja Staśko – krytyczka literacka, doktorantka interdyscyplinarnych studiów w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Współpracuje m.in. z „Ha!artem” i „Wakatem”.

Maciej Duda – doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor artykułów naukowych oraz monografii Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska (2013). Współredaktor trzech tomów raportu Gender w podręcznikach (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.

Festiwal ENDEMITY poświęcony literaturze Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku uczestnicy i organizatorzy wydarzenia spróbują odpowiedzieć na pytania: czym jest wspólnota? Co nas łączy – historia, więzy krwi, status społeczny, religia, kultura? Czy wspólnota jest tożsama z narodem, ze społeczeństwem?

Festiwal odbywa się w dniach od 10 do 14 października 2018 w Poznaniu.
Więcej informacji na stronie endemity.pl