PL EN UKR
a

Dlaczego winyl, dlaczego CD, dlaczego streaming, dlaczego kaseta – dlaczego warto wybrać każde z nich?

Podczas spotkania pojawią się takie tematy jak: powrót płyty winylowej (moda czy konieczność?), różnice pomiędzy dostępnymi obecnie nośnikami i formatami, najciekawsze przykłady nagrań dostępnych wyłącznie na winylach (nie można ich znaleźć w formacie cyfrowym), dźwięk analogowy kontra dźwięk cyfrowy (różnice, co dla kogo?), mastering, remaster, repress, reissue. Zastanowimy się na tym, od czego zależy cena płyty oraz jak i gdzie kupić ulubioną płytę, aby nie przepłacić. Przyjrzymy się renomowanym wytwórniom (np. ECM, Deutsche Grammophon, Blue Note, Chesky Records, Mobile Fidelity, Stockfisch) i temu co je wyróżnia oraz jakie to ma znaczenie dla słuchacza. Porozmawiamy o tym, czy czarna płyta ma przyszłość. Omówimy mało znane formaty płyt z przeszłości oraz formaty przyszłości – płyty kwadrofoniczne, technologie SQ lub QS Quadraphonic, DMM – Direct Metal Mastering, HD Vinyl. Pod lupę weźmiemy format CD – jego historię oraz pochodne formaty (SACD, 20 bit, DVD-audio, DualDisc itd.). Odpowiemy na pytanie dlaczego płyta CD mieści dokładnie 74 minuty. Nie zabraknie także praktycznych informacji i porad dotyczących oceny stanu płyty, rozpoznawania możliwych defektów zarówno czarnego krążka jak i CD oraz omówienia ich rzeczywistej wartości.

Prowadzący: Andrzej Pęczak, red. Mariusz Turczyk

Kiedy: 10 grudnia 2019 – wtorek, godz. 18.00-20.00

Gdzie: Próba Cafe, ul. Grodzka 5a

Koszt udziału w warsztatach to 30 zł od osoby. Obowiązują zapisy przez formularz online.

REGULAMIN

ZAPISY


O prowadzących:

Andrzej Pęczak – autor cyklu i prowadzący spotkania – realizator w wydziale dźwięku Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi; pracownik Fonica – producenta sprzętu audio i gramofonów; doświadczony sprzedawca z branży audio; zapalony kolekcjoner; właściciel tysięcy płyt gramofonowych, CD i innych nośników dźwięku oraz artefaktów związanych z historią fonografii; meloman i pragmatyczny audiofil.

 

red. Mariusz Turczyk – z wykształcenia nauczyciel informatyki; od kilkunastu lat w branży PR; z zamiłowania radiowiec. Związany z anteną radiową od 1994 roku. Pracował m.in. w warszawskim Radiu Kolor, sieci Plus, lokalnym Radiu Rekord. Obecnie współpracuje z Radiem Radom, gdzie prowadzi weekendowe pasmo „Wolna sobota” oraz program „Trzaski w eterze” – audycja z muzyką z płyt winylowych, poradami dotyczące gramofonów. Prowadzi wraz z żoną gabinet muzykoterapii metodą Tomatisa, która polega na stymulowaniu mózgu muzyką i głosem. Prywatnie audiomaniak, posiadający w swoich zbiorach tysiące tytułów na płytach winylowych, CD, szpulach, kasetach audio i innych nośnikach dźwięku.

 

Sprawdź pozostałe warsztaty z cyklu:

10 grudnia 2019 – FORMATY, NOŚNIKI, TECHNIKI REALIZACJI I ODTWARZANIA MUZYKI – PODRÓŻ OD POCZĄTKÓW FONOGRAFII DO DZIŚ. JAK ZMIENIAŁO SIĘ TO PRZEZ LATA – MIGAWKI Z HISTORII.


Chcesz zapisać się na cały cykl (4 spotkania)? Mamy dla Ciebie ofertę promo!

Cena za cały cykl: 70 zł
ZAPISY
REGULAMIN

Zapisy na pojedyncze warsztaty znajdziesz poniżej.