PL EN UKR
a

Design, fotografia i ukraińska sztuka współczesna | Cykl Orient Station na Innych Brzmieniach 2017

Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia przybliżamy widowni z Polski, a także z Europy Zachodniej interesujących, aczkolwiek u nas jeszcze szerzej nieznanych artystów zza wschodniej granicy. Zaproszenie do Lublina otrzymują twórcy, którzy zyskali już renomę w swoich krajach, a teraz chcą postawić kolejny krok i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Tegoroczny cykl Orient Station oparty będzie o prezentacje sztuki współczesnej, designu i kultury miejskiej z Ukrainy i Mołdawii.

W programie: 


OBSERWATORIUM – wystawa obiektów użytkowych autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy

Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl

Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski

OBSERWATORIUM to wystawa, która pokazuje efekty warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Ukrainy, które odbyli pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor. Zadaniem uczestników było stworzenie, pod okiem doświadczonych projektantów, obiektów użytkowych dedykowanych miejscu, w którym odbywały się warsztaty – z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub - CZYTAJ WIĘCEJ>>>

5-9 lipca 2017 – godz. 11:00-19:00 – Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.


OBSERWATORIUM / RECEPTURY – wystawa obiektów użytkowych autorstwa mołdawskich studentów z Technicznego Uniwersytetu w Kiszyniowie

Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl

Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski

OBSERWATORIUM / RECEPTURY to wystawa, która pokazuje efekty drugiej edycji warsztatów dla studentów kierunków projektowych – tym razem z Mołdawii, które odbyły się latem 2016 roku pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor. Do udziału zaproszono ośmioro mołdawskich studentów z Technicznego Uniwersytetu w Kiszyniowie. Młodzi projektanci opracowali prototypy obiektów, odwołujące się do tematu przewodniego warsztatów: „Receptura = Tradycja + Użyteczność”. - CZYTAJ WIĘCEJ>>>

5-9 lipca 2017 – godz. 11:00-19:00 – Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.


Warsztaty calligraffiti – warsztaty tworzenia wielkoformatowych kompozycji kaligraficznych

Prowadzący: Taras Makar

Calligraffiti to unikalna dyscyplina, łącząca kaligrafię ze street artem, a warsztaty skierowane są do osób, które w sztuce kaligrafii stawiają pierwsze kroki, ale posiadają już podstawowe umiejętności. Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy spróbują swoich sił w różnych technikach kreślenia liter, tworząc własne kompozycje, a drugiego dnia popracują nad stworzeniem pracy wielkoformatowej, będącej artystycznym przekładem na język wizualny bajek Biernata z Lublina. - CZYTAJ WIĘCEJ>>>

6-7 lipca 2017 – godz. 11:00-17:00 – Warsztaty Kultury w Lublinie, patio kamienicy przy Grodzkiej 7


Taras Makar - scenografia festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury –  Inne Brzmienia za oprawę wizualną scen muzycznych odpowiada artysta kaligraf z Kijowa – Taras Makar. Jego wielkoformatowe prace, wykonane w technice calligraffiti, łączącej kaligrafię ze sztuką ulicy, zainspirowane zostały oryginalnym tekstem i czcionką Przywileju Lokacyjnego Miasta Lublina z 15.08.1317 roku, co zyskuje wymiar symboliczny w kontekście tegorocznych obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.

Taras Makar – artysta pochodzący z Iwano-Frankiwska, mieszkający i pracujący w Kijowie, gdzie od ponad roku uczy kaligrafii i liternictwa w szkole kaligrafii ArtiYa. Brał udział w wystawach zarówno na Ukrainie, jak i we Włoszech, a jego prace calligraffiti można zobaczyć w różnych miastach Ukrainy i Niemiec.

Możliwość tworzenia nowych liter jest tym, co w sztuce kaligrafii, którą zajmuje się od prawie czterech lat, lubi najbardziej. W przyszłości chce kontynuować prace nad tworzeniem nowych alfabetów, kompozycji i coraz większych murali. Zainspirowany pracami artystów Vasyla Chebanyka, Vitaliia Mitchenki oraz Luca Barcellona, bazując na ukraińskiej kursywie, już jako pracę dyplomową stworzył własny alfabet i nazwał go RAM.

5-9 lipca 2017 – Scena pod Namiotem oraz Scena na Błoniach pod Zamkiem


„Baśnie rosyjskiego świata” – wystawa malarstwa Ivana Semesyuka              

Projekt „Baśnie rosyjskiego świata” (2016) to wspólny projekt artystyczny Ivana Semesyuka oraz ukraińskiego pisarza Antina Mucharskiego. Jest to refleksja nad rosyjską i radziecką mitologią, w tym kształcie, w którym obecnie funkcjonuje ona na obszarze postsowieckim – od przestarzałych modeli z czasów ZSRR, aż po aktualne rosyjskie (polityczne, historyczne i społeczne) mity teraźniejszości. Jest to akt artystycznej kontrpropagandy, oporu wobec narzuconych rosyjskich konstrukcji pojęciowych, aktywna próba demaskowania ataków informacyjnych na ukraińską świadomość. Obrazy w ramach projektu powstały w 2016 roku i od tego czasu były już wielokrotnie pokazywane na Ukrainie, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno wśród publiczności, jak i wśród ukraińskich mediów.

WERNISAŻ i prezentacja projektu – 5 lipca 2017 – godz. 18:00
6-9 lipca 2017 –  godz. 11:00-19:00 – Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Wystawę można będzie oglądać do 28 lipca 2017 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.


„Ukraińskie sny” – wystawa tkaniny artystycznej Ivana Semesyuka 

Projekt „Ukraińskie sny” (2012) to tekstylny projekt, który powstał w 2012 roku, czyli w czasie, gdy Ukraina wciąż cieszyła się względnym pokojem, lecz w powietrzu czuć już było nadchodzące historyczne zmiany. W ukraińskim społeczeństwie silne było poczucie rozczarowania, a z drugiej strony – poczucie zbliżających się poważnych wstrząsów politycznych i społecznych. Projekt „Ukraińskie sny” jest jedną z wielu ówczesnych refleksji i prób opisania aktualnego stanu opinii publicznej, ale także nieco chaotycznego podejścia do interpretacji dziedzictwa narodowego. Każdy z obiektów cyklu „Ukraińskie sny–marzenia” odzwierciedla konkretny kulturalny stereotyp albo mit o Ukrainie, widzianej zarówno oczami samych Ukraińców, jak i ich sąsiadów.

Ivan Semesyuk – urodzony w Kijowie malarz, pisarz, kurator sztuki, działacz kulturalny i bloger. Z wykształcenia rzeźbiarz. Autor takich projektów, jak „Tradition. Rebranding”, „Ukrainian Dreams” i „Funky Textile”. Wspólnie ze znanym ukraińskim artystą Oleksą Mannem był kuratorem wielu wystaw i wydarzeń w podziemnej galerii „Bakteria”, która funkcjonowała na kijowskim Padole w latach 2012-2015.

WERNISAŻ i prezentacja projektu – 5 lipca 2017 – godz. 18:00
6-9 lipca 2017 – godz. 11:00-19:00 – Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Wystawę można będzie oglądać do 28 lipca 2017 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.


„Wojna krymska” – wystawa fotografii Rogera Fentona, prekursora fotoreportażu wojennego

Roger Fenton (1819-69) to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych fotografów połowy XIX wieku. Wystawiał swoje zdjęcia częściej i na większą skalę niż którykolwiek inny fotograf epoki. Jego prace poświęcone pejzażom i architekturze były wysoko cenione i często wskazywane przez krytyków jako punkt odniesienia, do którego powinni aspirować wszyscy fotografowie.

Dla Rogera Fentona wyprawa na Krym przedstawiała rozliczne problemy natury praktycznej i organizacyjnej, szczególnie w roku 1854, kiedy technika mokrej płyty kolodionowej wymagała, aby każdy negatyw był starannie przygotowywany na miejscu. Przeprowadzanie tego procesu było zadaniem skomplikowanym i pracochłonnym, wymagającym dużej zręczności manualnej oraz wszechstronnej wiedzy na temat chemii fotograficznej. – CZYTAJ WIĘCEJ>>>

W ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się także wykład praktyka i teoretyka fotografii Andrzeja Zygmuntowicza na temat Rogera Fentona i jego twórczości.

5-9 lipca 2017 – wystawa plenerowa, dostępna bez limitów czasowych – Zaułek Hartwigów

Prezentacja projektu i WYKŁAD Andrzeja Zygmuntowicza – 5 lipca 2017 – godz. 17:00 – Próba Cafe, ul. Grodzka 5a

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2017 roku.